Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 22 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Glogerowska sesja

Z inicjatywy łomżyńskiego Stowarzyszenia Stopka po raz kolejny w mieście spotkali się Glogerianie. Kilkadziesiąt osób – wybitni przedstawicieli nauki i kultury polskiej - to sympatycy myśli i dorobku pochodzącego z Jeżewa Zygmunta Glogera - wielkiego badacza i regionalisty XIX i początków XX wieku. Poza oddaniem hołdu swemu patronowi Glogerianie do Łomży przyjechali by uhonorować laureatów 16 -tej edycji konkursu o Nagrodę i Medal Zygmunta Glogera.

Spotkanie Glogerian odbyło się w auli II Liceum Ogólnokształcącego. To tu Kapituła pod przewodnictwem prof. Janusza Tazbira uhonorowała laureatów kolejnej edycji zorganizowanego przez Stopkę konkursu o Nagrodę i Medal Zygmunta Glogera. Pierwszą nagrodę przyznano tym razem prof. dr. hab. Wojciechowi Wrzesińskiemu z Wrocławia - za całokształt badań i studiów dotyczących stosunków polsko-niemieckich w XIX i XX wieku oraz organizację uniwersyteckiego środowiska naukowego. Dwie drugie nagrody otrzymają: prof. dr hab. Teresa Wróblewska z Piotrkowa Trybunalskiego – za prace z zakresu ruchu społeczno-kulturalnego na Pomorzu i propagowanie tradycji kulturalnych Polski za graniczą oraz dr hab. Robert Traba z Olsztyna - za stworzenie Stowarzyszenia Wspólnota Kulturowa “Borussia”, redagowanie znaczącego kwartalnika o tej samej nazwie oraz za ważne publikacje książkowe, w tym szczególnie za pierwszą monografię “Wschodniopruskość”.
Poza nagrodami i Kapituła Glogerowska przyznała też wyróżnienia. Otrzymali je Jerzy Surwiło z Wilna.
Wręczenie nagród połączono z doroczną sesją glogerowską, organizowaną w tym roku pod hasłem "Samooceny polskie w III Rzeczypospolitej - współczesna autorefleksja: jednostka, społeczeństwo, kultura".

zobacz też: Zygmunt Gloger

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę