Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 30 listopada 2020 napisz DONOS@

Terapia alkoholowa - jak i gdzie leczyć alkoholizm?

Uzależnienie to bardzo ciężko choroba, które dotyka nie tylko osobę chorą, lecz także całą rodzinę. Dlatego walka z następstwami uzależnień jest trudna, jednak możliwa. Warunkiem jest podjecie odpowiedniej terapii, która pomoże osobie uzależnionej wrócić do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. Jak przebiega leczenie alkoholika?

 1. Co to jest alkoholizm?
 2. Alkoholizm - objawy
 3. Leczenie alkoholizmu - sposoby
 4. Prywatny ośrodek leczenia uzależnień Aurora - dlaczego warto?

Co to jest alkoholizm?

Spożywanie alkoholu jest głęboko zakorzenione w naszej kulturze. O ile jest to sporadyczne i w niewielkich ilościach, nie stanowi to większego problemu. Problem pojawia się, gdy zaczynamy pić nawet bez większych okazji i to w dość dużych ilościach. W takiej sytuacji ryzyko wystąpienia choroby alkoholowej znacznie wzrasta. Alkoholizm został uznany przez Światową Organizację Zdrowia za poważną chorobę o podłożu psychicznym. Do tego jest to choroba nieuleczalna, a w wielu przypadkach nawet śmiertelna. Osoby uzależnione spożywają napoje wysoko procentowe w celu uniknięcia złego samopoczucia, które pojawiają się po odstawieniu substancji uzależniającej. Potrzeba wypicia kolejnej butelki piwa ma także fizyczne objawy. Przede wszystkim znacznie zwiększa się tolerancja na alkohol. Oznacza to, że aby poczuć jego działanie, stopniowo zwiększać jego dawki. Uzależniony traci też kontrolę nad własnym zachowaniem. Może stać się agresywny. Zdarzają się także coraz częstsze utraty pamięci. Warto także pamiętać, ze alkoholizm jest chorobą pierwotną. A to oznacza, ze może prowadzić do powstawania innych schorzeń wyniszczających organizm. W każdym stadium rozwoju choroby, potrzebna jest specjalna terapia alkoholowa.

Alkoholizm - objawy

Leczenie alkoholizmu to długotrwały proces. Na początku osoba uzależniona może sobie nawet nie zdawać sprawy z powagi sytuacji. Dlatego ważne są objawy, które powinny zaalarmować chorego oraz jego rodzinę. Objawy można podzielić na psychiczne i fizyczne. Coraz częstsze spożywanie alkoholu sprawia, że uzależniony czuje ogromną potrzebę picia. Pojawiają się zaburzenia pamięci, apatia, brak energii, stany lękowe, obojętność uczuciowa. zaburzenia w poczuciu odpowiedzialności, agresywność w zachowaniu, nieprzestrzeganie wyznaczonych zasad w pracy, zaburzenia koncentracji, wahania nastroju, brak zainteresowania otoczeniem. Często pojawia się depresja. Uzależniony rezygnuje z dotychczasowych znajomości czy zainteresowań. Nie jest też w stanie poprawnie wykonywać obowiązków w pracy.

Do objawów fizycznych należą: drżenie mięśni, bezsenność, bóle głowy, ciągłe odczuwanie potrzeby picia, osłabienie, obniżona odporność, nadciśnienie tętnicze, wymioty, problemy pokarmowe, rozszerzenie źrenic, wzmożona potliwość. Wszystkie powyższe objawy ustępują, gdy chora osoba po raz kolejny dostarczy do swojego organizmu dawkę alkoholu. Z podobnymi objawami pomagają walczyć ośrodki uzależnień.

Leczenie alkoholizmu - sposoby

Leczenie alkoholika ma sens tylko wtedy, gdy chora osoba sama wyrazi na to zgodę i chęć. W takiej sytuacji potrzebna jest profesjonalna pomoc. Samodzielne wyjście z nałogu jest bowiem bardzo trudne. Dlatego ośrodek leczenia uzależnień jest czasami jedyną drogą ratunku. Alkoholizm wymaga bowiem długotrwałej psychoterapii, jaką oferuje prywatny ośrodek leczenia uzależnień. Długość terapii alkoholowej zależy od stanu pacjenta. Przed podjęciem leczenia należy przeprowadzić dokładny wywiad z chorym, który pomoże dobrać odpowiednie leczenie. Odwyk alkoholowy polega na terapii indywidualnej oraz grupowej. Jednak zanim chory zdecyduje się na leczenie alkoholizmu, musi zdać sobie sprawę z problemu. Podczas zajęć z psychoterapeutą uzależniony powoli uczy się kontrolować swoje życie, weryfikując swoje emocje. Terapia ma za zadanie przygotować pacjentów do ponownego wejścia w społeczeństwo. Terapia grupowa pokazuje, jak powoli wyjść z izolacji społecznej. W trakcie zajęć uzależniony uczy się asertywności, określa nowe cele życiowe i próbuje naprawić relacje z bliskimi osobami. To wszystko dzieje się pod okiem wykwalifikowanego personelu. Ośrodek odwykowy to idealne miejsce, które pomoże wyjść przystosować się do nowego życia.

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień Aurora - dlaczego warto?

Terapia alkoholowa jest skuteczna, jeśli chory zrezygnuje z dotychczasowych bodźców zmuszających go do picia. Trudno to osiągnąć w pojedynkę. Aby osiągnąć sukces, potrzebny jest także spokój. To wszystko zapewnia ośrodek leczenia uzależnień. Spotkania z osobami, które borykają z podobnymi problemami, pozwalają zniwelować uczucie pustki i osamotnienia. Dodatkowo podobne ośrodki zapewniają całodobową opiekę lekarską. Pacjenci mają pewność, że sposób leczenia w każdym wypadku jest dobierany indywidualnie. Leczenie musi się odbywać w spokoju, wśród ludzi okazujących empatię. Droga do normalnego życia jest bowiem trudna, ale możliwa do osiągnięcia. Celem ośrodków jest właśnie pokazanie uzależnionym, że ze skutkami choroby można walczyć, pod warunkiem, że alkoholik sam wyraża na to zgodę.

 

Prywatny Ośrodek Terapii Leczenia Uzależnień Aurora

Aleja Stachury 2
60-461 Poznań


Skuteczne terapie dla osób uzależnionych

 • Leczenie alkoholizmu
 • Leczenie narkomanii
 • Detoks alkoholowy
 • Detoks narkotykowy

Napisz lub zadzwoń!
Ośrodek i telefon czynny 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu!

E-MAIL: kontakt@osrodek-aurora.pl
TEL.: +48 600 061 600

https://www.osrodek-aurora.pl/

tekst płatny

200829104429.jpg
JJS
pt, 23 października 2020 10:56
Data ostatniej edycji: pt, 23 października 2020 10:59:51

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
 1. Analityki ruchu na naszych serwisach
 2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
 3. Personalizowania reklam
 4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę