Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 31 października 2020 napisz DONOS@

Od 15 października osoby represjonowane mogą składać wnioski o świadczenie wyrównawcze

Działacze opozycji antykomunistycznej, a także osoby represjonowane z przyczyn politycznych, których emerytura lub renta inwalidzka bądź renta z tytułu niezdolności do pracy jest niższa niż 2400 zł, dostaną dodatek wyrównawczy – zapewnia Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Kto otrzyma dopłatę

Ustawa zakłada przyznanie prawa do świadczenia wyrównawczego dla osób, które posiadają decyzję Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, potwierdzającą status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych. Kolejny warunek to pobieranie  emerytury lub renty inwalidzkie, czy też renty z tytułu niezdolności do pracy niższej niż 2400 zł brutto. Dopłata zostanie ustalona jako różnica pomiędzy kwotą 2400 zł, a kwotą emerytury lub renty, do której uprawniony jest wnioskodawca.

Komu dopłata nie przysługuje
- Świadczenie wyrównawcze nie będzie przysługiwało osobom uprawnionym do renty rodzinnej, a także renty rodzinnej wypłacanej wraz z okresową emeryturą kapitałową. Nie otrzymają go również pobierający rentę socjalną, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, czy też rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Prawo do zasiłku czy świadczenia przedemerytalnego również wyklucza możliwość ubiegania się o dopłatę. Osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji pobierające jedynie świadczenie uzupełniające, które nie są  uprawnione do emerytur ani renty z tytułu niezdolności do pracy także nie uzyskają prawa do dodatku – informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Dodatki nie maja wpływu na wysokość świadczenia
Przy ustalaniu wysokości dopłaty dla osób, którym świadczenie wyrównawcze będzie przysługiwać nie uwzględnia się dodatku pielęgnacyjnego oraz innych dodatków i świadczeń wypłacanych na podstawie odrębnych przepisów. Są to między innymi takie dodatki jak kombatancki, kompensacyjny, energetyczny czy też rodzicielskie świadczenie uzupełniające, wypłacane w formie dopłaty do pobieranej emerytury lub renty, zwane emeryturą mama 4 plus, czy też świadczenie uzupełniające 500 plus dla niesamodzielnych.

Od kiedy prawo do świadczenia
Prawo do świadczenia będzie przysługiwało po złożeniu wniosku i spełnieniu wszystkich wymaganych warunków. Jednak powstanie ono nie wcześniej niż od 15 października tj. od wejścia w życie ustawy zmieniającej lub od miesiąca, w którym zgłoszony zostanie wniosek o dopłatę.

- Od początku miesiąca nie będzie przysługiwało świadczenie w przypadku, gdy prawo do emerytury lub renty powstanie od innej daty niż pierwszy dzień miesiąca, czy też wnioskodawca uzyskał status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych w miesiącu złożenie wniosku o świadczenie ale również nie był to początek miesiąca - wyjaśnia Katarzyna Krupicka.

mm
wt, 13 października 2020 10:20
Data ostatniej edycji: wt, 13 października 2020 13:11:07

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę