Słowa Świętego na chodnikach w Parku Jana Pawła II
Zofia Sepko – Dąbrowska wyszła z wnuczkiem na spacer. Z przyjemnością odwiedziła w słoneczny wtorek Park Jana Pawła II w Łomży, gdzie Papież Pielgrzym odprawiał mszę św. 4. czerwca 1991 r. Wtedy stała wzruszona w tłumie na piasku daleko od ołtarza na kopcu, gdzie dojechał papamobil, a po 29 latach w środku parku czyta złote myśli Świętego. 20 szarych, granitowych tablic o wielkości około półtora metra na metr pokrywa się kutymi cytatami z nauczania i podróży Wielkiego Polaka. Zostały ułożone po cztery, jedna nad drugą, na chodnikach, układających się promieniście w krzyż i zbiegających się centralnie w miejscu, gdzie słup wody tryska wysoko w okrągłej niecce fontanny.
Na ramionach krzyża umieszczono po cztery płyty z cytatami, natomiast na chodnikach pomiędzy ramionami dodano po płycie z gęsto wykutymi nazwami krajów i latami, w których Jan Paweł II do nich pielgrzymował. 2. czerwca 1979 r. wybrany na papieża 16. 10. 1978 r. Polak zaczął podróż po Polsce, zaś do historii przeszły pamiętne słowa podczas homilii na placu Zwycięstwa w Warszawie: „Niech zstąpi Duch Twój i odmieni oblicze ziemi. Tej ziemi!”. Cytatami pokryto na razie połowę z płyt. Po kilku zostały prostokąty piasku, odgrodzone biało-czerwonymi taśmami i barierkami, inne jeszcze czekają na dorosłego kamieniarza. Dzieci wykorzystują szare tablice do malowania kredą.
„Modliłam się do Ojca Świętego od 40 lat”
Kiedy skręcimy w lewo z alejki, wiodącej dawnym szlakiem od ołtarza skały i pomnika Jezusa w koronie króla wszechświata ku blokom osiedla, zobaczymy pierwszą złotą myśl, jako wspomnienie z pontyfikatu. Jan Paweł II pisze, że „nie byłoby na stolicy Piotrowej tego papieża – Polaka”, gdyby nie było wiary Kardynała Stefana Wyszyńskiego, więzienia Prymasa 1000-lecia i cierpień, nadziei heroicznej, zawierzenia Matce Kościoła i Jasnej Góry. Następna refleksja dotyczy Ojczyzny, która „jest naszą matką ziemską”, a Polska „jest matką szczególną”, „która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi”. Kolejna płyta granitowa JP II przypomni, że „praca nie może być traktowana – nigdy i nigdzie - jak towar, bo człowiek nie może dla człowieka być towarem”. Uniwersalność myśli Jana Pawła II czerpała swą przystępność w dużej mierze z ogólności sformułowań i metaforyzacji zdań. Pozwalało to kaznodziei swobodnie łączyć odległe fakty, np. wpisać obronę Częstochowy podczas Potopu Szwedzkiego z połowy XVII w. w logikę zabiegów hierarchów Kościoła i dyplomacji przed konklawe z końca w. XX. Motyw Ojczyzny „wciąż na nowo cierpiącej” to także niedopowiedzenie, stwarzające przestrzeń na wypełnienie dowolną treścią przez słuchacza, zależnie od jego poglądów.
Zofia Sepko – Dąbrowska czytała z mężem cytaty, udostępnione w części na płytach z granitu. 71-latka uważa, że w każdym można odnaleźć mądrą myśl Świętego: - Modliłam się do Ojca Świętego od 40 lat, od śmierci mojego taty, jak miałam sprawy ważne, osobiste, z prośbą o wstawiennictwo.
Nie ma wolności bez „Solidarności”
Pani Zofia opowiada z radością, że „w niedzielę pełno było ludzi”, którzy spacerowali po alejkach jak po promieniach i czytali cytaty, z ciekawością, o czym Papież każdemu przypomina. Emerytka w Łomży mieszka od 45 lat i uważa, że „każdy ma prawo szczycić się, że mamy takiego Świętego”. - Jestem wzruszona, zawsze, gdy go wspominam, łzy lecą... – rozgląda się za 3-letnim wnuczkiem i uśmiecha, widząc, jak chłopczyk bawi się sam w piasku historii i chyżo biegnie po płytach pamięci.
Hasłem 4. pielgrzymki, w trakcie której Jan Paweł II helikopterem przyleciał do Łomży z Radomia, a odleciał do Białegostoku, było: „Bogu dziękujcie, Ducha nie gaście” (1 Tes). W 1991 r. Katarzyna Święćkowska miała rok, na mszę papieską jej nie zabrano, lecz był tata i babcia. Mówili o tłumach ludzi i że mało co było widać. „Bogactwo natury, siła życia przyrody, zawsze mnie tutaj pociągały” - mówi Papież słowami do Kurpiów sprzed 29 lat. - Stanowił spoiwo, które łączyło Polaków. Wielu uważało go za autorytet – przygląda się tablicy mama 2 córek. Starsza ma 4 i pół roku - rówieśnica Parku JP II. Gdy się urodziła, nie było parku, a rozległa łąka z aleją pośrodku. Wózek był w błocie, gdy wracały ze spaceru. Rok po roku miejsce piękniało, stając się ulubioną przestrzenią do spotkań.
- Dużo osób krytykuje, że urządzenie parku zbyt dużo kosztowało, ale ja się cieszę, że mam blisko z domu do terenów zielonych. Tutaj dzieci mogą biegać, jeździć hulajnogą, huśtać się na placu zabaw – tłumaczy aprobatę dla inwestycji prezydenta Mariusza Chrzanowskiego za około 6 i pół miliona zł. - Jako matka jestem zadowolona z płyt pamięci, ponieważ można z dziećmi odczytać słowa Jana Pawła II, wytłumaczyć, kim był, i przy okazji sprawdzić, jak dziecko zna alfabet. Papież dawał nam w czasach komunistycznych wiarę w zdobycie wolności, i powstała „Solidarność” w 1980 r.. Jedna z płyt papieskich przypomina hasło demonstracji w latach 80.: „Nie ma wolności bez solidarności”, do którego Święty dodał od siebie chrześcijańskie przesłanie, że „nie ma solidarności bez miłości”.
Tym i innym rozmówcom podoba się pomysł wprowadzenia do przestrzeni parkowej złotych myśli Papieża, jednak zwracają uwagę na to, że litery są szare, słabo widoczne, a mogłyby się wyróżniać.
Mirosław R. Derewońko