Purchawice olbrzymie znowu wyrosły w Łomży
Jeden z największych grzybów świata Calvatia gigantea – po polsku: purchawka olbrzymia – od kilkunastu lat rośnie na jednej z działek na terenie tzw. „Zielonej dzielnicy”. Olbrzymia purchawka to rzadkość na skalę światową, w Polsce jest to grzyb pod ścisłą ochroną. W Łomży duży, rzadki grzyb rośnie tylko w jednym miejscu - na jednej z działek w rejonie ulic: Aleja Leginów, Sikorskiego. Wyszyńskiego i Mickiewicza. W tym roku ponownie wyrosło ich kilka.
Zgodnie z wiedzą encyklopedyczną Calvatia gigantea - purchawka (kurzawka) olbrzymia występuje na całym świecie, ale spotkać ją jest bardzo trudno. Ten unikatowy grzyb upodobał sobie jednak działkę przy ulicy Mickiewicza w Łomży. Jak podkreśla Bolesław Deptuła – jej właściciel - rośnie tu już od zawsze, a kilkanaście lat temu purchawek olbrzymich wyrosło siedem, tak że utworzyły coś na kształt okręgu. Jak się późnej dowiedział było to tzw. „czarcie koło”. Eksperci twierdzą, że coś takiego zdarza się raz na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat.
Największą osobliwością purchawek olbrzymich jest jednak liczba wytwarzanych zarodników – w jednej purchawce może być ich 7 000 000 000 000. Jak podają Daniela i Stanisław Tałałajowie w książce pt. „Dziwy świata roślin” „obliczono, że gdyby z każdego zarodnika powstał owocnik, druga generacja utworzyłaby masę grzybów 800 razy większą od objętości kuli ziemskiej.”
Dodajmy, że purchawki olbrzymie są pod ochroną ścisłą. Obowiązuje całkowity zakaz ich zrywania, niszczenia i uszkadzania, niszczenia ich siedlisk i ostoi, a także oferowania do sprzedaży i wywożenia poza granicę Polski zarówno grzybów żywych jak i martwych, a nawet ich części.