Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 18 lipca 2024 napisz DONOS@

Z maską do szkoły

Główne zdjęcie
Zdjęcie ilustracyjne

Nowy rok szkolny od wtorku będzie inny niż dotychczas. W łomżyńskich szkołach wprowadzone zostaną nowe procedury, np.: czas trwania zajęć od 30 do 60 minut, przerwy i posiłki w stołówce w różnym czasie, izolacja ucznia w przypadku podejrzenia u niego zakażenia koronawirusem. W razie konieczności, przedszkola i szkoły będą zamykane. W „pandemicznym” roku szkolnym nie będą odbywać się żadne szkolne uroczystości, w tym nawet uroczysta inauguracja 1. września. Nie tylko dla uczniów oznacza to konieczność przyzwyczajenia się do nowych realiów w panrzeczywistości.

W nowym roku szkolnym obowiązują wytyczne, które zaleca Główny Inspektor Sanitarny oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej, zawarte w „Procedurze organizacji pracy szkół / placówek prowadzonych przez Miasto Łomża od 1 września 2020 r. i postępowania prewencyjnego pracowników oraz rodziców / opiekunów prawnych w czasie zagrożenia epidemicznego”. 

Poza monitorowaniem stanu zdrowia uczniów i podopiecznych, np. przez mierzenie temperatury termometrem bezdotykowym, obowiązywać będzie szereg nowych przepisów. Na terenie placówek ograniczone zostanie przebywanie osób z zewnątrz. Dzieci odprowadzać będzie mógł tylko jeden opiekun, z zachowaniem dystansu minimum półtora metra od innych osób. Noszenie maseczek ochronnych nie będzie wymagane podczas lekcji, ale podczas przerw na korytarzach - tak. Przed wejściem do placówki obowiązkowa będzie dezynfekcja rąk. Nacisk będzie kładziony na wietrzenie i dezynfekowanie pomieszczeń oraz przedmiotów użytkowych. 

Obiad w stołówce albo w klasie

Na dyrektorach spoczywa odpowiedzialność zorganizowania zajęć w taki sposób, by na terenie szkoły nie dochodziło do gromadzenia się dużej liczby osób w jednym czasie. Lekcje powinny odbywać się tylko w jednej sali, aby uczniowie nie musieli przemieszczać się po całym budynku. Możliwa jest zmiana czasu trwania zajęć edukacyjnych na krótszy lub dłuższy, niż trwa zwykła 45-minutowa lekcja. W miarę możliwości, przerwy między lekcjami powinny odbywać się na świeżym powietrzu. Każdy uczeń powinien posiadać własne przybory i podręczniki, aby nie pożyczać od siebie książek ani długopisów. Lektury wypożyczane z biblioteki będą musiały odbyć dwudniowy okres kwarantanny. Funkcjonowanie biblioteki, gabinetu profilaktyki zdrowotnej czy gabinetu stomatologicznego – o ile taki istnieje w placówce - ustalać będzie dyrektor szkoły. Posiłki mogą być wydawane na zmiany w stołówkach oraz w salach lekcyjnych.

W przypadku podejrzenia zakażenia wirusem u ucznia bądź pracownika obowiązkowe będzie odizolowanie potencjalnie chorych i skierowanie ich na badania. W razie potwierdzenia zakażenia SARS-CoV-2 na terenie szkoły, dyrektor po uzyskaniu zgody Sanepidu, podejmie decyzję o zamknięciu placówki lub zmianie modelu kształcenia. Jednak jak w praktyce będzie wyglądała praca placówek oświatowych, dowiemy się dopiero we wrześniu.

Całość 8-stronicowego dokumentu „Procedury organizacji...” znajduje się na oficjalnej stronie Miasta Łomża. 

Opr. Karolina Chmielewska


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę