Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Wandale w Parku kamer się nie boją

Główne zdjęcie
Park Jana Pawła II

Na blisko 5 tysięcy złotych oszacowano koszty prac naprawczych 5 lamp w niecce fontanny w Parku Jana Pawła II. Te zostały zniszczone przez wandali w połowie listopada. Nie udało się ustalić sprawców zniszczenia. Według danych Urzędu Miejskiej w Parku stwierdzono już kilkadziesiąt aktów wandalizmu i to pomimo zamontowanych tu kamer monitoringu miejskiego.

Park Jana Pawła II - Papieża Pielgrzyma pomiędzy ulicami Zawadzką, Prusa i Wyszyńskiego zajmuje powierzchnię ok. 5,5 ha. Do niedawna przypominał tylko łąkę z kilkoma ścieżkami, ale w 2015 roku prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski wyciągnął z ratuszowych półek przygotowany kilka lat wcześniej projekt i polecił szybką „rewitalizację” parku. Argumentował, że w 2016 roku do Łomży przybędzie prawdopodobnie kilka tysięcy gości z całego świata, którzy zjadą do Polski na Światowe Dni Młodzieży. Głównym miejscem Parku miał być „Ogród Papieski” z rabatami wypełnionymi białymi różami, żółtymi liliowcami i niebieską szałwią, czyli kolorystyką bezpośrednio nawiązując do barw papieskich, oraz z 20 płytami granitowymi z najważniejszymi myślami świętego Jana Pawła II. 
Tysiące gości z całego świata w 2016 roku do Łomży nie przyjechały, na granitowych płytach dopiero teraz ryte są myśli świętego Jana Pawła II, a międzyczasie prezydent zmienił koncepcję i w samym środku „Ogrodu Papieskiego” polecił zbudować fontannę. Ta powstała w Parku w ramach dofinansowanego z środków unijnych projektu. W pobliżu miała stanąć także tężnia solankowa, ale ostatecznie, ze względu na zbyt wysokie koszty odstąpiono do jej realizacji.   Nawet bez niej na stworzenie Parku wydanych w sumie będzie coś około 6 i pół miliona złotych z czego unijna dotacja to mniej niż 2 mln zł. 
Park jest już prawie ukończony. Niestety co jakiś czas, także tu dają znać o sobie wandale, którym pomimo zamontowanego monitoringu, często udaje się uniknąć odpowiedzialności za swoje czyny. Przykładem tego może być zdarzenie sprzed pół roku, gdy „nieznani sprawcy” zniszczyli lampki zamontowane w zbudowanej w ubiegłym roku za niemal pół miliona złotych fontannie.   

Kamery są, ale...
W Parku tym latem 2018 roku za niemal 300 tysięcy złotych zlecono budowę i przebudowę sieci n.n. wraz z budową monitoringu wizyjnego.
- Lampki w fontannie na terenie Parku Jana Pawła II - Papieża Pielgrzyma zostały uszkodzone w drugiej połowie listopada ub.r. Nie udało się ustalić sprawców zniszczenia – podaje Łukasz Czech z ratusza zaznaczając, że naprawiono je w ramach szkody ubezpieczeniowej. - W Parku tym dotychczas stwierdzono kilkadziesiąt aktów wandalizmu takich jak: zniszczenie ogrodzenia placu zabaw, ławek, koszy na śmieci, połamanie drzewek. Zdarzały się też kradzieże sadzonek kwiatów i drzewek – wskazuje Czech. 
Czy zamontowany w parku monitoring umożliwia identyfikację wandali? - pytamy.
- O funkcjonowanie i efektywność monitoringu miejskiego należy pytać obsługujących go funkcjonariuszy policji – odpowiada miejski urzędnik.
Policja odpowiada... ogólnie. Funkcjonariusze sprawdzają czy miejsce zdarzenia objęte jest monitoringiem. Jeżeli tak, to nagranie jest zabezpieczane do prowadzonego postępowania. 
- Jest to jedna z metod z których policjanci korzystają przy ustalaniu sprawców. Nie gromadzimy danych na temat tego, ile razy monitoring miejski przyczynił się do wykrycia sprawców, jednak bez wątpienia jego szczegółowa analiza dostarcza policjantom informacji w wielu prowadzonych przez nich sprawach – przekazuje Ewelina Szlesińska, oficer prasowy KMP w Łomży. 
Jako przykład wykorzystania monitoringu, choć nie tego z Parku Jana Pawła II podaje ustalenie i zatrzymanie w styczniu br. dwóch mężczyzn podejrzanych o niszczenie mienia i dewastację miejsc spoczynku na cmentarzy przy ul. Kopernika. 
- Przy pomocy monitoringu miejskiego prześledzono między innymi trasę ich „przejścia” ulicami miasta, co w konsekwencji skutkowało ogłoszeniem zarzutów – mówi Szlesińska dodając, że ściganie sprawców wykroczenia lub przestępstwa zniszczenia mienia następuje na wniosek osoby pokrzywdzonej bądź też uprawnionej do złożenia takiego zawiadomienia. 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę