Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 16 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Poszukiwanie pracy za granicą – najlepsze metody i potrzebne kompetencje

Wiele osób chciałoby podjąć zatrudnienie za granicą i znaleźć wymarzonego pracodawcę. Warto jednak wcześniej stworzyć plan poszukiwania pracy, a także zastanowić się nad swoimi kompetencjami i wymaganiami zagranicznych pracodawców.

Najlepsze metody poszukiwania pracy za granicą

Istnieje wiele metod poszukiwania pracy w obcych krajach. Jedną z najlepszych jest zatrudnienie przez agencję pracy tymczasowej. Ofert można szukać np. pod adresem: https://www.randstad.pl/dla-pracownika/zagranica-praca/. Sprawdzona agencja jest gwarancją tego, że pracownik nie zostanie oszukany, otrzyma odpowiednie wynagrodzenie oraz inne świadczenia, a także będzie mógł wykonywać swoje obowiązki w sposób bezpieczny i zgodny z przepisami. Warto pamiętać o tym, że zgodnie z prawem agencja zatrudnienia nie może naliczać żadnych opłat za poszukiwania pracy ani pobierać od pracownika wynagrodzenia za usługę. Jedyne opłaty, jakie mogą zostać naliczone, to np. te za dostarczenie do obcego kraju, jednak zwykle taki koszt jest stosunkowo niski i bardziej opłacalny niż podróż własnym środkiem transportu. Inną metodą poszukiwania pracy za granicą jest bezpośrednie zgłoszenie się do pracodawców. Najlepiej korzystać ze sprawdzonych portali pracy, jednak do tego potrzebna jest zwykle znajomość języka obcego. Oczywiście istnieją także polskie strony, na których dostępne są oferty pracy do państw takich jak Niemcy, Wielka Brytania, Holandia czy Norwegia. Należy jednak zachować szczególną ostrożność, jeśli przyszły pracodawca nie podaje żadnych danych kontaktowych ani adresu. 

Praca za granicą – potrzebne kompetencje pracownika i wymagania pracodawców

Wyjazd za granicę wymaga wielu kompetencji, dlatego już wcześniej warto sprawdzić, czy rzeczywiście się je posiada lub można w jakiś sposób nabyć. Zdecydowaną podstawą jest znajomość języka obcego. Najlepiej nauczyć się tego, który obowiązuje w danym kraju, jednak do prostszych prac wystarczy zazwyczaj angielski, który jest właściwie językiem międzynarodowym. W przypadku poszukiwania prac biurowych, specjalistycznych, konieczna jest jednak umiejętność poprawnego wysławiania się w języku danego kraju, a więc np. po niemiecku lub norwesku. Podobnie wygląda to w przypadku pracowników branży gastronomicznej, turystycznej i usługowej, którzy rzeczywiście muszą dobrze posługiwać się językiem obcym. 

To jednak nie wszystko, ponieważ za granicą przydają się także inne kompetencje. Bardzo ważne jest efektywne zarządzanie sobą w czasie. Znaczenie mają również inne umiejętności miękkie, takie jak m.in.: zdolność do komunikacji z innymi i negocjacji, umiejętność pracy w zespole, odporność na stres, uczciwość, rzetelność i solidność, a także punktualność i rozumienie reguł panujących w miejscu pracy oraz kultury organizacyjnej. Bardzo istotne jest też doświadczenie zawodowe oraz ukończone kursy.

tekst płatny

JJS
śr, 28 października 2020 08:22
Data ostatniej edycji: śr, 28 października 2020 08:23:56

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę