Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Jubileusz Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Łomży

20-lecie Oddziału Regionalnego Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Łomży i 70-lecie TWP uczczono jubileuszową konferencją i sympozjum naukowym. – My w Warszawie nie tylko dostrzegamy, ale też doceniamy łomżyński Oddział, bo należy on do tych kilku, które przodują w naszej strukturze! – podkreślał prezes Zarządu Głównego TWP Mirosław Grewiński. Powodem do dumy dla łomżyńskiego TWP jest choćby Wyższa Szkoła Zawodowa Ochrony Zdrowia. – W zakresie kształcenia ratowników w skali makroregionu jesteśmy potentatem, wykształciliśmy ich już ponad tysiąc, a obecne wydarzenia pokazują, jak są oni potrzebni! – mówi Witold Wincenciak, założyciel i prezes honorowy OR TWP w Łomży.

Towarzystwo Wiedzy Powszechnej powstało z połączenia dwóch innych instytucji oświatowych w maju 1950 roku, w okresie wzmożonej walki z analfabetyzmem, co realizowano poprzez odczyty, wykłady, kursy, z czasem organizację szkół i generalnie popularyzowanie wiedzy. – Towarzystwo od początku skupiło się na szerzeniu wiedzy, oświaty, podnoszeniu kwalifikacji i szerzeniu kultury – przypominała Maria Bauchrowicz-Tocka, prezes OR TWP w Łomży, podkreślając, że na terenie ówczesnego województwa białostockiego było to wtedy zadanie szczególnie niewdzięczne, bowiem jego statystyczny mieszkaniec wydawał na książki sześć groszy rocznie, a na alkohol złotych 300. 

– Z jubileuszem  70-lecia TWP zbiegła się również 20 rocznica powołania Oddziału Regionalnego TWP w Łomży – mówił Robert Wincenciak, wiceprezes zarządu i dyrektor OR TWP w Łomży. – Oddział ten powstał w 2000 roku, ale nie oznacza to, że w latach wcześniejszych Łomża i region łomżyński nie odczuły dobroczynnego działania TWP na niwie oświatowej. W latach 50., 60. oraz do połowy lat 70. ważnym ogniwem w w strukturze TWP były zarządy powiatowe. 

W Łomżyńskiem miały one swe siedziby w Grajewie, Kolnie, Łomży, Wysokiem Mazowieckiem i Zambrowie. Bardzo zasłużonym działaczem struktur powiatowych był inż. Stanisław Michalczyk, który był również pierwszym dyrektorem Państwowego Technikum Weterynaryjnego w Łomży. Wraz z reformą administracyjną w 1975 roku oddziały powiatowe zaprzestały swej działalności, adekwatnie do nowego podziału kraju, powołano zarządy wojewódzkie TWP, w tym również Zarząd Wojewódzki TWP w Łomży, który funkcjonował do 1990 roku.

Odrodzenie nastąpiło w latach 1994/95, dzięki współpracy Witolda Wincenciaka z Radą Naukową TWP w Siedlcach. Po dalszych pięciu latach łomżyński Oddział TWP działał już w najlepsze, organizując liczne kursy i szkolenia, zakładając szkoły i przedszkola. 

– To trud wielu ludzi, pracujących społecznie, bo nie mamy środków, żeby gratyfikować ich za te czyny, które zostały zmaterializowane, bo nie jesteśmy przez nikogo dotowani, musimy utrzymać się sami – podkreśla Witold Wincenciak. –  Dostosowujemy się do oczekiwań i to jest właśnie domeną szkolnictwa niepublicznego, bardziej elastycznego. Zanim ten państwowy moloch się na coś przestawi, mija sporo czasu, a my od razu wychodzimy z jakąś inicjatywą i od razu ją realizujemy. Dlatego warto podtrzymywać ten drugi sektor szkolnictwa, bo przecież pamiętamy co było, kiedy zlikwidowano szkolnictwo zawodowe, a potrzebni byli technicy budowlani, więc natychmiast uruchomiliśmy technikum budowlane, a dla rolników dwa czy trzy technika rolnicze.

Dlatego podczas jubileuszowej konferencji nie zabrakło dowodów uznania dla najbardziej zasłużonych. Medalem Komisji Edukacji Narodowej uhonorowano Marię Bauchrowicz-Tocką, prezes OR TWP w Łomży. Medale okolicznościowe „Za zasługi dla TWP” otrzymali: Witold Wincenciak, Jan Karczewski, Maria Bauchrowicz-Tocka, Mirosław Grewiński, Ryszard Piotrowicz, Albina Galik-Chojak, Jerzy Robert Ładny, Mariusz Chrzanowski, Arletta Borkowska, Krystyna Dobrowolska, Pamela Paczuwska, Krystyna Brzozowska-Przychodzień, Marzena Wojewódzka-Żelezniakowicz, Sławomir Dariusz Szajda, Marek Wincenciak, Krystyna Marusiak i ks. Andrzej Godlewski. Złote Odznaki Honorowe „Zasłużony Popularyzator Wiedzy” otrzymali: Paweł Piwowarski, Krystyna Michalczyk-Kondratowicz, ks. Radosław Kubeł, Ludwik Malinowski, Alicja Konopka i Bogumiła Olbryś, a  Srebrną Odznakę Honorową Józef Borzymowski, wieloletni pracownik TWP. Statuetki za współpracę z łomżyńskim TWP otrzymali dyrektorzy łomżyńskich liceów Jolanta Kossakowska i Jerzy Łuba oraz Zygmunt Zdanowicz, prezes ZG TPZŁ. Nie zabrakło też okolicznościowych referatów, dotyczących choćby historii Oddziału Regionalnego TWP w Łomży, działalności związanej z kształceniem zawodowym nauczycieli, powstania Izby Pamięci kształcenia i doskonalenia nauczycieli czy działalności  Wyższej Szkoły Zawodowej Ochrony Zdrowia. O część artystyczną imprezy zadbał Vincent, pochodzący z Łomży utalentowany wokalista  i kompozytor Marcin Wincenciak; zapowiedziano też  pokonferencyjną publikację.

– Jestem prezesem OR TWP w Łomży od roku i zaczęłam funkcjonowanie w pandemii – podsumowuje Maria Bauchrowicz-Tocka. – Naszą przyszłość widzę tak, że Oddział Regionalny Towarzystwa Wiedzy Powszechnej od początku skupia się na szerzeniu wiedzy, jest bardzo elastyczny, dostosowuje się do zmian w gospodarce i oczekiwań społeczeństwa. Przykładem tego mogą być organizowane przez nasz Oddział szkoły i kursy języków obcych przed wejściem Polski do Unii Europejskiej, a od 2011 roku skupiamy się na ochronie zdrowia, bo stwierdziliśmy, że społeczeństwo starzeje się, więc zawody okołomedyczne są bardzo potrzebne. Prowadziliśmy więc policealną szkołę medyczną, a jej kontynuatorką jest Wyższa Szkoła Zawodowa Ochrony Zdrowia, powstała na życzenie absolwentów tej policealnej szkoły i na niej będziemy się skupiać, podobnie jak na działalności kursowej, dostosowując swoją ofertę do oczekiwań społecznych i tego co dzieje się na rynku. Dlatego prowadzimy również przedszkole „Pinokio”, a razem z Wyższą Szkołą Agrobiznesu żłobek „Pacynka”.

Wojciech Chamryk


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę