Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Raport smogowy

Główne zdjęcie
Zdjęcie ilustracyjne

Prawie dwukrotnie zostały przekroczone normy zawieszenia pyłu PM10 w rejonie ul. Sikorskiego w Łomży. Od rana trochę wieje, więc sytuacja się poprawia.

Pyły PM10 i PM2,5 to cząstki zawieszone w powietrzu, których źródłem głównie są kotłownie i samochody.  Drobinki unoszące się w powietrzu docierają do płuc, a zawierają szkodliwe substancje, także toksyczne i rakotwórcze. Wg Infosmogu.pl bardzo drobny pył o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra  przeciętnie stanowi 60% pyłu PM10 w sezonie letnim i ponad 75% w sezonie zimowym, a może docierać do górnych dróg oddechowych, płuc oraz przenikać do krwi. Dlatego ważne jest, aby ograniczać emisje tych pyłów. Stężenie ich wzrasta wraz ze spadkiem wiatru, szczególnie w rejonie domków jednorodzinnych.
W nadchodzącym tygodniu przyjdzie mróz. Należy więc spodziewać się znacznych wzrostów zanieczyszczenia tymi pyłami.

W minioną niedzielę czujnik Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska zlokalizowany przy ul. Sikorskiego, około godz. 12.00 osiągnął wartość 84,4 µg/m3, a o godzinie 20:00 wartość zawieszenia pyłów PM10 osiągnęła maksimum i wyniosła 88,5 µg/m3. Średnio w niedzielę od 11.00 do 24:00 zanieczyszczenie pyłami PM10 wyniosło 67,8  µg/m3. Norma dobowa dla tego zanieczyszczenia wynosi 50 µg/m3.

Czujnik Airly zlokalizowany przy ul. Wyszyńskiego 7 także zanotował przekroczenia normy dobowej. Wczoraj o 12:00 w dzień wskazywał wartość 85  µg/m, by następnie spaść na kilka godzin poniżej wartości ostrzegawczej. Od godz 16:00 do 24:00 czujnik notował przekroczenie, by o 20:00 osiągnąć maximum zanieczyszczenia tj. 89 µg/m3.

Także amatorski czujnik zlokalizowany przy ul. Zawadzkiej zanotował w niedzielę przekroczenie stężenia pyłami PM10. W godzinach od godz. 16:00, kiedy osiągnął 55 µg/m3 przez godz. 17:00 (64 µg/m3) do 23:00, kiedy to zanieczyszczenie spadło poniżej 50 µg/m3. 

Czujniki Airly i amatorski z Zawadzkiej zbierają informacje o pyłach zawieszonych wielkości PM2,5. Dobowa norma dla tego zanieczyszczenia wynosi 25 µg/m3. Czujnik przy ul. Wyszyńskiego nie zanotował przekroczenia dla tego rodzaju zanieczyszczenia, natomiast czujnik przy ul. Zawadzkiej od godz. 11:00 w niedzielę do 2:00 w nocy zanotował przekroczenia zanieczyszczenia pyłami PM2,5. Swoje maksymalne stężenie zanotowało o godz. 17:00, osiągając wartość 50 µg/m3, czyli przekroczył normę dwukrotnie. 

W chwili obecnej wszystkie czujniki wskazują wartości poniżej norm.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę