Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 03 czerwca 2023 napisz DONOS@

Do muzeum, galerii i skansenu... znowu można wejść

Po bibliotekach do aktywności wracają inne instytucje kultury. Od wtorku 12. maja znowu są czynne Muzeum Północno-Mazowieckie, Galeria Sztuki Współczesnej i Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie. Będą działać w ograniczonym zakresie, nie będzie wernisaży, zajęć warsztatowych i imprez, ale będzie można zwiedzać je indywidualnie – z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i w maseczkach. – Brakowało nam kontaktu z publicznością i cieszymy się bardzo, że nasze instytucje znowu będą otwarte – mówi Karolina Skłodowska, kierownik Galerii Sztuki Współczesnej, zastępująca czasowo dyrektora Muzeum Północno-Mazowieckiego. – Liczymy, że to taka pierwsza jaskółka tego, że w końcu wrócimy do pełnej normalności, do prezentowania sztuki i różnych wydarzeń kulturalnych i artystycznych mieszkańcom miasta i naszego regionu.

Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego od poniedziałku 4. maja nastąpiło częściowe wznowienie działalności przez muzea, galerie sztuki, biblioteki i inne instytucje tego typu. Po wprowadzeniu w nich dodatkowych zabezpieczeń i reorganizacji pracy możliwy był kolejny etap odmrażania kultury, to jest częściowe udostępnienie sal wystawowych publiczności. 
Muzeum Północno-Mazowieckie można zwiedzać od wtorku do soboty w godzinach: 10:00-15:00. Zarówno pracownicy jak i widzowie muszą zakrywać nos i usta, korzystać ze środków dezynfekcyjnych oraz zachowywać co najmniej dwumetrowy dystans. Są też limity zwiedzających: w salach wystaw stałych to maksymalnie 4 osoby, a wystaw czasowych 8 osób. 
– Obawiamy się czy nie będzie to nieco kłopotliwe dla publiczności, tym bardziej, że musieliśmy zrezygnować z imprez i zajęć edukacyjnych – mówi Karolina Skłodowska. – Poza wystawami stałymi mamy jednak bardzo ciekawą ekspozycję „Świat toruńskiego piernika”, opowiadającą o historii toruńskiego piernika i połączoną z warsztatami. Liczymy, że będziemy mogli do nich wrócić, czynimy też starania, żeby ta wystawa została u nas na dłużej. W najbliższych dniach odbędzie się też otwarcie wystawy numizmatycznej „Czas Jagiellonów”, która miała być w marcu.

Galeria Sztuki Współczesnej jest czynna od wtorku do piątku w godzinach: 10:00-17:00. Obowiązują w niej podobne obostrzenia jak w muzeum, a jednocześnie w salach wystawowych może przebywać maksymalnie 5 zwiedzających. Obecnie w galerii można oglądać wystawę litografii Witolda Warzywody, profesora łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, której wernisaż nie doszedł do skutku 14. marca. –  To bardzo ciekawa technika, bo litografie pana Witolda przypominają rysunki pastelami czy malarstwo, na przykład akwarelę – mówi Karolina Skłodowska. – Są bardzo efektowne i dopracowane, to nurt realistyczny, ale bardzo dowcipny. 

Dalsze plany wystawiennicze galerii to zbiorowa wystawa absolwentów PLSP w Nowym Wiśniczu, planowana na całe wakacje – mająca odbyć się w Noc Muzeów zbiorowa prezentacja młodych łomżyńskich artystów została przełożona na przyszły rok, chociaż są plany przeprowadzenia muzealnej nocy we wrześniu, chociaż póki co jeszcze nie wiadomo czy w skali ogólnopolskiej, czy tylko lokalnej.  

Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie jest otwarty od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-15:00 oraz w soboty i niedziele w godzinach 11:00-16:00. Można jednak zwiedzać tylko teren skansenu, bez wstępu do wnętrz budynków oraz bez przewodnika. Tu również obowiązują obostrzenia i zasady bezpieczeństwa takie same jak w muzeum czy w galerii, a jednocześnie na terenie skansenu może przebywać maksymalnie 60 osób. Szczegóły są dostępne na stronie Muzeum.

– Liczymy, że z czasem wrócą wernisaże, że zaczną odbywać się inne imprezy czy zajęcia edukacyjne, choćby te prowadzone w naszej galerii przez Ivaylę Roszak, a w muzeum przez Magdalenę Muchę – mówi Karolina Skłodowska. – To bardzo trudny czas dla nas wszystkich, ale myślę, że z kulturą i sztuką będzie nam łatwiej je przetrwać, póki nie uda się, przynajmniej częściowo, wrócić do wypracowanych wcześniej zasad. 

Wojciech Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę