Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 21 września 2020 napisz DONOS@
źródło: radio.bialystok.pl

76. rocznicę bitwy 9. Pułku Strzelców Konnych AK uczczono w rejonie Osowych Grzęd

Główne zdjęcie

W asyście orkiestry wojskowej i kompanii honorowej 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej upamiętniono 76. rocznicę bitwy pod Osowymi Grzędami.

Ta największa potyczka polskich partyzantów z okupantem rozegrała się 8 września 1944 r., kiedy to licząca kilka tysięcy żołnierzy niemiecka dywizja, okrążyła w lasach w rejonie Rajgrodu, liczący kilkuset żołnierzy 9. Pułk Strzelców Konnych AK.

Mimo dysproporcji sił i uzbrojenia, dowódca oddziału rtm. Wiktor Konopko „Grom” wydał rozkaz do ataku. Zacięte walki trwały cały dzień, w nocy zaś części polskich żołnierzy udało się wyrwać z okrążenia.

Według historyków poległo wówczas 110 Polaków i około półtora tysiąca Niemców.

W miejscu bitwy kilkadziesiąt lat temu wzniesiono obelisk, pod którym tradycyjnie już co roku odbywają się uroczystości przypominające tamte wydarzenia.

W Grajewie od 20 lat działa także kultywujące tradycje tej formacji Towarzystwo Przyjaciół 9. Pułku Strzelców Konnych, a jego imię nosi także Zespół Szkół Nr 2 w Grajewie.

200612113236.gif

 
200831084255.gif
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę