Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 01 października 2023 napisz DONOS@

Hospicjum w Łomży ukończyło rozbudowę budynku

Główne zdjęcie
Teresa Steckiewicz przy pustym jeszcze łóżku w nowodobudowanej części Hospiscjum w Łomży

- Jestem jedyną pielęgniarką w Łomży, która zostawi po sobie pomnik – mówiła Teresa Steckiewicz w listopadzie 2018 r., zaczynając rozbudowę Hospicjum pw. Świętego Ducha przy ulicy Rybaki. Po niecałym półtora roku może z satysfakcją i dumą powtórzyć, że pomnik dobrego serca nad Narwią powiększył się prawie o połowę, dzięki czemu placówce przybyło 5 nowoczesnych sal z łóżkami - do dotychczasowych 15 łóżek chorych na nowotwór i po udarze. W budowanej od strony WOPiTU części znalazło się sporo pomieszczeń, dla których budynek główny był za mały, jak sala ćwiczeń.

Łomżyńskie Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum” pw. Św. Ducha powstało z inicjatywy pielęgniarek: Teresy Steckiewicz i Haliny Sokołowskiej, które w 1992 r. chciały dać opiekę chorym w fazie terminalnej raka. Najpierw dostały parterowy barak przy Rybakach na 6 łóżek. Dobudowały piętra w 2000 r. i 2003 r. dla osób ze stwardnieniem rozsianym i po udarze mózgu. Po dobudowaniu w 2019 / 2020 nowej części do 7 łóżek na parterze dla chorych z nowotworem doszło 5 – czyli 3 na parterze i 2 na piętrze. W starej części hospicjum na piętrze w zakładzie opiekuńczo-leczniczym dla udarowców nadal jest 8 łóżek. W hospicjum stacjonarnym pracuje 14 pielęgniarek i jedna do wizyt domowych. Z chorymi pracują także: lekarz hospicyjny i domowy, terapeuta zajęciowy, psycholog. 

Dlaczego Teresa Steckiewicz po raz kolejny podjęła się rozbudowy obiektu tuż przy zakręcie rzeki rzeko koło Zjazdu....? - W starej części brakowało nam pomieszczeń na archiwa dla dokumentacji, magazyn żywności, magazyn pościeli, salę rehabilitacji, szatnię personelu, a przy okazji powstało 5 sal chorych z indywidualnymi, nowoczesnymi łazienkami – wyjaśnia motyw podjęcia zakończonej inwestycji prezes Steckiewicz. - Jedni pacjenci przychodzą, drudzy odchodzą, taka jest kolej życia...

Na poddaszu powstała mini sala konferencyjna na zebrania personelu – może zmieścić ok. 12 osób. Wykonawcą rozbudowy jest firma inż. Andrzeja Wszeborowskiego z Łomży. Pustaki po raz kolejny ofiarowała w darze Hospicjum firma Prefbet Śniadowo. Dobudówka kosztowała 1 milion 650 tys. zł: 80 procent z Urzędu Marszałkowskiego, a 20 procent pochodzi z darowizn i 1 procent podatku.

Teresa Steckiewicz jako prezes Towarzystwa i dyrektor Hospicjum nie pobiera pensji; utrzymuje się z emerytury. - Mam w genach potrzebę opieki nad chorym i pomocy drugiemu człowiekowi – mówi Społeczniczka i łomżynianka z liceum dla przedszkolanek w Białymstoku przeniosła się do liceum dla pielęgniarek w Kętrzynie. Wspomina, że decyzja poświęcenia się chorym powstała samoistnie... 

Opieka w hospicjum stacjonarnym i domowa jest nieodpłatna. Za opiekę w zakładzie opiekuńczo-leczniczym płaci się 70 procent emerytury albo renty pacjenta. Chcąc wesprzeć życiowe dzieło Pani Teresy, można przekazać datek na konto: PKO BP Białystok 70 1020 1332 0000 1402 0308 1205. 

Mirosław R. Derewońko

zobacz: Trudne i piękne 25 lat Hospicjum Świętego Ducha w Łomży

Foto: Teresa Steckiewicz przy pustym jeszcze łóżku w nowodobudowanej części Hospiscjum w Łomży
Foto: Hospicjum od strony dobudówki
Foto: Teresa Steckiewicz w biurze
Foto: Magazyn pościeli w nowej części Hospicjum
Foto: Teresa Steckiewicz w sali rehabilitacyjnej
Foto: Sala rehabilitacji w nowej części Hospicjum
Foto: Sala rehabilitacji w nowej części Hospicjum
Foto: Łazienka przy sali w nowej części Hospicjum
Foto: Sala chorych w nowej części Hospicjum
Foto: Sala chorych w nowej części Hospicjum
Foto: Teresa Steckiewicz w nowej sali dla dwóch osób
Foto: Sala chorych w nowej części Hospicjum
Foto: Teresa Steckiewicz przed budynkiem Hospicjum od strony dobudówki
Foto: Hospicjum Św. Ducha od strony Narwi

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę