Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 19 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Lokalna gospodarka z koronawirusem

Główne zdjęcie
Powiatowy Urząd Pracy

- Większość pracodawców mimo wszystko chce utrzymać zatrudnienie, zwłaszcza jeśli chodzi o pracowników wykwalifikowanych – mówi Elżbieta Olejniczak-Bazydło zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Łomży opisując sytuację na lokalnym rynku pracy w połowie kwietnia. - Dotychczas nikt nie zgłosił nam zamiaru zwolnień grupowych – cieszy się, że Łomży nie ma lawinowo rosnącej liczny nowych bezrobotnych. Ta sytuacja może się zmienić w maju lub czerwcu... Póki co urzędnicy z łomżyńskiego zatrudniaka mają dużo pracy z obsługą przedsiębiorców, którzy doświadczając zatrzymania gospodarki chcą skorzystać z Tarczy Antykryzysowej. Do Urzędu wpłynęło już ponad 300 wniosków od mikroprzedsiębiorców o przyznanie jednorazowej mikropożyczki. - Nikomu nie odmówiliśmy – mówi Elżbieta Olejniczak-Bazydło zastępca dyrektora PUP zaznaczając, że rozparzano około połowy wniosków.

Wniosek o jednorazową pożyczkę w wysokości do 5 000 zł mikroprzedsiębiorcy mogą składać w łomżyńskim „zatrudniaku” od ubiegłego tygodnia. Pożyczka jest na utrzymanie przedsiębiorstwa i nie koliduje z innymi formami pomocy, z których mogą skorzystać przedsiębiorczy  np. zwolnienie z opłacania składek ZUS. Co ważne pożyczka  wraz z odsetkami może być umorzona pod warunkiem, że mikroprzedsiębiorca przez okres 3 miesięcy od dnia jej udzielenia nie zmniejszy stanu zatrudnienia. To sprawia, że także w Łomży wielu zdecydowało się o nią wystąpić. Do miejscowego PUP już wpłynęło 327 wniosków. Zalecane jest składanie ich przez platformę elektroniczną praca.gov.pl, ale można wysłać wniosek za pośrednictwem poczty lub wrzucić do skrzynki korespondencyjnej zamieszczonej na budynku PUP Łomża przy ul. Nowogrodzkiej 1. 
- Takie papierowy wnioski wymagają dłuższej obsługi przez pracowników Urzędu – mówi dyrektor Elżbieta Olejniczak-Bazydło. 
Do piątkowego popołudnia urzędnicy pozytywnie rozpatrzyli 165 wniosków, ale pieniądze – według danych za czwartek - otrzymało 42 mikroprzedsiebiorców. Wszyscy otrzymali mikropożyczki w maksymalnej wysokości, czyli po 5 tys. zł.
Dyrektor Olejniczak-Bazydło tłumaczy, że pewnym problemem są jednoosobowe działalności gospodarcze, które według dotychczasowej definicji ustawowej nie kwalifikowały się do otrzymania tych środków. Uchwalona przez Sejm i Senat nowa specustawa zmienia ten stan i gdy tylko zostanie podpisana przez Prezydenta Polski i opublikowana w Dzienniku Ustaw, sprawi, że także oni takie mikropożyczki będą mogli otrzymać. Dyrektor liczy, że nowy stan prawny będzie obowiązywał już od poniedziałku i wówczas Urząd będzie mógł przelać pieniądze na ich konta. 
- Środki na ten cel mamy – zapewnia Elżbieta Olejniczak-Bazydło. 

Więksi czekają na większe wsparcie
Póki co znacznie mniej jest wniosków o dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne. Nabór na te środki został ogłoszony we wtorek i dotychczas do Urzędu Pracy w Łomży wpłynęło tylko 9 wniosków. Trzy z nich dotycząc wypłat dla pracowników, a sześć zostało złożonych przez osoby prowadzące działalność gospodarczą jednoosobowo. Dyrektor Elżbieta Olejniczak-Bazydło mówi, że w sprawie takiej pomocy jest dużo telefonów i spodziewa się, że w przyszłym tygodniu i na początku następnego, wniosków złożonych będzie więcej. 
- Ten nabór, który został ogłoszony, będzie trwał do 28 kwietnia. Jest to pierwszy, ale nie ostatni nabór, będą ogłaszane kolejne – zaznacza dyrektor przypominając, że warunkiem uzyskania tego wsparcia jest wykazanie spadku obrotów, czyli zmniejszenie sprzedaży w ciągu dowolnie wskazanych dwóch kolejnych miesięcy kalendarzowych w roku 2020 w porównaniu do analogicznych dwóch miesięcy w roku 2019. - Wysokość wsparcia uzależniona jest od wielkości spadku obrotów, dlatego przedsiębiorcy sami będą wybierać kiedy ten spadek jest  największy, aby móc otrzymać jak największe wsparcie – dodaje.     
Przy spadku obrotów o 30% dofinansowanie wyniesie 50%, przy spadku o 50% - 70%, a przy spadu o 80% aż 90% kosztów wynagrodzeń poszczególnych pracowników objętych wnioskiem o dofinansowanie wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne.

Dofinansowanie to będzie realizowane ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020  dla pracowników w wieku 30 lat i więcej oraz ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój dla pracowników poniżej 30 roku życia.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę