Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 23 września 2023 napisz DONOS@

Łomża za Ostrołęką i Suwałkami, ale przed Białymstokiem

Kleszczów z dochodem na jednego mieszkańca powyżej 18 tys. zł jest zdecydowanie najbogatszą gminą w Polsce. Wśród miast na prawach powiatu na pierwszym miejscu znajduje się Warszawa. Tam na jednego mieszkańca dochód za dwa kwartały 2005 r. wyniósł 2026,57 zł. W tej klasyfikacji Łomża zajęła dopiero 44 miejsce w kraju - o 22 miejsca bogatsza jest np. Ostrołęka.

Ranking najbogatszych polskich samorządów przygotowała Polska Agencja Prasowa. PAP porównała sytuację finansową po I półroczu 2005 r w przeliczeniu na 1 mieszkańca wszystkich gmin i miast w Polsce. Dane potwierdzają, że jesteśmy raczej biedni.
Nawet w samej klasyfikacji miast na prawach powiatu znajdujemy się grubo poniżej średniej. Dochód miasta po pierwszych sześciu miesiącach roku wyniósł niewiele ponad 79 mln zł. czyli po przeliczaniu na łomżyniaka wyszło raptem po 1239,19 zł. Dla porównania w Ostrołęce (zajęła 22 miejsce wśród miast powiatowych) jest to o ponad 136 zł, a w Suwałkach (27 miejsce) o ponad 102 zł więcej. Na pocieszenie pozostaje nam fakt, że biedniejsi od nas są np. mieszkańcy Białegostoku (53 pozycja) i Szczecina (63.).

W klasyfikacji gmin wiejskich na czoło wybijają się Przytuły – 228. pozycja i Miastkowo 289. miejsce w ogólnopolskim rankingu. Pierwsza z gmina po przeliczeniu dochodu na głowę mieszkańca ma wynik 1128 zł, a druga niespełna 1100 zł. Bliższa miastu Łomży gmina Łomża zajęła dopiero 2150 miejsce. Po pierwszym półroczu 2005 roku jej dochód na głowę mieszkańca wyniósł raptem 768 zł.

Ubogo wygląda także statystyka dla powiatów. Powiat łomżyński zajął dopiero 298 miejsce na 314 polskich powiatów. Dochód rzędu 176 zł „na główkę” mieszkańca jest niższy niż w powiecie kolneńskim (279. miejsce) grajewskim (189.), wysokomazowieckim (145.) i zambrowskim (103.)

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę