Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 10 czerwca 2023 napisz DONOS@

Złożyli ofiarę życia na ołtarzu Ojczyzny

Główne zdjęcie
Fot. um.lomza.pl

Przeciągły jęk syren alarmowych w samo południe przypomniał w Łomży o tragicznej dla Polaków rocznicy, gdy 1. września 1939 Niemcy pod wodzą Hitlera napadli na Rzeczpospolitą. Wywracanie szlabanów i słupów granicznych przez hitlerowców, naloty bombowców na bohatersko broniącą się Warszawę, niezłomna załoga Westerplatte, a w bliższej okolicy – krwawe walki 33. Pułku Piechoty w Nowogrodzie i obrona na wzgórzu koło Wizny przez żołnierzy kpt. Raginisa. Cześć ich pamięci.

Łomżyńskie uroczystości 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej były skromne: sprowadziły się do złożenia kwiatów w Dolinie Pamięci przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Delegacje stanęły  w miejscu, które starsi mieszkańcy Łomży mogą jeszcze pamiętać jako dawny cmentarz wojskowy, po którym wymownym śladem jest wyniosła, ceglana kapliczka. W imieniu władz miasta i łomżan wiązanki złożyli, m.in., wiceprezydenci A. Garlicki i A. Stypułkowski. Hołd poległym żołnierzom i cywilom, katowanym w więzieniach przez gestapo i palonym w piecach obozów koncentracyjnych, składały również delegacje: z posłem Lechem A. Kołakowskim, b. przewodniczącymi Rady Miasta: Janem Olszewskim i Wiesławem Grzymałą, z komendantem Hufca Nadnarwiańskiego Wiesławem Domańskim i harcerzami ZHP. Starostwo powiatowe reprezentowali: starosta L. Szabłowski i jego zastępca M. Dziekońska. O towarzyszach broni sprzed 81 lat pamiętali żołnierze Wojska Polskiego z Łomży, oddając honory wojskowe tym, którzy złożyli ofiarę życia na ołtarzu wolności Ojczyzny.  

Proboszcz ks. Jerzy Abramowicz polecił Ich Bożemu Miłosierdziu i zmówił z delegatami „Ojcze nasz”, „Zdrowaś Mario” i „Wieczny odpoczynek”. Zabrzmiała trąbka: „Jak to na wojence ładnie”. 

Na rocznicę dnia 1. września „roku pamiętnego”, jak śpiewał Stanisław Grzesiuk, prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski zachęcił przedstawicieli szkół, organizacji, zakładów pracy, łomżyniaków do składania kwiatów w miejscach pamięci narodowej – Bohaterom, poległym w II wojnie światowej.

Mirosław R. Derewońko

  


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę