Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 31 października 2020 napisz DONOS@

Główny Lekarz Weterynarii zwiedził Ubojnię w Podgórzu

Robert Rytel zaprosił Głównego Lekarza Weterynarii do Ubojni Zwierząt w Podgórzu, ponieważ - jak wyjaśnił 4lomza.pl - chciał "pokazać, jak dzisiaj wygląda biznes mięsny". - Rozmawialiśmy o skali naszego biznesu, nowoczesnych technologiach, jakości i serwisie, pokazaliśmy, w jakim stylu pracujemy - opowiadał nam 45-letni założyciel w 1998 r. firmy i do dziś jej właściciel. Niezależnie od tego, zapytaliśmy o wrażenia z wizyty GLW dr. Bogdana Konopkę (lat 59) - był pełen podziwu.

Zanim doktor Bogdan Konopka, od 7. maja 2019 będący Głównym Lekarzem Weterynarii, zwiedził firmę, dyrektor Mirosław Możdżeń przedstawił gościom wizyty zainstalowane w zakładzie systemy produkcyjne wykorzystujące najnowocześniejsze technologie, podnoszące jakość i bezpieczeństwo produkcji. - Jako jedyni w Polsce posiadamy instalację do szybkiego wychładzania podrobów świń - mówi nam dyrektor, przełożony ponad 120 pracowników, którzy są zatrudnieni w Ubojni Zwierząt Robert Rytel. - Wciągu 3 godzin kompleksowo schładzamy do 2 stopni Celsjusza ośrodek, m.in., wątrobę, płuca, serce i nerki. Mogą być natychmiast pakowane i wysyłane odbiorcom, największym zakładom przemysłu spożywczego w Polsce, np., JBB w Łysych i Dino koło Leszna.

Spójny łańcuch temperaturowy
Ubojnia Rytel ma - też jako jedyna w kraju, według dyrektora Możdżenia - w pełni automatyczną, sterowaną komputerowo chłodnię półtusz. Pozwala ona dokonywać selekcji surowca pod względem wagi, mięsności czy pochodzenia. - Nowoczesny system pozwala na załadunek półtusz bez udziału ludzi i przywołanie jednym przyciskiem w komputerze wybranych półtusz do doku załadunkowego - precyzuje dyrektor Możdżeń. - Doki pozwalają na zachowanie łańcucha temperaturowego. Drzwi od chłodni zamkną się dopiero po wyrównaniu temperatury w doku i w samochodzie do transportu.

PHOTO-2020-10-09-17-01-24.jpg

Dr Konopka zobaczył dużo automatyki: podajniki, przenośniki, wózki widłowe na baterie litowo-jonowe. Wrażenie robi "system humanitarnego głuszenia zwierząt", jak określa dyrektor usypianie świń dwutlenkiem węgla. Zwierzęta umieszcza się na karuzeli z 4-ema gondolami, zjeżdżającymi 6 metrów pod ziemię. Tam przez 40 sekund przebywają w atmosferze praktycznie w całości złożonej z CO2, po czym proces uboju i czyszczenia trzody odbywa się w hali. - Nie stosujemy pistoletów ani kleszczy z prądem elektrycznym - zapewnia dyrektor Możdżeń z Ubojni Zwierząt Robert Rytel.

Jakość i bezpieczeństwo zdrowotne
Dr Agnieszka Berlińska, zastępca powiatowego lekarza weterynarii w Łomży Leszka Wojewody, przybliżyła inspekcji weterynaryjnej pracę w tak dużym zakładzie i specyfikę nadzoru nad jakością i bezpieczeństwem zdrowotnym produkowanego w Podgórzu mięsa. Ważnym elementem piątkowej wizyty GLW była dyskusja o trendach i wyzwaniach w branży produkcji i przetwórstwa mięsnego. Główne trendy to, m.in., automatyzacja procesów i wprowadzanie robotów, natomiast wyzwaniem współczesności XXI w. są ASF - afrykański pomór świń i COVID w Polsce, Europie i na świecie. - Poznaliśmy bardzo nowoczesny system produkcji bezpiecznego dla ludzi mięsa - doceniał Ubojnię Rytel pod względem wyposażenia i działania dr Bogdan Konopka, któremu spodobał się zwłaszcza cykl chłodniczy: od momentu uboju trzody do doków i załadunku na samochody gotowych półtusz. - Ubojnia Rytel w Podgórzu to bardzo duży i nowoczesny zakład. Mamy takich gigantów w Polsce niedużo, może około 10-ciu. 

Dr Bogdan Konopka docenia dużą operatywność właściciela i dyrektora oraz dobrą jakość mięsa z Podgórza, na które mają zbyt. Prowadzona w Ubojni przez Inspekcję Weterynaryjną z Łomży analiza zagrożeń i krytycznych punktów kontroli nie wykazuje nieprawidłowości albo - jeżeli są - są bardzo szybko korygowane.

Mirosław R. Derewońko         

200829104429.jpg
Foto:
Foto:
mm
wt, 13 października 2020 11:00
Data ostatniej edycji: wt, 13 października 2020 14:18:48

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę