Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 10 czerwca 2023 napisz DONOS@

SALON POD GONTEM

Krzysztof Czarnecki
Krzysztof Czarnecki
Spodkanie pod gontem
for. Bolesław Deptuła
Spodkanie pod gontem for. Bolesław Deptuła
23 września 2005r odbyło się w Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie XV spotkanie SALONU POD GONTEM poświęcone homeopatii. Obowiązki gospodarza, jak zwykle pełnił Dyrektor Muzeum Północno- Mazowieckiego Pan Jerzy Jastrzębski, a gościem wieczoru był
Krzysztof Czarnecki, z którym po zakończeniu prelekcji przeprowadziłam krótki wywiad.
Kim Pan jest z zawodu?
K.Ch: Z zawodu jestem naturoterapeutą, który zajmuje się pomocą w schorzeniach ludzi przy użyciu środków naturalnych tzn. ziół, homeopatii klasycznej oraz zajmuje się medycyną manualną, która polega na ustawianiu skrzywionych stawów obwodowych i kręgosłupa. Z wykształcenia jestem lekarzem medycyny weterynaryjnej. Ponadto ukończyłem irydologię, która polega na odczytywaniu zmian chorobowych w organizmie z tęczówki oka, kursy ziołolecznictwa oraz homeopatię klasyczną. Czym zajmuje się homeopatia?
K.Ch: Homeopatia klasyczna jest nauką, która ostre i przewlekłe choroby leczy według praw natury. Metoda ta opiera się na zasadach starszych od Hipokratesa. Twórcą zaś homeopatii klasycznej był przed 200 laty pan doktor Hahnemann. Homeopatia obejmuje człowieka w jego całości. Traktuje pacjenta jako indywidualność, jako istotę, która składa się z ciała, duszy i umysłu. Charakter, przyzwyczajenia, objawy fizyczne i psychiczne oraz choroby występujące u członków rodziny są szczegółowo rozpatrywane. W pierwszym rzędzie leczony jest człowiek, a nie choroba tzn., że leki dobieramy do objawów mentalnych, psychicznych. Dla dwojga ludzi z tą samą chorobą najprawdopodobniej przepisane zostaną różne leki homeopatyczne. Nie jest bowiem miarodajną diagnoza, lecz to, w jaki sposób choroba wyraża się u pacjenta i jakimi objawami różni się od innych chorych z tą samą chorobą. Homeopatia posługuje się lekami w bardzo małych ilościach, przygotowanych według zasad potencjonowania tzn. rozcieńczania i wstrząsania. Substancje wyjściowe często są silnymi truciznami, a w efekcie końcowym w leku nie można znaleźć ani jednej cząsteczki trucizny. Nie wykazują one toksycznych działań ubocznych. Dzięki temu jako idealne stosowane mogą być w każdym wieku, od niemowląt do kobiet w ciąży. Zarzut, że działanie wysokorozcieńczonych leków homeopatycznych opiera się na zasadach działania placebo został odparty przez wyraźne i powtarzające się sukcesy w leczeniu niemowląt, zwierząt, a nawet roślin. Główną zasadą działania homeopatii jest zasada similia similibus tzn. podobne leczyć podobnym. W wyniku wizyty homeopatycznej oraz wywiadu homeopatycznego i prób lekowych dobiera się właściwe lekarstwo.
Co spowodowało, że zainteresował się Pan tą dziedziną?
K.Ch: Tak jak już wcześniej nadmieniłem jestem naturoterapeutą, który ciągle poszukuje naturalnych metod pomocy cierpiącym oraz możliwości pomocy przy niektórych schorzeniach a szczególnie schorzeniach mentalnych.
Jaki jest stosunek medycyny akademickiej do homeopatii?
K.Ch: Jak w każdej dziedzinie życia stosunek do danego problemu jest bardzo różny. Od bardzo zagorzałych przeciwników do bardzo zagorzałych zwolenników. Moi koledzy - lekarze medycyny zajmujący się homeopatią, nie wyobrażają sobie innej metody jak ta w walce z chorobami. Natomiast najczęściej osoby, które nie wiedzą jak to działa mają najwięcej do powiedzenia i negują nieznany im temat. Czy mógłby podać Pan kilka przykładów swoich osiągnięć w tej dziedzinie? K.Ch: Na temat moich osiągnięć w tej dziedzinie mógłbym opowiadać kilka dni, nie sposób jest wszystkiego przytoczyć. Mam duże osiągnięcia w leczeniu dzieci autystycznych, jąkaniu, moczeniu nocnym, alergii, astmy oraz zaburzeń w przyswajaniu wiedzy. Jak już wcześniej powiedziałem każdy jeden pacjent traktowany jest indywidualnie, jako jeden jedyny na tym świecie i w ten sposób mogę mu podać właściwe lekarstwo, które doprowadzi do wyleczenia.
W jakim sposób zamierza Pan rozwijać swoją działalność? K.Ch:
W chwili obecnej, oprócz codziennego godzinnego studiowania homeopatii klasycznej, zainteresowany jestem odtruciem naszych organizmów, ponieważ spożywamy zbyt dużo konserwantów, pestycydów, herbicydów, metali ciężkich, co doprowadza do wielu schorzeń. Mam zamiar otworzyć w przyszłym roku ośrodek, w którym będziemy mogli uporać się z tymi zatruciami. Będzie to polegało na specyficznej diecie, dużej ilości ruchu oraz wprowadzeniu leków firmy „Joalis” do odtrucia organizmu. Ciągle poszukuję nowych metod i mam nadzieję, że z pomocą Państwa wspólnie odkryjemy nową, do tej pory nie stosowaną metodę leczenia. Proszę o podanie dokładnego adresu oraz godzin przyjęć pacjentów.
K.Ch: Mój gabinet znajduje się w Łomży przy ulicy Nowoprojektowanej 41. Przyjmuję pacjentów ze wszystkim schorzeniami codzienne między godz. 1000 a 1800. Zapisy odbywają się ostatniego dnia roboczego każdego miesiąca pod telefonem (86) 216 55 14. Pozdrawiam wszystkich Czytelników. Rozmowę przeprowadziła
Magdalena Buczyńska

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę