Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 29 marca 2023 napisz DONOS@

Kłopotliwy VAT

Skąd wziąć dodatkowe 400 tysięcy złotych? - zastanawiają się władze powiatu łomżyńskiego. Podobny dylemat przeżywają także inne samorządy. Dlaczego?, ano dlatego, że zmienia się ustawa o podatku VAT. Od 1 maja VAT na roboty drogowe wzrośnie z 7 do 22 proc. - oznacza to, że w takim samym stopniu wzrosną koszty inwestycji drogowych. Powiat Łomżyński w tym roku po raz pierwszy w swoim budżecie na inwestycje drogowe dzięki wsparciu pieniędzmi Sapardowskimi zapisał 3 miliony złotych. Ale gdy uchwalał budżet i wyliczał koszty inwestycji Vat wynosił 7%, a gdy przyjdzie za nie płacić będzie to już 22% podkreśla Starosta łomżyński Wojciech Kubrak.

Starosta dodaje, że dodatkowych pieniędzy usiłował szukać m.in. we współfinansujących inwestycje gminach, ale także tam jest taki sam problem – dodatkowych pieniędzy nie ma.
Z kłopotliwej sytuacji, w jakiej znalazło się także nagle wiele firm, które podpisały umowy na wykonanie robót ze stawką 7%, a inwestycje będą rozliczane po 1 maja, czyli przedsiębiorcy zapłacą 22% Vat. I jak do tej pory nikt nie wie kto zapłaci różnicę.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę