Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 22 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Dzień Papieski

Główne zdjęcie
Łomża 8 kwietnia 2005

W niedzielę 16 października – w dni wyboru na Stolicę Piotrową Polaka Jana Pawła II - po raz kolejny będziemy obchodzić Dzień Papieski. „Pośród wielu sposobów upamiętniania jego życia, stawiania pomników czy nadawania imienia Papieża Jana Pawła II różnym instytucjom, Dzień Papieski jest inicjatywą, która realizuje podnoszony często przez Ojca Świętego program wychowania młodzieży” - napisał biskup łomżyński w specjalnym liście do wiernych. Kościół łomżyński nadał szczególny charakter obchodom tegorocznego Dnia Papieskiego.

W dniach od 9 do 11 października w Łomży miała miejsce peregrynacja ikony Matki Bożej Sedes Sapientiae (Stolicy Mądrości), patronki środowisk akademickich. To ją w 2000 roku po wszystkich ośrodkach akademickich świta posłał Ojciec Święty Jan Paweł II. W Łomży przy obrazie, przez trzy dni, czuwali i modlili się studenci łomżyńskich uczelni i maturzyści ze szkół średnich.
Nawiedzeniu przez Matkę Bożą Stolicę Mądrości Łomży towarzyszyła konferencja naukowa nt. „Maryja Jana Pawła II”, która we wtorek odbyła się w Wyższym Seminarium Duchownym.

Seminarium im. Jana Pawła II
Łomżyńskie Seminarium istnieje od 1919 roku, ale dopiero teraz otrzymało patrona. Od czwartku jest nim Ojciec Święty Jan Paweł II. Dekret biskupi nadający uczelni imię Papieża Polaka odczytano podczas uroczystej inauguracji kolejnego roku akademickiego. „W historii Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży niezapomnianym wydarzeniem była obecność Ojca Świętego Jana Pawła II i poświęcenie nowej części budynku seminaryjnego, w dniu 5 czerwca 1991 r., w czasie nawiedzin Diecezji Łomżyńskiej, podczas IV Pielgrzymki do Ojczyzny. Na pamiątkę tego spotkania przed frontonem Seminarium został ustawiony pomnik Sługi Bożego Papieża Jana Pawła II.
Na większą chwałę Boga Wszechmogącego, dla dobra duchowego Kościoła Łomżyńskiego, dla upamiętnienia jubileuszu 80-lecia Diecezji Łomżyńskiej i w duchu wdzięczności za obecność Ojca Świętego Jana Pawła II w Łomżyńskiej Alma Mater, niniejszym od dnia 16 października 2005 r. postanawiam by Seminarium Łomżyńskie otrzymało nazwę Wyższe Seminarium Duchowne im. Papieża Jana Pawła II w Łomży.(...)”

Wystawa znaczków „papieskich” w Łomży
“Wielkiemu rodakowi – Poczta Polska” - to tytuł wystawy, od dziś przez pięć dni będą mogli oglądać mieszkańcy Łomży. W przeddzień Dnia Papieskiego wystawa zostanie otwarta w Centrum Katolickim im Jana Pawła II przy parafii pw. Krzyża Świętego w Łomży. Na wystawie prezentowane są znaczki z wizerunkiem Papieża-Polaka, kartki oraz koperty pocztowe wydane przez Pocztę Polską w latach 1979-2005. Filatelistyczne unikaty – to znaczek okolicznościowy, przedstawiający reprodukcję dzieła artysty plastyka Waldemara Świerzego z podobizną Papieża, a także specjalnie wydany znaczek pocztowy Jan Paweł II 1920-2005, który wszedł do obiegu w dniu pogrzebu Papieża. W Centrum Katolickim w Łomży „papieskie” znaczki pocztowe można będzie oglądać do czwartku w godz. od 10 do 18. W Dniu Papieskim – w niedzielę 16 października – wystawa otwarta będzie od wczesnego rana, tak, aby można ją było oglądać po każdej Mszy św.
Z okazji Dnia Papieskiego Poczta Polska wydała stempel okolicznościowy, który będzie wykorzystywany w Urzędzie Pocztowym Łomża 5 przy ul. Małachowskiego.

Pomnik Jana Pawłą II w Śniadowie
W niedzielę rano na skwerku przy Kościele Parafialnym pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Śniadowie zostanie odsłonięty pomnik Jana Pawła II. Uroczystościom przewodniczył będzie biskup łomżyński Stanisław Stefanek.
Idea upamiętnienia Papieża Polaka była rozważana w Śniadowie już od kilku lat. Imieniem Ojca Świętego chciano wcześniej nazwać jedną z ulic. Po śmierci Papieża Polaka ostatecznie zdecydowano się na pomnik. W gminie powstał Społeczny Komitet Budowy monumentu, któremu przewodniczy wójt gminy Lech Szabłowski.
Wykonanie pomnika zlecono Wojciechowi Jarockiemu artyście plastykowi z Łap. 4 października ustawiono go na rynku w Śniadowie. W tej chwili jest jeszcze zakryty, i czeka na odsłonięcie i poświęcenie. Uroczystość odbędą się w niedzielę 16 października o godz. 9.00.

Zbiórka na Dzieło Nowego Tysiąclecia
Jak co roku szczególne znaczenie w obchodzeniu Dnia Papieskiego ma zbiórka pieniężna na rzecz Funduszu Diecezji Łomżyńskiej – Dzieło Nowego Tysiąclecia. Środki zebrane w czasie jej trwania będą przeznaczone na stypendia dla zdolnej lecz ubogiej młodzieży. Fundusz składa się nie tylko z ofiar wiernych, ale także z indywidualnych ofiary kapłanów. Stypendia będą przyznane przez specjalną Diecezjalną Komisję Stypendialną.
210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę