Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 11 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Sąd w sprawie „złego urodzenia”

Sąd Najwyższy rozpatrzy dziś skargę kasacyjną w sprawie renty dla dziewczynki z Łomży, która urodziła się ciężko chora. Chodzi o słynną na całą Polskę sprawę “złego urodzenia”. Matka dziecka podejrzewając, że urodzi się ono chore chciała usunąć ciążę, ale lekarze z Łomży odmówili wykonania aborcji. Dziś dziecko ma pięć lat i jest nieuleczalnie chore.

Po urodzeniu dziecka kobieta założyła sprawę łomżyńskiemu szpitalowi i lekarzowi, który odmówił skierowanie jej na badania prenatalne. Była to pierwsza w Polsce sprawa o tzw. złe urodzenie. W procesie rodzice domagali się 1,7 mln zł odszkodowania, z tego 1,2 mln zł miała stanowić renta dla córki. Sprawę rozpatrywały już dwie instancje sądowe – w Łomży i Białymstoku, które w swych wyrokach uzasadniały, że lekarze i szpital nie są winni całej sytuacji, bo nie dało się rozpoznać wady płodu, zanim nie osiągnie zdolności do samodzielnego życia. Sąd uznał natomiast, że naruszono prawa matki dziecka jako pacjentki, nie kierując jej na badania prenatalne i nie udzielając odpowiednich informacji.
Za to i za koszty, jakie poniosła w związku z ciążą, zasadziły od szpitala 60 tys. zł.
Żadna z instancji sądowych nie zajęła się jednak roszczeniem z tytułu tzw. złego urodzenia. Etycy podkreślają, że nie można ustalić, z czyjego powodu nastąpiło urodzenie dziecka niepełnosprawnego. Nie ma tutaj winowajcy, który mógłby być pociągnięty do odpowiedzialności

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę