Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 09 grudnia 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radionadzieja.pl

Abp Paetz: wizyta Jana Pawła II, to mój największy dar dla Łomży.

Główne zdjęcie
Abp Juliusz Paetz

„Największym darem, jaki mogłem ofiarować diecezji łomżyńskiej, był pobyt w Łomży Ojca Świętego Jana Pawła II „ - powiedział abp Juliusz Paetz, były pasterz łomżyński. Abp przyjechał do Łomży, aby wziąć udział w uroczystościach jubileuszu 80-lecia diecezji łomżyńskiej.

W rozmowie z Radiem Nadzieja abp Paetz powiedział, że ordynariuszem łomżyńskim był przez 14 lat i do diecezji zawsze wraca z wielką serdecznością. Wspomniał początki swojej posługi w Łomży. „25 stycznia 1983 roku przedłożyłem kapitule katedralnej dokument nominacyjny. Wtedy diecezja łomżyńska była mi zupełnie obca” – mówił abp Juliusz Paetz. Do największych wyzwań swojego biskupstwa w Łomży kapłan zaliczył pracę na rzecz mieszkającej w diecezji mniejszości litewskiej. - Najwięcej pracy mieli kapłani w Sejnach i Puńsku, gdzie osiedlała się ludność litewska – powiedział abp Paetz. Wspominał też spotkanie Ojca Świętego Jana Pawła II z Litwinami podczas pielgrzymki do Łomży w 1991 roku. Na spotkanie z papieżem do łomżyńskiej katedry przybyło wtedy 20 tys Litwinów. Abp Juliusz Paetz podkreślił, że ważne podczas pielgrzymi Papieża Jana Pawła II w Łomży było także spotkanie z rolnikami, którzy przyjechali z całej Polski. „Zaproszenie gospodarzy z całej Polski było konieczne, bo diecezja łomżyńska – to region typowo rolniczy” – powiedział abp Paetz. Ojciec Święty z apostolską wizytą gościł w Łomży 4 i 5 czerwca 1991 roku, a ówczesny ordynariusz łomżyński Juliusz Paetz był głównym inicjatorem tej wizyty.

Abp Juliusz Paetz był 5-tym biskupem łomżyńskim. Wcześniej biskupami w Łomży byli: Romuald Jałbrzykowski, Stanisław Kostka Łukomski, Czesław Falkowski i Mikołaj Sasinowski. Bp Paetz funkcję piastował do 1996 roku, wtedy został mianowany Arcybiskupem Metropolitą Poznańskim. Biskupem łomżyńskim został wtedy bp Stanisław Stefanek.

Jutro mija 80-lat od utworzenia diecezji łomżyńskiej. Z tej okazji w Łomży przewidziano szereg uroczystości jubileuszowych. Rozpocznie je dzisiaj koncert jubileuszowy w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Łomży. Jutro o godz. 10-00 Mszy św. w jubileuszowej Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży przewodniczyć będzie metropolita białostocki abp Wojciech Ziemba, homilię wygłosi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik, metropolita przemyski. Na uroczystość przyjechać ma także Prymas Polski Kardynał Józef Glemp.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę