Znikająca dyspozytornia Pogotowia Ratunkowego
W województwie podlaskim od 1. stycznia 2021 r. będzie działać tylko jedna dyspozytornia WSPR, tj. Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego, a nie jak do tej pory trzy: w Łomży, Suwałkach oraz Białymstoku. - Dyspozytornia będzie komórką Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego i będzie się mieściła w Białymstoku - uchyla kulisy zmiany Kamila Ausztol z Biura Wojewody Podlaskiego. Co będzie dziać się za miesiąc z dyspozytorami medycznymi z Łomży? Pracownicy fizycznie mają się przeprowadzić do Białegostoku czy dojeżdżać? I na jakich warunkach dyżurów i zatrudnienia?
Kamila Ausztol przekazuje garść szczegółów na temat faktycznej likwidacji dyspozytorni w WSPR w Łomży. - Według informacji uzyskanej od właściwego dysponenta, to jest Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Łomży, aktualnie zatrudnione są 23 osoby w dyspozytorni medycznej w Łomży, w tym 11 osób na podstawie umowy o pracę - podaje Pani Ausztol. - 7 dyspozytorów medycznych, zatrudnionych w ramach umowy o pracę, wyraziło wolę kontynuacji stosunku pracy w strukturze Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku. Dyrektor generalny Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego skierował do dyspozytorów w całym regionie, również w Łomży, ofertę pracy w dyspozytorni powstającej w Białymstoku. Wynagrodzenie jest bardzo atrakcyjne, warunki zatrudnienia nie zakładają finansowania noclegów lub dojazdów. Mimo tego, na dzień 21.10 pracą w dyspozytorni od 1.01.2021 w Białymstoku zainteresowanych jest 11 dyspozytorów z Łomży. Ta liczba może się zwiększyć, niezainteresowane osoby pozostaną w dyspozycji dyrektora WSPR w Łomży. Docelowo w dyspozytorni w Białymstoku zatrudnionych na umowę o pracę będzie 35 osób.
Dlaczego znikną dwie dyspozytornie...?
Centralizacja systemu przyjmowania zgłoszeń do wypadków i chorych oraz wysyłania karetek jest wynikiem wprowadzenia Ustawy z dnia 10. maja 2018 roku o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r. poz. 1115 z późn. zm.). Obejmuje ona także - jak przypomina Pani Ausztol - zmiany w zakresie dyspozytorni medycznych od 1. stycznia 2021 roku, m. in., to, że wojewoda tworzy i prowadzi jedną dyspozytornię medyczną w województwie. Tym samym, "dyspozytornie medyczne staną się komórkami organizacyjnymi urzędów wojewódzkich, a dyspozytorzy medyczni wykonujący zadania dyspozytora medycznego u dysponentów zespołów ratownictwa medycznego staną się pracownikami urzędów wojewódzkich, z wyjątkiem dyspozytorów medycznych, którzy nie wyrazili zgody na zmiany w zakresie obowiązujących ich umów z dysponentami zespołów ratownictwa medycznego na wykonywanie zadań dyspozytora medycznego. "
Jak zapewnia Pani Ausztol, prowadzone są "działania, zmierzające do zapewnienia miejsc pracy na ww. stanowiskach pracy / nawiązania stosunku pracy". Dyrektor generalny Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku skierował "oferty zatrudnienia do dyspozytorów medycznych za pośrednictwem poszczególnych dysponentów na terenie województwa podlaskiego", "liczba osób zainteresowanych wykonywaniem zadań dyspozytora medycznego zapewne ulegnie zwiększeniu". Dyspozytorzy medyczni będą zatrudnieni w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku na podstawie umów o pracę. Szansę na dojazdy mają więc dyspozytorzy tak z Łomży, jak i z Suwałk...
Mirosław R. Derewońko