Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 19 marca 2024 napisz DONOS@

Oszustom się udało

Dziś, na terenie województwa podlaskiego doszło do 13 usiłowań oszustw metodą "na policjanta". Jednemu się udało. Mieszkanka powiatu łomżyńskiego straciła 20 tysięcy złotych

Wczoraj informowaliśmy o uaktywnieniu się oszustów. Dziś policjanci poinformowali o kolejnych 13 próbach w Podlaskiem. Niestety jedna mieszkanka powiatu łomżyńskiego (Gmina Jedwabne) uwierzyła i straciła 20 tysięcy złotych. Policjanci przekazują, że do kobiety zadzwonił mężczyzna, który podając się za "policjanta" powiedział, że jej synowa spowodowała wypadek i potrzebuje pieniędzy. Kobieta przekazała oszustom 20 tysięcy złotych. 

Policja przypomina:

Przestępcy, aby oszukać, wykorzystują różne scenariusze. Mogą podawać się za policjantów lub członków rodziny, a także za pracowników różnych firm i instytucji.

Oszuści często proponują, że można potwierdzić ich autentyczność wybierając numer 112 lub 997, oczywiście nie przerywając połączenia. W słuchawce słychać melodię, a następnie najczęściej głos innej osoby, który potwierdza wersję dzwoniącego. W ten sposób „ofiara” traci czujność i jest przekonana że ma kontakt z prawdziwymi funkcjonariuszami, pamiętajmy tak działają OSZUŚCI.

Policja  apeluje do bliskich osób starszych – aby zadbać o bezpieczeństwo seniorów. Poinformować ich o zagrożeniach, opisać przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. „Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o zagrożeniach ze strony takich osób. Wpłyńcie Państwo na osoby starsze, by kontaktowały się z Wami i pytały o radę” – radzą policjanci.

Pamietaj:

Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem.

Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust.

Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł.

Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer i opowiedz o tym zdarzeniu. Poinformuj Policję.

Przypominamy, że policjant, który podejmuje czynności służbowe w cywilu i nie jest umundurowany MUSI podać stopień, imię i nazwisko i okazać legitymację służbową w taki sposób, aby osoba, wobec której podejmuje czynność służbową, miała możliwość odczytania numeru i nazwy organu wydającego legitymację oraz nazwiska policjanta. Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie żądają pieniędzy za prowadzone czynności ani też nie pośredniczą w przekazywaniu gotówki.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę