Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 04 grudnia 2020 napisz DONOS@

Przybędzie łóżek w szpitalu dla pacjentów z Covid-19

Główne zdjęcie
Zdjęcie ilustracyjne

W Szpitalu Wojewódzkim w Łomży obecnie łącznie jest 405 łóżek. - 197 łóżek jest przeznaczonych dla pacjentów z zakażeniem lub podejrzeniem zakażenia covid-19 - informuje pełnomocnik dyrektora Jarosława Pokoleńczuka Jolanta Gryc. W związku z decyzją wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego, w najbliższych dniach muszą powstać kolejne łóżka dla chorych z covid.

Jaką liczbę łóżek dla pacjentów covidowych mają poszczególne oddziały szpitala? - Dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem w całości przeznaczone zostały oddziały: neurologiczny - 20 łóżek, ginekologiczno-położniczy - 26, noworodkowy - 25, OIT - 11, nefrologiczny - 1 (pozostałe łóżka są dla pacjentów niezakażonych) - podaje stan sytuacji na czwartek, 12. listopada 2020 r., pełnomocnik dyrektora szpitala. - Dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem i podejrzeniem zakażenia covid-19 w całości przeznaczone są oddziały: płucny - 22, zakaźny - 17, zakaźny II - 20, zakaźny III - 25, wewnętrzny - 30. W związku z decyzją wojewody, w najbliższych dniach muszą powstać kolejne. Łóżek covidowych mamy 197, w tym 4 łóżka z respiratorami oraz 11 łóżek intensywnej terapii z respiratorami dla dorosłych i 4 dla noworodków. Obecnie w łomżyńskim szpitalu nie funkcjonują oddziały hybrydowe. Wyjątek stanowi Oddział Nefrologiczny, gdzie wydzielone jest tylko 1 łóżko. Aktualnie na oddziałach niecovidowych realizowane są w szczególności przyjęcia i zabiegi pilne.

Z tradycyjnego, "normalnego" składu oddziałów zniknęła Urologia - jak wyjaśnia pełnomocniczka -  "z powodu czasowego przekształcenia oddziału w Oddział Zakaźny III". 

Personel szpitala też choruje

W kompleksie budynków przy alei Józefa Piłsudskiego leczy się 131 pacjentów z potwierdzonym zakażeniem oraz 5 z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Zapytaliśmy, ile osób personelu ma potwierdzony covid i jest w izolacji domowej, a ile ma kwarantannę? W jakim stopniu to utrudnia funkcjonowanie placówki? - Personel nie stanowi wyjątku od zachorowań - odpowiada pełnomocnik dyrektora. - Z powodu izolacji czy kwarantanny personelu zdarza się, że praca oddziału musi być wstrzymana. Z tego powodu jest problem z uruchomieniem kolejnych łóżek, wynikających z decyzji wojewody, dla pacjentów zakażonych. Personel jest przemęczony i jest go za mało, a zapotrzebowanie kadrowe wzrasta. Jednak mimo to, zarówno lekarze, jak i pielęgniarki starają się utrzymać przyjęcia pacjentów. 

Czy szpital w Łomży otrzymał wzmocnienie personalne z nakazów pracy od wojewody? - Dyrekcja otrzymała decyzję o skierowaniu do pracy w naszym szpitalu 13 osób: 8 lekarzy i 5 pielęgniarek - wyjaśnia Jolanta Gryc. - Zgłosiło się 8 osób. Ostatecznie podpisano umowę z 2 lekarzami i 3 pielęgniarkami, ponieważ 3 osoby były chore. Potrzeby kadrowe są i zwiększają się, zarówno wśród lekarzy, jak i pielęgniarek. Pacjentów przybywa, i to zwłaszcza w starszym wieku, obciążonych innych chorobami. Tworzone są nowe łóżka zakaźne.

 

Mirosław R. Derewońko

 

200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę