Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 03 czerwca 2023 napisz DONOS@

(Po)południe z kulturą na łomżyńskich osiedlach

W niedzielne popołudnie na dawnej strzelnicy przy Konstytucji 3 Maja zrobiło się gwarno i wesoło. Opanowała ją bowiem ekipa MDK-DŚT, przedstawiając różne formy swej działalności oraz proponując liczne atrakcje dla starszych i młodszych. – Staramy się kreować nowe wydarzenia, stąd pomysł dwóch wyjść na łomżyńskie osiedla – mówi dyrektor MDK-DŚT Krzysztof Zemło, zapraszając na kolejną imprezę tego typu już 23. sierpnia na skate parku, gdzie będzie działo się jeszcze więcej.

Po sobotnim pikniku patriotycznym w parku Jana Pawła II można było mieć obawy co do zainteresowania imprezą Miejskiego Domu Kultury–Domu Środowisk Twórczych następnego dnia, jednak okazały się one bezpodstawne. Chętnych do udziału w „(Po)południu z kulturą” było sporo.

Część uczestników zwabiła muzyka, inni podeszli zaintrygowani wracając ze spaceru, ale były też osoby, które wiedziały o imprezie wcześniej i przyszły na nią w konkretnym celu. 

– Szukamy dla córeczki jakichś ciekawych zajęć, dlatego uznaliśmy, że warto tu przyjść, zorientować się na co moglibyśmy ja zapisać – mówi jedna z mam. – I widzę, że jest wybór, będziemy musieli się zastanowić i wspólnie podjąć decyzję co interesuje ją najbardziej.

Podczas czterogodzinnej imprezy instruktorzy MDK-DŚT przedstawiali czym zajmują się na co dzień. Pracownie wokalne reprezentowali Magda Sinoff oraz Bernard Karwowski. Pod kierunkiem pierwszej w Studio Wokalnym eMDeK szlifują swe talenty wokaliści skoncentrowani na śpiewaniu zespołowym, na przykład gospel, chociaż nie brakuje tam również zdolnych solistek. Uczestnicy zajęć w Studio Piosenki PopArt nastawiają się bardziej na śpiew indywidualny; Bernard Karwowski prowadzi też zajęcia „Angielski śpiewająco” dla dzieci i młodzieży. O tym jak śpiewają ich podopieczni można było przekonać się podczas kilku wejść indywidualnych i zespołowych, Bernard Karwowski udzielał też potencjalnym zainteresowanym konsultacji przy pianinie. 

Prawdziwe oblężenie przeżyły namioty pracowni plastycznej Anny Bureś oraz teatralnej Joanny Klamy, prowadzącej w MDK Teatr Aktywny. Monotypia graficzna, malowanie na wodzie, rysunek węglem, graffiti, wykonywanie teatralnych lalek czy poznawanie tajników tetaru kukiełkowego były dla dzieci ogromną atrakcją, a i niektórzy dorośli też sprawiali wrażenie, że chętnie włączyliby się do zabawy. Może niekoniecznie do stretchingu pod kierunkiem Macieja Dąbrowskiego, bo jednak upał dawał się we znaki, ale już warsztaty garncarskie „Letnie lepionki” pod kierunkiem współpracującego z MDK Adama Twardowskiego cieszyły się dużym zainteresowaniem. 

– Podstawową zasadą tego wydarzenia jest prezentacja naszych pracowni artystycznych – wyjaśnia dyrektor Zemło. – Odbywa się ona w ten sposób, że część prezentujemy podczas występów, a część  w bloku warsztatowym, gdzie zapraszamy do współuczestniczenia w kreowaniu różnych rzeczy.

– Świetny pomysł! – oceniali rodzice. Zaaferowane dzieci nie miały czasu na komentowanie tego co się dzieje, chcąc być wszędzie i doświadczyć każdej z proponowanych przez MDK atrakcji.

– Myślę, że takie wyjścia na zewnątrz są potrzebne, gdyż niektórzy nie wiedzą o naszej ofercie kulturalnej, a nawet o istnieniu domu kultury, który istnieje już od 40 lat – podsumowuje Krzysztof Zemło. – Dajemy też możliwość spędzenia wolnego czasu w kulturalny sposób, w co bardzo czynnie włączyły się Łomżyńska Spółdzielnia Mieszkaniowa i Spółdzielnia Mieszkaniowa Perspektywa – myślę, że czują w tym jakąś misję, żeby oprócz zapewnienia ludziom potrzeb mieszkaniowych zaspokajać również ich kulturalne potrzeby. Dlatego w niedzielę 23. sierpnia zapraszamy od godziny 16:00 na skate park przy ul. Ks. Anny, gdzie też będą różne występy i warsztaty, dodatkowo z grafiki pod kierunkiem Katarzyny Swoińskiej oraz joga.

Wojciech Chamryk

Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę