Ratują łomżyńskie zabytki cmentarne
Działacze Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej szykują się do kolejnej kwesty, której celem jest ratowanie zabytków łomżyńskiego cmentarza. To najstarszy i najcenniejszy cmentarz w północno - wschodniej Polsce. Od kilkunastu lat działacze TPZŁ, Związku Harcerstwa Polskiego, i Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego zbierają pieniądze na ratowanie jego zabytków. Za te pieniądze odnowiono już ponad sto nagrobków. W tym roku skupiono się przede wszystkim na renowacji nagrobków żeliwnych.
Ku końcowi zbliża się także odnawianie jednego z najstarszych pomników – ceglanego nagrobka Józefa Wojciechowskiego - lekarza wojsk polskich. To jedyny tego typu nagrobek. Prace przy nim zostaną zakończone jeszcze przed 1 listopada.
Ciekawą inicjatywę wykazali uczniowie Zespołu Szkół Weterynaryjnych. W szkole uruchomiono klasę na kierunku architektura krajobrazu, a jej uczniowie zajęli się porządkowaniem cmentarza. Józef Babiel dodaje, że dotyczy to nie tylko uprzątnięcia nieczystości, ale jest związane także z zagospodarowaniem go zielenią. Działacze TPZŁ apelują również do innych szkół aby zwłaszcza teraz – przed świętem Wszystkich Świętych - odwiedzili łomżyńską nekropolię i pomogli w jej porządkowaniu. Jak podkreśla Babiel - „prac nie wymagających nakładów finansowych jest tu dużo i każdy, kto będzie chciał pomóc znajdzie dla siebie coś do roboty.”
Zabytkowy cmentarny przy ul. Kopernika w Łomży obejmuje teren cmentarza rzymsko-katolickiego i byłych cmentarzy ewangelicko-augsburskiego i prawosławnego. Należy do najcenniejszych i najstarszych zabytków tego rodzaju w Polsce. Powstał około 1801 r. Znajduje się tu ponad 560 zabytkowych nagrobków zróżnicowanych pod względem stylowym, artystycznym i materiałowym.
zobacz także:
* Kwesta Ratujemy Łomżyńskie Zabytki Cmentarne 2004
* Łomżyński cmentarz - muzeum