Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 30 września 2023 napisz DONOS@

Poseł Kołakowski prosi o przeniesienie zakaźniaka do Białegostoku. Władze Łomży też

Główne zdjęcie
Pismo posła Lecha Kołakowskiego do Ministra Zdrowia prof. Łukasza Szumowskiego

- Łomżyńska lokalizacja szpitala zakaźnego jest nielogiczna i ekonomicznie nieuzasadniona, miasto Białystok posiada znacznie większe zasoby medyczne w tym także lekarzy i pielęgniarek – napisał poseł Lech Kołakowski (PiS) w liście do ministra zdrowia prof. Łukasza Szumowskiego. - W imieniu mieszkańców Łomży i Ziemi Łomżyńskiej uprzejmie proszę o zmianę decyzji Ministra Zdrowia, w związku z koronawirusem lokowania szpitala zakaźnego dla województwa podlaskiego w Łomży. W podobnym tonie jest także pismo jakie do Ministra Zdrowia wysłały władze miasta.

Pismo władz miasta do Ministra Zdrowia
Pismo władz miasta do Ministra Zdrowia

Zdaniem posła Kołakowskiego, w związku z sytuacją zagrożenia koronawirusem, w województwie podlaskim szpital zakaźny powinien być wyznaczony w mieście Białystok, który – jak zauważa - jest komunikacyjnym centrum województwa i największą aglomeracją w województwie.

Poseł wskazuje także kilka przeciwwskazań dla łomżyńskiej lokalizacji w tym „możliwość protestów społecznych”.  Poza nimi, jako merytoryczne przeciwwskazania, poseł Lech Kołakowski podaje:

 • konieczność dyslokacji kilkuset chorych pacjentów do innych szpitali oddalonych o kilkadziesiąt kilometrów
 • brak lekarzy o specjalizacji zakaźnej (w szpitalu w Łomży jest ich 2, słownie: dwóch)
 • ograniczona liczba pielęgniarek
 • aktualnie brak dyrektora szpitala (powtórzone postępowanie konkursowe jest w toku)
 • od pół roku brak dyrektora do spraw medycznych
 • brak możliwości badania koronawirusa w Łomży (badanie będzie należało dowozić do Białegostoku)
 • szpitalowi łomżyńskiemu grozi możliwość odejść chorobowych lekarzy i pielęgniarek

- W imieniu społeczności Łomży i Ziemi Łomżyńskiej uprzejmie proszę, aby w związku z zagrożeniem koronawirusem, w województwie podlaskim szpital zakaźny umieszczony był w Białymstoku, gdzie jest odpowiednia kadra medyczna - lekarze i pielęgniarki, baza lokalowa i odpowiednie wyposażenie - co służyć będzie właściwej ochronie społeczeństwa województwa podlaskiego przed wyżej wymienionym zagrożeniem – czytamy w piśmie posła Lecha Kołakowskiego do ministra zdrowia.

Przypomnijmy, zgodnie z opublikowaną w czwartek przez Ministerstwo Zdrowia listą placówek medycznych w Polsce, które miałby zostać przekształcone w szpitale zakaźne, w województwie podlaskim wskazany był  Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku. W piątek podmieniono listę i teraz na niej jako „wskazany do wydzielania szpital przez Wojewodę” - jest tam Szpital Wojewódzki w Łomży. 
zobacz: Szpital zakaźny będzie w Łomży – już jest na ministerialnej liście

W podbnym tonie jest także pismo jakie do Ministra Zdrowia wysłały władze miasta. Opublikowano je na oficjalnej stronie Urzędu Miejskego w piątek po godzinie 18. Pismo to zostało wysłane także do wiadomości premiera, wojewody i marszałka województwa.  


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
 1. Analityki ruchu na naszych serwisach
 2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
 3. Personalizowania reklam
 4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę