Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 lipca 2024 napisz DONOS@

Internetowy koncert łomżyńskich filharmoników

Orkiestra Filharmonii Kameralnej zaprezentuje w sobotę swój pierwszy koncert online. Każdy z 16. muzyków nagrywał swoje partie oddzielnie, nie tylko w Łomży. Całość poprowadził Jan Miłosz Zarzycki, nagrania zmiksował Sławomir Dubowski, a solistą tego niecodziennego koncertu będzie tenor Jacek Szymański. – Cieszę się bardzo, że pierwszy koncert internetowy Filharmonii Kameralnej odbędzie się z moim udziałem – mówi Jacek Szymański. – Kosztowało nas to dużo pracy, bo przy połączeniu online były różnice w tempie i w rytmie, nie korzystaliśmy też z profesjonalnego sprzętu czy mikrofonów. Udało się jednak wszystko zgrać i w sobotę zapraszam wszystkich do słuchania i oglądania, bo w tych trudnych czasach muzyki nie może zabraknąć!

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego nie może, tak jak inne instytucje kultury, prowadzić regularnej działalności. Nie ma prób, koncertów, zawieszono też audycje szkolne i prace nad dwiema kolejnymi płytami orkiestry. Szerokopasmowy internet i możliwości techniczne pozwalają jednak na wiele, stąd pomysł internetowych koncertów łomżyńskich filharmoników. 
Do udziału w pierwszym z nich Jan Miłosz Zarzycki zaprosił pochodzącego z Łomży śpiewaka Jacka Szymańskiego. – Zależało mi na tym, żeby w tym trudnym czasie był to ktoś pochodzący z Łomży, żeby pokazać naszą solidarność – mówi dyrektor Zarzycki. – Pomysł pojawił się szybko, ale pod względem technicznym było to dla nas ogromne wyzwanie. To zupełnie inna praca, gdzie wszyscy się dopiero tego powoli uczymy. W sobotę 25. kwietnia o godzinie 18:30 na naszej stronie www.filharmonia.lomza.pl zobaczymy jaki będzie tego efekt, ale wygląda na to, że udało nam się osiągnąć zamierzone rezultaty. 

– Taki koncert to prawdziwe wyzwanie – potwierdza Jacek Szymański. – Inaczej wygląda to przy normalnej próbie czy na tradycyjnym koncercie, ale praca na odległość podczas spotkania w sieci stwarza problemy, nawet dla profesjonalistów. Nie zdawałem sobie sprawy, że mogą być aż takie opóźnienia przy transmisji sygnału, wahnięcia nawet o ćwierćnutę, ale profesor Zarzycki panował nad wszystkim i udało się to ogarnąć, a ja podporządkowałem się jego idei całości. 
Na program koncertu złożą się słynny „Kanon“ Johanna Pachelbela oraz pieśni: neapolitańska „Santa Lucia“, „Z nową wiosną“  Mieczysława Karłowicza oraz „Plaisir d'amour” Jeana-Paula-Égide'a Martiniego, którą Jacek Szymański nagrał na płytę Filharmonii Kameralnej „Łomża Chamber Players“. W roli konferansjera wystąpi maestro Zarzycki, a za stronę techniczną przedsięwzięcia był odpowiedzialny Sławomir Dubowski, muzyk i realizator dźwięku współpracujący z łomżyńską orkiestrą od lat, znany też z innych produkcji, choćby nagrania debiutanckiej płyty zespołu The BL Blues Band czy Łomżyńskiej Orkiestry Dętej.


Kolejny internetowy koncert łomżyńskich filharmoników „Majówka z Moniuszką“ zaplanowano na 5. maja. Odbędzie się on w ramach e-obchodów 201. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki, a program dopełnią też kompozycje Michała Kleofasa Ogińskiego. Orkiestrę Filharmonii Kameralnej poprowadzi Jan Miłosz Zarzycki, a zaśpiewa aż troje solistów: Katarzyna Rzymska – sopran, Marta Wróblewska – sopran i Witold Żołądkiewicz – baryton. 
– Trudno przewidzieć jak się to wszystko rozwinie – podsumowuje Jan Miłosz Zarzycki. – Może być tak, że sytuacja zmieni się na tyle, iż będziemy mogli stopniowo wrócić do dawnego trybu funkcjonowania. Jeśli nie, to myślimy o kolejnych koncertach online, żeby w tym trudnym czasie nie pozbawiać ludzi kontaktu z żywą muzyką, nawet w takiej formie.

Wojciech Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę