Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 02 kwietnia 2023 napisz DONOS@

wtorek 13.04.2004

Gazeta Współczesna - W szkole prawdy Gazeta Współczesna - Duża rozbieżność Gazeta Wyborcza Zbyt szybka jazda przyczyną tragedii Gazeta Współczesna - Powiększa się system Gazeta Wyborcza - Andrzej Grabowski pokaże swój spektakl w Łomży

Gazeta Współczesna - W szkole prawdy
Tłumy łomżan i mieszkańców diecezji uczestniczyły w niedzielnych porannych mszach rezurekcyjnych. W łomżyńskiej katedrze nabożeństwu przewodniczył biskup diecezji Stanisław Stefanek. Pozdrowił on zebranych tradycyjnycm zawołaniem: „Chrystus prawdziwie zmartwychwstał!”.
Rezurekcja w katedrze miała, jak co roku, bardzo uroczystą oprawę. Rozpoczęła się procesją ze sztandarami wokół świątyni, podczas której adorowano Najświętszy Sakrament. Wystąpił znakomity chór katedralny. W homilii biskup Stanisław Stefanek nawiązał do ewangelicznych wydarzeń skazania, umęczenie, ukrzyżowania i zmartwychwstania Jezusa jako realizacji bożego planu zbawienia ludzkości. Z wydarzeń tych płyną nieustające wskazówki dla ludzi, jak wychodzić zwycięsko „z próby kłamstwa i nienawiści”.
– To nie jest sezonowe zwycięstwo – mówił bp Stefanek. – Zmartwychwstanie wciągnęło nas w wieczność ludzkiego stworzenia. Bóg ustanowił społeczną szkołę prawdy i my wszyscy jesteśmy w tej szkole, podjemujemy program dobra. Jesteśmy uczniami prawdy i twórcami dobra.
Bp Stefanek nawiązał też do listu Jana Pawała II do kapłanów na Wielki Czwartek 2004 r. Papież podkreśla w nim, że kapłani są „z ludu wzięci i dla ludu postawieni”. Są tacy, jak całe społeczeństwo, a więc słabi i świadomi słabości. Bóg oddał się „w słabe ręce”, bo jest zwycięzcą. – I to mamy głosić z całą odwagą, mocą, prostotą i świadomością naszych słabości – podkreślił biskup.
więcej: Gazeta Współczesna - W szkole prawdy

Gazeta Współczesna - Duża rozbieżność
Na ok. 190 tys. zł oszacował biegły rzeczoznawca wartość kamienicy wraz z działką przy ul. Senatorskiej w Łomży. Wycena ma być podstawą negocjacji władz miasta z Fundacją Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w sprawie ewentualnego powrotu kamienicy do komunalnych zasobów mieszkaniowych.
Kamienica przy ul. Senatorskiej 7 wraz z zamieszkującymi ją 9 rodzinami została z dniem 1 stycznia br. przejęta przez fundację żydowską na mocy orzeczenia Komisji Regulacyjnej w Warszawie. Nowy właściciel zapowiedział podwyżkę czynszu do wysokości ustawowych 3 proc. tzw. wartości odtworzeniowej, co spowodowało bunt lokatorów. Zażądali oni od władz miasta przeniesienia do innych, tańszych mieszkań w zasobach komunalnych. W wyniku rozmów przedstawicieli fundacji żydowskiej z prezydentem Łomży w marcu br. ustalono, że obie strony podejmą rozmowy o zwrocie kamienicy dla miasta w zamian za nieruchomość zamienną dla strony żydowskiej. Według wiceprezydenta Łomży, Marcina Sroczyńskiego, wyszacowana przez rzeczoznawcę na ok. 190 tys. zł wartość kamienicy wraz z działką przy negocjacjach będzie pomniejszona o ok. 140 tys. zł czyli o nakłady miasta, poniesione na jej remonty i utrzymanie w okresie powojennym.
więcej: Gazeta Współczesna - Duża rozbieżność

Gazeta Wyborcza - Zbyt szybka jazda przyczyną tragedii
Młody mężczyzna zginął, a troje jego kolegów (chłopak i dwie dziewczyny) zostało rannych w wypadku samochodowym, do którego doszło w sobotę po godz. 21 niedaleko wsi Skaje w okolicach Szczuczyna (powiat grajewski)
Skodą felicją podróżowały cztery osoby - dwóch 20-latków i dwie 18-letnie dziewczyny. W pewnym momencie kierowca auta, jadący przypuszczalnie zbyt szybko, stracił panowanie nad kierownicą i na łuku drogi zjechał ze skarpy. Kilka razy dachował i wpadł do rzeki Wissy. Kabina auta znajdowała się w całości pod wodą. Znad wody widoczne były tylko koła skody.
Pierwsi na miejscu pojawili się strażacy.
Po wyciągnięciu auta z rzeki okazało się, że wewnątrz jest dwóch nieprzytomnych mężczyzn. Podjęto reanimację. Jednemu z nich - pasażerowi - udało się przywrócić akcję serca. Drugi, mimo reanimacji i natychmiastowego przewiezienia do szpitala, zmarł.
więcej: Gazeta Wyborcza - Zbyt szybka jazda przyczyną tragedii


Gazeta Współczesna - Powiększa się system
Aż w ośmiu miejscach w Łomży i okolicznych miejscowości trwa budowa infrastruktury wodno-kanalizacyjnej w ramach projektu, finansowanego z udziałem dotacji z funduszu PHARE. Według głównego wykonawcy całość inwestycji zamknięta będzie – zgodnie z umową – do końca października.
Projekt „System wodno-kanalizacyjny Łomży i przyległych gmin” jest realizowany od jesieni ub. roku. W tej chwili – według informacji kierownika kontraktu, Bogusława Leśniaka – realizacja zaawansowana jest już w jednej trzeciej. W Nowych Kupiskach budowana jest kanalizacja sanitarna i ciśnieniowa. W Piątnicy, po wykonaniu jesienią tzw. przecisku pod dnem Narwi i wybudowaniu przepompowni ścieków, z nowym systemem odprowadzania ścieków do łomżyńskiej oczyszczalni została „spięta” kanalizacja, wybudowana na terenie tej miejscowości w ramach programu SAPARD. Wykonawca rozpoczął prace w Czarnocinie, gdzie powstaje kanalizacja sanitarna i ciśnieniowa. Rozpoczęto też budowę magistrali wodociągowej „spinającej” ujęcie wody dla Łomży w Podgórzu z miejskim sytsemem wodociągowym.
więcej: Gazeta Współczesna - Powiększa się system

Gazeta Wyborcza - Andrzej Grabowski pokaże swój spektakl w Łomży
Część widzów zna go tylko jako Ferdynanda z sitcomu "Świat według Kiepskich", inni pamiętają go jako Andrzeja z serialu "Boża podszewka", ale znawcy teatru wiedzą, że jest przede wszystkim wybitnym aktorem teatralnym. Jego role w sztukach Bogusława Schaeffera, znanego w świecie kompozytora i teoretyka muzyki, zapisały się już na trwałe w historii polskiego teatru.
Wykształcenie zdobył w krakowskiej PWST, którą ukończył w 1974 roku. Występuje na scenie Teatru im. Słowackiego w Krakowie. Jest laureatem wielu nagród, m.in.: Grand Prix Toruń '86, główne nagrody w Szczecinie 1987, 1988, nagrody w Kaliszu 1988, 1990.
Andrzej Grabowski - aktor wszechstronny, będzie specjalnym gościem Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Młodzieżowych "Tumult 2004", który rozpoczyna się w piątek, 16 kwietnia, w Łomży. W pierwszym dniu imprezy Grabowski wystąpi w sztuce "Audiencja V" Schaeffera.
więcej: Gazeta Wyborcza - Andrzej Grabowski pokaże swój spektakl w Łomży

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę