Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 114

Trzy razy to za mało

W trzech kolejnych głosowaniach w środę radnym Łomży nie udało się wybrać przewodniczącego Rady Miasta. W sumie o fotel pozostawiony przez Jana Jarotę ubiegało się czterech radnych. W pierwszym podejściu wystartowali: Jerzy Brodziuk, Maciej Głaz i Ryszard Matuszewski, w drugim Brodziuk i Głaz, a w trzecim Matuszewski i Jan Bajno. Żaden z nich nie uzyskał jednak niezbędnego do objęcia funkcji przewodniczącego poparcia 12 radnych. Radni do wyborów powrócić mają w piątek wieczorem...

Zmiany w Radzie Miasta stały się koniecznością, bo dwóch jej członków: Jan Jarota i Lech Kołakowski dostało się do Sejmu. Pech chciał, że obaj pełnili w Radzie ważne funkcje. Pierwszy był przewodniczącym, a drugi wiceprzewodniczącym Rady. I o ile w kwestii uzupełnienia składu osobowego radni nic do gadania nie mają – ustawa wyraźnie mówi, że na miejsce zwalniane przez jednego radnego wchodzi kolejna pod względem zdobytego poparcia osoba z tej samej listy wyborczej w tym samym okręgu,to jeśli chodzi o wybór szefów Rady, o tym kto nim będzie, zdecydować muszą już sami radni. W tej kadencji samorządu rajcy miejscy z wyborem osób, które mają im przewodzić mają olbrzymie kłopoty.

Zaczęło się niemal równo trzy lata temu, gdy ta Rada spotkała się po raz pierwszy. Wówczas z wyborem przewodniczącego przepychano się przez kilka godzin, choć od początku do końca było tylko dwóch kandydatów – Ryszard Matuszewski (SLD) i Jan Jarota (LPR). Po trzech nieudanych próbach prowadzący wówczas sesję radny-senior Jan Walęcki ogłosił nawet odroczenie obrad, ale po protestach i kilkudziesięciu minutach przerwy orzekł że popełnił błąd, ogłaszając odroczenie obrad bez przegłosowania wniosku w tej sprawie. Ostatecznie, w czwartym głosowaniu wybory wygrał Jan Jarota.

W środę było niemal identycznie, choć tym razem ochotników na zwolniony przez Jarotę fotel było więcej. W pierwszym głosowaniu wystartowało trzech radnych: Jerzy Brodziuk, Maciej Głaz i Ryszard Matuszewski. Na 23 radnych miejskich obecnych na sali 3 wstrzymało się od głosu, 9 poparło Głaza, 6 Brodziuka, a 5 Matuszewskiego W drugim głosowaniu wystartowało już tylko dwóch kandydatów: Brodziuk i Głaz. Także to głosowanie nie przyniosło rozstrzygnięcia. Jerzy Brodziuk zdobył 8 głosów, a Maciej Głaz 11. Przed trzecim głosowaniem ponownie zgłoszono trzech kandydatów - Głaza, Matuszewskiego i Jana Bajno. Pierwszy z nich zrezygnował jednak z ubiegania się o ten fotel, ale mimo to żaden z pozostałych nie uzbierał 12 głosów. Bajno poparło 11 radnych, a Matuszewskiego 10.
Po trzech zakończonych fiaskiem próbach wyboru przewodniczącego radni zdecydowali, że głosowanie nad tym i następnym (dotyczącym wyboru wiceprzewodniczącego Rady) punktem obrad odbędzie się... w przyszłości. Radni do sali i wyborów powrócą w piątek wieczorem. Będzie to czwarte głosowanie...

Co ciekawe, dalsze obrady i głosowania nad kilkunastoma innymi punktami porządku obrad, choć były znacznie trudniejsze, poszły radnym już wyjątkowo szybko. Radni m.in. podnieśli nieco wynagrodzenie prezydenta, zdecydowali, że nie będą zwiększać liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych, przeanalizowali koszty funkcjonowania miejskich spółek MPWiK i MPEC, a także ustalili ceny za wodę i ścieki.

Z kronikarskiego obowiązku trzeba dodać, że za Jan Jarotę i Lecha Kołakowskiego, którzy zostali posłami, do Rady weszli Jan Kleczyński i Stanisław Kaseja.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę