Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 18 maja 2024 napisz DONOS@

Jak wybrać dobre głośniki komputerowe?

Korzystając z komputera i chcąc cieszyć się dobrą jakością dźwięku, możemy wykorzystać wbudowane głośniki, ale umówmy się - jakoś przetwarzanego przez nie dźwięku nie jest powalająca. Jeśli potrzebujemy czegoś więcej, zarówno do komputera, smartfona czy kina domowego, warto postawić na profesjonalne głośniki komputerowe. Tylko wtedy możemy oglądać ulubiony serial lub słuchać ulubionej muzyki ciesząc się dobrej jakości dźwiękiem. Dziś przyjrzymy się najważniejszym parametrom głośników komputerowych i podpowiemy jakie warto wybrać.

  1. Jakie są rodzaje głośników do komputera?
  2. Na co zwrócić uwagę podczas zakupów?
  3. Jakie głośniki wybrać do gier komputerowych?
  4. Głośniki komputerowe Creative - uznana marka
  5. Głośniki komputerowe Logitech - dobra jakość za umiarkowaną cenę

Wystarczy wejść na stronę dowolnego marketu RTV, np. https://www.euro.com.pl/glosniki-komputerowe.bhtml aby przekonać się jak duży wybór głośników komputerowych znajduje się na rynku. Dziś podpowiemy jakie są najważniejsze rodzaje takich głośników, na co zwrócić uwagę podczas wyboru oraz podpowiemy kilka sprawdzonych modeli na każdą kieszeń. Zaczynajmy!

Jakie są rodzaje głośników do komputera?

Jest ich wiele! Podstawowe od których możemy zacząć do tradycyjne głośniki do komputera i laptopa - są wszechstronne, niewielkie, niedrogie. Możemy wykorzystywać je do podstawowych czynności, takich jak słuchanie muzyki czy oglądanie serialu. Najczęściej taki zestaw to subwoofer i 2 głośniki. Możemy je podłączyć pod komputer stacjonarny lub laptop. Najczęściej są to głośniki przewodowe, czasem z funkcją bluetooth. Kolejny rodzaj to głośniki bezprzewodowe łączące się przez moduł Bluetooth. Dzięki temu unikniemy dodatkowych kabli. Mogą to być modele stacjonarne, wymagające podłączenia do sieci lub bezprzewodowe na baterię. Głośniki przenośne mają dużą zaletę - możemy z nich korzystać w dowolnym miejscu. Ważne jest sprawdzenie ile potrafią nam służyć przy jednorazowym naładowaniu. Głośniki wolnostojące 2.0 mogą znacząco różnić się rozmiarem, w zależności od potrzeb klientów. W zestawie są 2 głośniki. W wariancie 2.1 mamy do dyspozycji 2 głośniki + subwoofer, odpowiedzialny za basy. Zestaw 5.1 surround pozwala nam uzyskać dźwięk przestrzenny, co jest nie lada zaletą. kolejny wariant do kino domowe, czyli specjalny zestaw głośników do odtwarzania przestrzennego dźwięku. Ciekawym rozwiązaniem są też tzw. soundbary czyli głośniki znajdujące się w jednej, kompaktowej obudowie.

 

Na co zwrócić uwagę podczas zakupów

Kupując głośniki komputerowe warto zwrócić uwagę na kilka kwestii i parametrów. Przykładowo, lepszą jakość dźwięku zapewniają głośniki przewodowe niż ich bezprzewodowe modele. Z drugiej strony, warto część urządzeń mieć w module bluetooth tak aby nasze biurko do pracy lub gier nie przypominało kłębowiska kabli. Kolejna kwestia to pilot, który pozwoli nam na wygodną obsługę urządzenia. Warto zwrócić uwagę na pasmo przenoszenia. Ważne aby było on w przedziale od 20 do 20000 Hz. Takie też najczęściej znajduje się w głośnikach. Kolejny aspekt to moc RMS wyrażona w decybelach i watach. Generalnie im większa wartość tym większa głośność odtwarzania. Zwróćmy również uwagę na złącza, pokrętła, obudowę oraz wbudowany mikrofon. Najlepsze są obudowy drewniane, ale takie głośniki również więcej kosztują. Będzie świetnie jeśli głośnik posiada też wejście optyczne, które gwarantuje większą jakość dźwięku niż złącza cyfrowe lub analogowe.

Jakie głośniki wybrać do gier komputerowych?

Jakie głośniki komputerowe wybrać dla miłośnika gier komputerowych? Dobrze żeby głośniki posiadały subwoower, a zatem mogą to być wspomniane zestawy 2.1 oraz 5.1. Dzięki temu dużo lepiej odwzorowane będą niektóre dźwięki z gier, np. strzały z karabinu czy eksplozje. Weźmy równiez pod uwagę rozmiary naszego stanowiska do grania. Być może zestaw 5.1 po prostu zajmie nam zbyt dużo miejsca znacząco ograniczając komfort rozgrywki. Warto rozważyć wtedy standardowy zestaw 2.1, który w zupełności powinien wystarczyć.

 

Głośniki komputerowe Creative - uznana marka

Wchodząc na stronę z głośnikami Creative, np. https://www.euro.com.pl/glosniki-komputerowe,_Creative.bhtml zobaczymy najpewniej kilkanaście modeli popularnych głośników. Creative to sprawdzona marka więc możemy w ciemno zaufać, ze jakość będzie bardzo dobra. Jeśli dysponujemy umiarkowanymi oczekiwaniami i budżetem do 100 zł to warto rozważyć zakup zestawu Creative Pebble 2.0 lub za ok 150 zł zestaw z subwooferem Creative Pebble 2.1. Za ok 350 zł możemy kupić już dużo bardziej rozbudowany zestaw Creative 5.1 Inspire T6300.

Głośniki komputerowe Logitech - dobra jakość za umiarkowaną cenę

Na stronie https://www.euro.com.pl/glosniki-komputerowe,_Logitech.bhtml znajdziemy głośniki marki Logitech, która również jest uznanym producentem sprzętu elektronicznego. Do 100 zł możemy kupić standardowy zestaw 2.0, czyli Logitech 120. Jeśli chcemy zestaw 2.1 to wydając ok 150 zł możemy nabyć Logitech Z333. Z pewnością będzie to dobry wybór. Za nieco ponad 1000 zł można pokusić się o zestaw Logitech Z906 5.1 THX z dodatkowym głośnikiem basowym.

tekst płatny

JJS
wt, 27 października 2020 17:40
Data ostatniej edycji: wt, 27 października 2020 17:42:41

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę