Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 21 września 2020 napisz DONOS@

Tajemnicza tarcza na krzyżu pod Starym Rynkiem

Główne zdjęcie

5 tygodni temu robotnicy budowlani z firmy Zbrojenia Łukasz Mierzejewski z Ostrołęki rozpoczęli ponownie wykopy na Starym Rynku, gdy archeolodzy pod kierunkiem Mieczysława Bienia z Białej Podlaskiej przenieśli się w pobliże hali targowej (Hala Kultury). Wówczas koparka wgryzła się na około 3 metry w ziemię, poszerzając przestrzeń wkoło pod wymarzoną fontannę. I półtora miesiąca nie mija, jak oczom zdumionych obserwatorów ukazała się zagadkowa tarcza na krzyżu... Ujrzyjmy nowości starówki, czekając na 2-3 warianty projektu, obiecane przez wiceprezydenta Garlickiego.

To, co do tej pory było na planach architekta z Białegostoku, materializuje się pod ziemią w Łomży. Fontanna ma przybrać tu kształt koła o promieniu 5 metrów 5 centymetrów i nad posadzką osiągnąć wysokość cembrowiny 65 cm. Kamiennym pierścieniem może otoczyć basen z wodą i kolistą półką szerokości 65 cm. Jeśli plan się powiedzie, fontanna okrągła jak jantar ma mieć system nawadniania i zróżnicowane źródła strumienia, z zastosowaniem wielu dysz fontannowych i podświetlenia wody.

Niecałe 7 milionów zł na remont placu
Przypomnijmy, że budowa nowej fontanny na Starym Rynku, w części placu od strony ulicy Farnej i Długiej, odbywa się około 30 lat po rozebraniu wniwecz jej poprzedniczki, niecki z dyszącą wodą, bardziej w kierunku środkowej części placu. Nowa atrakcja to efekt przetargu na rewitalizację płyty Starego Rynku, którą za 6 milionów 700 złotych wygrała firma Granit Dariusz Pylak Spółka z o.o. ze Strzegomia. Aktualnie fontannę jako podwykonawca realizuje Firma Budowlano-Handlowa MK-BUD z Białegostoku. Koszt fontanny z technologią i komorą technologiczną ma wynieść 1 milion 378 tysięcy 632 zł. Blisko półtora miliona zł na marzenie łomżyniaków - czy marzenie się spełni...? O lokalizacji w kącie południowo-zachodnim placu, kształcie i rozmiarach fontanny teraz nie ma co dyskutować - były zaprojektowane i zaaprobowane przez władze Łomży na długo przed odkryciami archeologów. Architekt Zenon Zabagło nawet nie fatygował się, by zmienić w 2020 r. plany z 2019.    

Nimfa narwiańska marzy o fontannie w sercu Łomży

Pan Garlicki obiecał 2-3 warianty projektu 
Kiedy wiosną i latem 2020 r. archeolodzy odkryli fundamenty średniowiecznego ratusza z XV oraz XVI wieku skala i waga odkryć w 602-letnim mieście północno-wschodniego Mazowsza sprawiała, że pod koniec lipca 2020 wiceprezydent Andrzej Garlicki prowadził spotkanie o przyszłości Starego Rynku. Napisaliśmy w relacji z tamtego wydarzenia sprzed półtora miesiąca: "Teraz miasto ma – wyliczał wiceprezydent – projekt rewitalizacji Starego Rynku, fundusze, umowę z wykonawcą do czerwca 2021 na położenie nawierzchni granitowej, fontanny ze strugami, postumentu pod przyszły pomnik księcia mazowieckiego Janusza I, który Łomży nadał prawa miejskie w 1418. - To moment, w którym można i należy dokonać modyfikacji, zmian – mówił wiceprezydent, zapowiadając 1 lub 2 warianty projektu, by ubiegać się o dodatkowe finanse. Po 2 godzinach wypowiedzi uczestników konsultacji, skończył zapowiedzią dwóch, trzech wariantów projektowych w sierpniu". To czekamy.

Na początku lipca ok. 50 Sygnatariuszy Listu Otwartego do prof.  Piotra Glińskiego, wicepremiera i ministra kultury, zaapelowało o pomoc finansową do rządu w przeprojektowanie na Starym Rynku. Miesiąc temu Sygnatariusze i kolejne osoby apelowały do władz Łomży o ekspozycję ruin ratusza...

Mirosław R. Derewońko 

 

Niemożliwe, stanie się możliwe? Stary Rynek doczeka się wreszcie przebudowy!

Kogo w Łomży obchodzi Stary Rynek z fontanną czy bez

Średniowiecze wśród zieleni kontra szkło i granit

List Otwarty Mieszkańców Łomży do Wicepremiera Piotra Glińskiego

Studnia życia i ruiny ratusza w kwiatach na Starym Rynku

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
200831084255.gif
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę