Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 15 sierpnia 2022 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radionadzieja.pl

Abp Paetz: wizyta Jana Pawła II, to mój największy dar dla Łomży.

Główne zdjęcie
Abp Juliusz Paetz

„Największym darem, jaki mogłem ofiarować diecezji łomżyńskiej, był pobyt w Łomży Ojca Świętego Jana Pawła II „ - powiedział abp Juliusz Paetz, były pasterz łomżyński. Abp przyjechał do Łomży, aby wziąć udział w uroczystościach jubileuszu 80-lecia diecezji łomżyńskiej.

W rozmowie z Radiem Nadzieja abp Paetz powiedział, że ordynariuszem łomżyńskim był przez 14 lat i do diecezji zawsze wraca z wielką serdecznością. Wspomniał początki swojej posługi w Łomży. „25 stycznia 1983 roku przedłożyłem kapitule katedralnej dokument nominacyjny. Wtedy diecezja łomżyńska była mi zupełnie obca” – mówił abp Juliusz Paetz. Do największych wyzwań swojego biskupstwa w Łomży kapłan zaliczył pracę na rzecz mieszkającej w diecezji mniejszości litewskiej. - Najwięcej pracy mieli kapłani w Sejnach i Puńsku, gdzie osiedlała się ludność litewska – powiedział abp Paetz. Wspominał też spotkanie Ojca Świętego Jana Pawła II z Litwinami podczas pielgrzymki do Łomży w 1991 roku. Na spotkanie z papieżem do łomżyńskiej katedry przybyło wtedy 20 tys Litwinów. Abp Juliusz Paetz podkreślił, że ważne podczas pielgrzymi Papieża Jana Pawła II w Łomży było także spotkanie z rolnikami, którzy przyjechali z całej Polski. „Zaproszenie gospodarzy z całej Polski było konieczne, bo diecezja łomżyńska – to region typowo rolniczy” – powiedział abp Paetz. Ojciec Święty z apostolską wizytą gościł w Łomży 4 i 5 czerwca 1991 roku, a ówczesny ordynariusz łomżyński Juliusz Paetz był głównym inicjatorem tej wizyty.

Abp Juliusz Paetz był 5-tym biskupem łomżyńskim. Wcześniej biskupami w Łomży byli: Romuald Jałbrzykowski, Stanisław Kostka Łukomski, Czesław Falkowski i Mikołaj Sasinowski. Bp Paetz funkcję piastował do 1996 roku, wtedy został mianowany Arcybiskupem Metropolitą Poznańskim. Biskupem łomżyńskim został wtedy bp Stanisław Stefanek.

Jutro mija 80-lat od utworzenia diecezji łomżyńskiej. Z tej okazji w Łomży przewidziano szereg uroczystości jubileuszowych. Rozpocznie je dzisiaj koncert jubileuszowy w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Łomży. Jutro o godz. 10-00 Mszy św. w jubileuszowej Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży przewodniczyć będzie metropolita białostocki abp Wojciech Ziemba, homilię wygłosi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik, metropolita przemyski. Na uroczystość przyjechać ma także Prymas Polski Kardynał Józef Glemp.

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę