Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 07 marca 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radionadzieja.pl

Diecezja Łomżyńska świętuje 80-lecie istnienia

Kilkuset księży Diecezji Łomżyńskiej, diecezji sąsiednich oraz zaproszonych gości wzięło udział w uroczystościach 80-lecia diecezji łomżyńskiej. Mszy św. jubileuszowej w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży przewodniczył metropolita białostocki, abp Wojciech Ziemba, homilę wygłosił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Józef Michalik, metropolita przemyski. Gościem uroczystości był Prymas Polski, kard. Józef Glemp.

Bp Stanisław Stefanek podpisuje Statuty Synodalne
Bp Stanisław Stefanek podpisuje Statuty Synodalne
„Ojczyzna, Europa i świat potrzebują obrońców ładu moralnego i wiary” - mówił w homilii abp Józef Michalik. Wskazał przy tym na dwóch Jubilatów: ordynariusza łomżyńskiego, bp Stanisława Stefanka, który obchodzi 25-lecie sakry biskupiej i bp pomocniczego Tadeusza Zawistowskiego świętującego 50-tą rocznicę pracy kapłańskiej. Abp zauważył pracę bp Stefanka na rzecz rodziny i obrony życia. Przypominał, że problematykę tę promuje Instytut Studiów nad Rodziną w Łomiankach, którego bp Stanisław Stefanek jest współtwórcą. Mówiąc o 50-ciu latach posługi kapłańskiej bp Tadeusza Zawistowskiego, abp Michalik wskazał na wielki styl biskupa Jubilata i jego niespotykaną skromność. - Dzięki jego pracy wiele diecezjalnych wojen nigdy nie wybuchło – stwierdził metropolita. Abp Michalik zaznaczył jednocześnie, że biskupi mają też słabości, a główną jest „miłość ojczyzny, której nie ukrywają”.

W homilii przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przypomniał historię diecezji łomżyńskiej. Tworzy ją – jak powiedział – wierny lud oddany Bogu, co widać chociażby podczas wyborów. „Jesteśmy pokrzepieni i dumni, że od lat teren diecezji łomżyńskiej wskazuje ludzi i wartości budzące trwałe nadzieje, że miłość do ojczyzny, szacunek do życia poczętego i tradycji staropolskiej nigdy wśród nas nie zgaśnie” - powiedział abp Józef Michalik.

Podczas Mszy św. o ważności modlitwy i Euchastii mówił Prymas Polski kard. Józef Glemp. Prymas wskazał na wagę jedności w salonach politycznych. -”Trzeba prosić o wstawiennictwo Matki Bożej, aby ten wirus grypy partyjnej nie rozgorączkował zanadto umysłów i serc. ” - powiedział Prymas Polski.

Podczas Mszy św. Bp Stanisław Stefanek podpisał statuty synodalne, które kończą, trwający kilka lat, I Synod Diecezji Łomżyńskiej. Statuty stanowić będą prawo partykularne obowiązujące w diecezji. Uroczystość zakończyła także III Diecezjalny Kongres Eucharystyczny.

W jubileuszowej Mszy św. w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży uczestniczyło kilkudziesięciu biskupów m.in. bp Piotr Libera z Konferencji Episkopatu Polski, bp Antoni Dydycz, ordynariusz drohiczyński i bp ełcki, Jerzy Mazur.

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę