Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 02 grudnia 2023 napisz DONOS@

Rynek pracy w pandemii. Jak się w nim odnaleźć i zdobyć pracę?

Ze względu na obecną sytuację na świecie, większość firm znacznie zredukowało swoje etaty i wielu pracowników poszukuje nowej pracy. Rynek jest więc na specyficznym poziomie, ale to nie oznacza, że nie mamy szans na nowe doświadczenia zawodowe.

Bolesne skutki pandemii

Pomimo tendencji wzrostowej co do zarobków w Polsce, rok 2020 zdecydowanie obniżył nasze wynagrodzenia. Spowodowane jest to światową pandemią COVID-19, przez którą w okresie kilku miesięcy część przedsiębiorstw oraz firm została zamknięta. Te, które przetrwały, musiały w celu redukcji kosztów zwolnić kilku pracowników lub obniżyć pensje. To z kolei zmniejszyło dochody większości Polaków, czego skutkiem było PKB obniżone o aż 8,2%. Niestety, takie działania odczuwają wszyscy. Główny Urząd Statystyczny informuje, iż stopa bezrobocia w 2020 wzrosła z 5,5% w styczniu do 6,1% w grudniu https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/rynek-pracy/bezrobocie-rejestrowane/stopa-bezrobocia-rejestrowanego-w-latach-1990-2020,4,1.html. Pomimo częściowej pomocy rządowej dla firm, większość nie radzi sobie dobrze i odczuwa straty. Niestety, taka sytuacja nie zwalnia nas z codziennych obowiązków i opłat takich jak wynajem mieszkania, spłata kredytu czy podstawowe środki do codziennego życia. Z tego też powodu w przypadku kiedy straciliśmy pracę warto rozpocząć poszukiwania nowej jak najszybciej.

Znajdź pracę w Twoim mieście

Poszukiwanie pracy nie jest łatwym zadaniem, a w obecnych czasach jest to jeszcze bardziej utrudnione. Należy jednak podejść do zadania odpowiedzialnie i z determinacją. Możliwości różnią się od tego, jakie miejsce zamieszkujemy. W największych miastach w Polsce portale pracy odnotowują nadal powyżej tysiąca ogłoszeń (w grudniu aż ok. 3100 aktualnych ofert pracy w Warszawie), 1570 w Krakowie, 1100 w Łodzi), ale w mniejszych wybór jest znacznie mniejszy, oferty są też mniej różnorodne. Na terenie Łomży znajdziemy kilkadziesiąt trwających rekrutacji, wśród których często przewijają się ogłoszenia dla personalu medycznego, kierowców czy pracowników handlu (zobacz więcej: https://www.aplikuj.pl/praca/lomza)

Poszukując nowego miejsca pracy, warto zastanowić się, czego dokładnie oczekujemy od pracodawcy oraz odpowiednio przygotować się na rozmowę kwalifikacyjną. Jeżeli nasze działania nie przynoszą efektów, nie powinniśmy się zrażać, a szukać dalej. W tych wyjątkowych warunkach należy dostosować się do rynku i być elastycznym. Często konieczne będzie przebranżowienie lub uczestniczenie w dodatkowych kursach, które zwiększą nasze kompetencje w danych dziedzinach. Pozwoli to nam na bycie atrakcyjniejszym na rynku pracy i wyróżnienie się wśród innych. Ze względu na obecne obostrzenia, część rozmów wstępnych może odbyć się online przy pomocy kamerek internetowych. Warto również nauczyć się ich obsługi, aby dostosować się do wymogów rynkowych. 

Jak obecnie wygląda rynek pracy? 

Nie da się ukryć, że takie wydarzenia jak pandemia wirusa znacząco wpływają na gospodarkę i rynek pracy. Eksperci w swoich analizach ostrzegają, że zniwelowanie strat z tego roku może zająć kilka kolejnych. Według badań z CBOS (https://www.cbos.pl/PL/publikacje/news/2020/19/newsletter.php) przeprowadzonych na Polakach, aż co dziesiąty badany musiał ograniczyć działanie swojej firmy i zmniejszyć zatrudnienie, 5% całkowicie ją zamknęła, a 3% z nich straciło swoją pracę. Około 21% przeniosło się ze swoją pracą do domu i przy okazji musiało zajmować się małymi dziećmi, które nie mogły uczęszczać do przedszkoli oraz szkół podstawowych, co znacznie zmniejszyło wydajność ich pracy. Najbardziej ucierpiały na tym branża turystyczna, hotelarska, jak i handel. 

Ważna jest cierpliwość 

Ten rok z pewnością należał do jednych z najtrudniejszych dla większości z nas. Panująca aura choroby wywołuje negatywny nastrój i spadek motywacji. Pandemia jest nazywana "czarnym łabędziem", czyli wydarzeniem, którego większość osób się nie spodziewała, a wywołało ono bardzo negatywny wpływ na rzeczywistość. W tej sytuacji ciężko z pewnością się zmotywować, ale warto pamiętać o kilku ważnych aspektach. Przede wszystkim należy nie tracić nadziei, że ta sytuacja minie. Warto pomagać sobie wzajemnie w ewentualnym poleceniu pracownika swojemu pracodawcy czy zapomogach. Należy również wytrwale i cierpliwie dążyć do celu - jeżeli odmówiono nam w kilku przedsiębiorstwach, warto udać się do kolejnego i próbować do skutku. Obecna sytuacja wymaga również od nas elastyczności - nie należy zamykać się tylko na swoim stanowisku, a szukać nowych rozwiązań i możliwości, by utrzymać się na rynku pracy. 

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę