Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Protest przybiera na sile

To już nie jest protest kobiet. Rodzi się protest młodego i bardzo młodego pokolenia. Część z nich jeszcze nie ma prawa głosu, ale jak widać, ma już głos na ulicy.

W całym kraju trwają protesty nie tylko kobiet, zapoczątkowane wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, który jako instytucja systemowa, w odczuciu obywateli, został podporządkowany partii PiS i wyrok odebrano jako wolę polityczną. Dzisiejsze przemówienie lidera Jarosława Kaczyńskiego właściwie potwierdza te odczucia społeczne. Niepokoi jednak wezwanie do walki, nawet walki religijnej.  Tylko kto ma walczyć i z kim? Matka z córką czy babcia z wnuczką? Panie nawoływały, aby jutro, wzorem Islandii, kobiety nie poszły do pracy. W 1975 roku takie powstrzymanie się od pracy w domu i życiu sparaliżowało cały kraj. Jak będzie u nas, zobaczymy.

„Boli mnie Polska”
Marsz jak spacer, telewizja publiczna, która nie widzi połowy społeczeństwa, a to co widzi pokazuje jak z kronik filmowych.  Tylko świat już nie ten. W dobie pandemii ta młodzież, i to nie zdalnie,  przechodzi szybką naukę społeczeństwa obywatelskiego. Jeszcze uczy się swojego buntu i wyrazu, jeszcze... . Komicznie wyglądała scena na muszli z odśpiewaniem ważnego dla innego pokolenia utworu Chłopców z Placu Broni: Kocham Wolność. Z pomocą starszych jakoś poszło. Ale oni znajdą i swoją muzykę do wyrażenia buntu, a właściwie to my, starzy poznamy, co im w duszy gra. 

Trasa jak zwykle, od pl. Niepodległości, dalej Długą do pl. Kościuszki. Powrót na Zambrowski Rynek (pewnie większa część protestujących nie wie o tej nazwie) i na muszlę. Dziś jednak „spacerowicze” szli środkiem drogi. Być może to efekt przemówienia Jarosława Kaczyńskiego, bo przed marszem wiele osób komentowało to wystąpienie i nie kryło emocji. Panie, które pierwszego dnia sprawnie tłumiły polityczne okrzyki, dziś z tą młodzieżą nie miały szans. Pokolenia zmieniają się co 25-30 lat. W latach 80-tych śpiewano "Chcemy być sobą" – Perfectu, a na koncertach "Chcemy bić ZOMO". To wyzwalało w młodych energię i entuzjazm do walki. W okresie przełomu lat 90-tych, kiedy otrzymywaliśmy wolność w każdej niemal sferze, Chłopcy z Placu Broni śpiewali: Kocham Wolność. Na razie ich melodią jest przyśpiewka: Kto nie skacze ten za PiS-em, ale czekam na ich muzykę.

Rewolucja, tak się rodzi – brzmiał spacerowy okrzyk. To jest wojna, mówiły plakaty. Czy zaczyna się wojna między pokoleniami, która co jakiś czas wybucha? Czy idzie nowe? Czas to zweryfikuje.

I jeszcze jedno, warto obejrzeć filmik pod artykułem do końca. 

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
mm
wt, 27 października 2020 22:40
Data ostatniej edycji: śr, 28 października 2020 10:49:37

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę