Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 10 września 2024 napisz DONOS@

25 maja 2020 - poniedziałek

Dzień dobry. Witamy serdecznie Was i Waszych Bliskich w poniedziałek.

 

Temat tygodnia:

Święto Mamy i Taty 

Temat dnia:

Z rodziną najlepiej 

Zadania: 

1.      „Rodzina” – rozmowa kierowana. Do rozmowy najlepiej jest przygotować album ze zdjęciami rodzinnymi. Prezentujemy dziecku zdjęcia  rodzinne i prowadzimy rozmowę z dzieckiem: Czy umiesz podać nazwy członków z rodziny? Czym różnią się członkowie rodziny? (płcią, wiekiem, wyglądem itd.) Kim jest dla ciebie mama mamy i mama taty? Kim ty jesteś dla nich? Kim jest dla ciebie tata mamy i tata taty? Kim ty jesteście dla nich? Kim jest dla ciebie siostra mamy i siostra taty? Kim jest dla ciebie brat mamy i brat taty? Jak spędzacie czas wolny z rodziną? Co  najbardziej lubicie robić z rodziną? Jak dzielicie obowiązki w waszej rodzinie? Następnie  zachęcamy dziecko do wypowiedzi na temat struktury rodziny. Ile osób ma nasza rodzina? Policz je. Kto to są dziadkowie? Jak mają na imię twoje babcie i twoi dziadkowie? Ile dzieci mają twoi rodzice? Ile masz rodzeństwa, ile sióstr, ilu braci? Jak się nazywają?

2.      „Co słychać w domu” – zagadki słuchowe. Zabawę możemy prowadzić celowo lub w ciągu dnia wywoływać hasło „Co słychać w domu?”. Wykonując różne czynności dnia codziennego pytamy dziecko, które jest w tym czasie w innym pomieszczeniu „Co słychać w domu?”. Dziecko rozpoznaje dźwięki. Dziecko także może wywoływać hasło „Co słychać w domu?”. Wówczas inni Domownicy  próbują odgadnąć, co usłyszały.

3.      Zabawa słuchowo-językowa „Które przedmioty należą do mamy, a które do taty” - wyodrębnianie głosek w słowach. Do zabawy przygotowujemy przedmioty, które mogą należeć do taty i / lub do mamy oraz podpisy do tych przedmiotów. Prosimy, by dziecko wskazało te przedmioty, które bardziej pasują do taty (lub do mamy). Uwaga, różne przedmioty mogą należeć do różnych osób! Gdy dziecko wskaże przedmiot, powinno podać jego nazwę, wyodrębnić głoskę w nagłosie i wygłosie słowa oraz znaleźć z pomocą rodzica lub bez pomocy podpis do tego przedmiotu.

4.      „Podskocz, jeśli usłyszysz głoskę…” – zabawa ruchowa. Rodzic wyjaśnia dziecku, że ma podskoczyć, kiedy usłyszy  wyraz rozpoczynający się głoską m. Podaje różne słowa. Gdy słowo nie rozpoczyna się na m, dzieci stoją nieruchomo. Głoski można dowolnie zmieniać.

5.      „Scenka rodzinna” – zabawa dramowa. Do zabawy przygotowujemy napisy („Ja i mama”, „Ja i tata”, „Siostra i brat”, „Mama i tata”, „Dziadek i ja”, „Babcia i ja”). Dziecko  losuje kartonik z rolą dla siebie i osoby , z którą się bawi . Razem prezentują scenkę, np. Idziemy do kina, W galerii, Na wycieczce, U babci na wsi itp.

6.      Praca z KP4.27a – czytanie zdań,  kolorowanie ramek prawidłowych podpisów ilustracji;

7.      Praca z KP4.27b – rysowanie po śladzie, wyklejanie obrazka kawałeczkami kolorowego papieru;

8.      Praca z KZ75 – czytanie tekstu z poznanych liter;

9.      Moja wesoła rodzinka – wysłuchanie i nauka piosenki, zabawy do piosenki. Zachęcamy dziecko do wysłuchania piosenki i policzenie, ile razy występuje w niej słowo mama. Omawiamy z dzieckiem treść każdej zwrotki, dziecko opowiada o wskazanych członkach swojej rodziny. Następnie prosimy o powtarzanie treści piosenki wers po wersie. Podczas powtarzania treści  dziecko proponuje gest, który ułatwi rytmiczne odtwarzanie wiersza np. tupanie, klaskanie, dotykanie podłogi palcem itd.  

 

Moja wesoła rodzinka

sł. Stanisław Karaszewski, muz. Tomasz Strąk

My rodzinę dobrą mamy, zawsze razem się trzymamy!

I choć czasem czas nas goni, my jak palce jednej dłoni!

Ref.: Mama, tata, siostra, brat i ja – to mój mały świat! Dużo słońca, czasem grad – to wesoły jest mój świat!

Mama zawsze kocha czule, ja do mamy się przytulę,

w bólu, żalu i rozterce, bo ma mama wielkie serce!

Ref.: Mama, tata, siostra, brat…

Z tatą świetne są zabawy, z nim świat robi się ciekawy!

Tata ma pomysłów wiele, jest najlepszym przyjacielem!

Ref.: Mama, tata, siostra, brat…

Gdy napsocę i nabroję, siedzę w kącie, bo się boję!

Tata skarci, pożałuje, a mamusia pocałuje!

Ref.: Mama, tata, siostra, brat…

Kiedy nie mam taty, mamy, wszyscy sobie pomagamy!

I choć sprzątać nie ma komu, jest wesoło w naszym domu!

Ref.: Mama, tata, siostra, brat…

 

Link do piosenki https://www.youtube.com/watch?v=9CAEhPUDlA4

 

10.   Zabawa językowa „Dom to…” - zabawa w skojarzenia. W tej zabawie  prosimy, by dziecko dokończyło zdanie „Dom to…”. Jednocześnie uprzedzamy, że wszystkie odpowiedzi są dobre.

 

Radosnej zabawy i miłego dnia!

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Agata Komorowska
pon, 25 maja 2020 00:34
Data ostatniej edycji: pon, 25 maja 2020 01:08:54

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę