Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 lutego 2021 napisz DONOS@

Internetowe koncerty na weekend

Łomżyńscy artyści przygotowali na nadchodzący weekend trzy koncerty online. Orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego z wybitnym saksofonistą Pawłem Gusnarem w sobotę pożegna karnawał koncertem „Nostalgia srebrnego ekranu” z przebojami filmowymi. W niedzielę Tadeusz Czubowski, Michał Olchowik i Dariusz Boguski zaprezentują autorski materiał lidera, liryczne piosenki o uczuciach. Dwie godziny później Magda Sinoff z zespołem wokalno-instrumentalnym zaprasza na koncert walentynkowy live, złożony z ponadczasowych piosenek o miłości. – Uznałam, że stworzymy taki wielopokoleniowy chór świętego Walentego, a piękne piosenki z tekstem dadzą ludziom trochę radości na ten trudny czas! – mówi Magda Sinoff, licząc, że jej kolejne koncerty odbędą się już z udziałem publiczności.

Łomżyńscy filharmonicy regularnie zapraszają słuchaczy na koncerty internetowe. Ten wieńczący pandemiczny karnawał A.D. 2021 wypełnią filmowe przeboje Kilara, Gershwina, Piazzolli,  Morricone czy Kurylewicza, zarejestrowane 27. stycznia w auli Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości. – Wspólnie z dyrektorem, profesorem Janem Miłoszem Zarzyckim zdecydowaliśmy, że będzie to koncert karnawałowy, ale nostalgiczny – mówi solista Paweł Gusnar, znany tutejszej publiczności z licznych koncertów oraz dwóch płyt łomżyńskiej orkiestry: nominowanej do Fryderyka „Saxophone Impressions” oraz nagrodzonej nim „Polish Contemporary Concertos”. – Sytuacja pandemii nastraja niezbyt optymistycznie, ale są to przepiękne tematy muzyki filmowej, które upodobałem sobie od lat i cieszę się, że w tym opracowaniu, na saksofon sopranowy i orkiestrę smyczkową, znajdą się w programie tego koncertu oraz publiczność łomżyńska, i nie tylko, będzie mogła ich posłuchać. 

Nagrania poszły nad wyraz sprawnie: orkiestra smyczkowa pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego, wraz z pianistką Małgorzatą Marczyk oraz bohaterem wieczoru Pawłem Gusnarem, zarejestrowała całość materiału w zaledwie dwie godziny i piętnaście minut, z czego rzeczony kwadrans był przerwą. Za rejestrację dźwięku i jego późniejszą obróbkę odpowiada Bees Studio i Bogdan Szczepański, nagrania wideo i montaż materiału to dzieło Mateusza Goca.  

Koncert „Nostalgia srebrnego ekranu” będzie można zobaczyć w sobotę 13. lutego o godzinie 18:30 na stronie Filharmonii Kameralnej. 

Następnego dnia o godzinie 17:00 zostanie zaprezentowana rejestracja, nagranego w sali ROK, walentynkowego koncertu tria Tadeusza Czubowskiego w składzie: lider – śpiew, Michał Olchowik – akordeon i Dariusz Boguski – gitara. Łomżyńscy muzycy wykonają liryczne piosenki z krainy muzycznej łagodności, traktujące przede wszystkim o uczuciach, dopełnione wierszem Bolesława Leśmiana „Dwoje ludzieńków“, również z muzyką lidera. 

– To dobry moment, żeby o sobie przypomnieć – mówi Tadeusz Czubowski. – Po zdobyciu nagrody specjalnej na 37. Międzynarodowym Festiwalu Bardów OPPA w Warszawie mieliśmy bardzo sprecyzowane plany co do płyty, która miała być nagrana w studio Radia Łodź. Pandemia bardzo nam to wszystko pokrzyżowała: nie mogliśmy koncertować, nie było prób, wszystko stanęło. Teraz uznałem, że nie ma już na co czekać, stąd pomysł takiego koncertu. Będziemy też chcieli sfinalizować wspomnianą płytę, bo około 11 piosenek jest już gotowych do nagrania i szukamy miejsca w Łomży, w którym będziemy mogli ją zarejestrować. 

Dwie godziny później odbędzie się transmisja na żywo koncertu walentynkowego z MDK-DŚT, dzięki współpracy Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości oraz Miejskiego Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych. Miłosne przeboje, między innymi z repertuaru Ewy Bem, Edyty Bartosiewicz i Hanny Banaszak, zaśpiewa Magda Sinoff, wraz ze swymi dawnymi i obecnymi podopiecznymi ze Studia Wokalnego eMDeK oraz gościnnym udziałem Julii Kuzyki (zdobywczyni Grand Prix konkursu „Radość spod kapelusza” w roku 2017) i Łukasza Bojaczuka z Białegostoku. Wokalistom będą towarzyszyć: pianista Przemysław Zalewski, gitarzysta Przemysław Kamiński, basista Artur Pawelczyk i perkusista Tomasz Swajda oraz gościnnie gitarzysta Rafał Wróblewski. 

– Pierwszy koncert walentynkowy „Serdeczne piosenki” zaśpiewaliśmy jeszcze w 2001 roku, z udziałem zapowiadających go Marii Szabłowskiej i Krzysztofa Szewczyka – mówi Magda Sinoff. – Później te muzyczne walentynki stały się już taką naszą tradycją, chociaż bywały lata, że ich nie było, ale zawsze towarzyszły nam serduszka z plakatu, zaprojektowane przez Przemka Karwowskiego. Teraz uznałam, że w tej trudnej sytuacji taki koncert musi być, żeby dać ludziom trochę radości i optymizmu. Mamy spory, 15-osobowy skład, w którym znamy się doskonale: pianista Przemek Zalewski grał z nami już 25 lat temu, kiedy z Bernardem Karwowskim przygotowywaliśmy w MDK pierwsze programy, na przykład „With The Beatles”. Na razie mamy za sobą próby zdalne, w sobotę i w niedzielę będziemy ćwiczyć razem w pełnym składzie, a w niedzielny wieczór zapraszam przed monitory na koncert – będzie dużo dobrej muzyki, piosenek z pięknymi tekstami oraz niespodzianki!

 

Wojciech Chamryk

210204100642.gif

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę