Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 03 grudnia 2023 napisz DONOS@

Wielkie inwestycje i wielkie długi

Główne zdjęcie
Oczyszczalnia ścieków przy ul. Zjazd

Umowę na niemal 88 milionów złotych podpisało Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Łomży. To najwyższej wartości jednostkowe zlecenie w historii łomżyńskiego samorządu. Miejska spółka zleciła modernizację oczyszczalni ścieków przy ul. Zjazd. Inwestycja potrwa do jesieni 2022 roku. Aby móc przeprowadzić modernizację MPWiK musiało pożyczyć ponad 38 milionów złotych. Dług będziemy spłacać do 2034 roku.

Od kilku lat władze miasta i MPWiK mówią o pilnej potrzebie modernizacji oczyszczalni ścieków. Pod koniec 2017 roku spółka otrzymała 27,1 mln zł unijnej dotacji na projekt obejmujący modernizację oczyszczalni ścieków, ale także budowę kanalizacji w ulicach Nowogrodzkiej, Polowej czy Szmaragdowej. Wówczas wszystkie prace wyceniono na nieco ponad 52,3 mln zł, a unijna dotacja miała stanowić blisko 50% kosztów. Na samą modernizację oczyszczalni władze miejskiej spółki chciały wydać 49 mln zł. Okazało się to nierealne. Najtańsza oferta opiewała na 79,8 mln zł. Po niemal dwóch latach poszukiwania „tańszego” wykonawcy, ostatecznie MPWiK wybrał ofertę o około 10 mln zł droższą niż w pierwszym przetargu. Zlecenie otrzymało konsorcjum firm INSTAL WARSZAWA S.A. i Eko Partnerzy Sp. z o.o. Za modernizację łomżyńskiej oczyszczalni ścieków MPWiK ma im zapłacić 87 milionów 978 tysięcy 210 złotych brutto. 
Teraz władze miejskiej spółki ujawniły jak zamierzają sfinansować realizację najdroższej podejmowanej przez samorząd inwestycji. Z przesłanych nam odpowiedzi wynika, że unijna dotacja przeznaczona na modernizację oczyszczalni została podniesiona i miejska spółka ma otrzymać 34 mln 722 tys. 157,89 zł. To jednak dużo za mało, dlatego konieczna będzie jeszcze wyższa pożyczka. MPWiK planuje pożyczyć do 38 mln 394 tys. 866 zł. Pożyczkę w takiej kwocie miejska spółka otrzymała z Narodowego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. 
- Pożyczka do 30.09.2034 r.; oprocentowanie wynosi: WIBOR 3M, nie mniej niż 2% w skali roku – podał prezes MPWiK Mariusz Konopka zaznaczając, że całościowy koszt obsługi pożyczki uzależniony jest od kształtowania się stóp procentowych w całym okresie finansowania oraz od wypłaconych transz przyznanej pożyczki.

Spółki w długach
MPWiK to kolejna miejska spółka, która mocno zadłuża się by zrealizować unijne inwestycje. Wcześniej pożyczki w NFOŚiGW zaciągnęło Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Na budowę pierwszego kotła na biomasę, który odpalono na przełomie 2019 i 2020 roku spółka pożycza około 12 milionów złotych. Pod koniec wakacji miejscy radni zgodzili się na udzielenie spółce poręcznia w związku z planowaną kolejną pożyczką – tym razem na ok. 28 milionów złotych, na budowę drugiego kotła na biomasę, który ma być połączony z turbiną produkującą prąd. Koszt tej inwestycji szacowany jest wstępnie na około 60 milionów złotych, a przyznana z unijnych środków dotacja wynosi niespełna 19 mln zł. 
Długi ma także miejska spółka śmieciowa ZGO, która pożyczki zaciągała przy realizacji dofinansowanych ze środków unijnych projektów: „Budowa kompostowni wraz z wyposażeniem wybranego procesu technologicznego”,  „Budowa kwatery nr 3 składowiska odpadów, drogi technologicznej, placów magazynowych oraz infrastruktury technicznej” i  „Modernizacja istniejącej instalacji sortowania odpadów na terenie Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Czartorii”. 

Miasto na kredytach 
Łomża w ubiegłym roku po raz pierwszy od bardzo dawana nie zwiększyła zadłużenia budżetu miasta. Pod koniec roku władze zrezygnowały nawet z zaciągania planowanego na 2019 rok kredytu w wysokości 10 mln zł. Niestety to tylko jednostkowe zdarzenie. Na ten rok planowane jest zaciągnięcie przez Budżet Miasta kredytu w wysokości 30 milionów złotych. Tym samym zadłużenie Łomży na koniec 2020 roku ma przekroczyć 156 milionów złotych. Już teraz władze miasta zapisały zaciągnięcie kolejnego kredytu w wysokości 20 milionów w 2021 roku.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę