Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 25 marca 2023 napisz DONOS@

piątek 09.04.2004

Gazeta Wyborcza - Młodzieżówka SLD przeciwko własnej partii Gazeta Wyborcza - Wielkanoc na miarę Europy Kurier Poranny - Jawny protest Gazeta Współczesna -Nie było zgody Gazeta Współczesna - Pomoc na ćwierć gwizdka

Gazeta Wyborcza - Młodzieżówka SLD przeciwko własnej partii
Młodzieżówka SLD zapowiada, że nie poprze listy Sojuszu w wyborach do Europarlamentu. - To nie wojna, po prostu nie identyfikujemy się z żadnym z kandydatów - oświadczają młodzi działacze
Kandydatem Federacji Młodych Socjaldemokratów do Parlamentu Europejskiego miał być Norbert Poliński, szef podlaskiej FMS. Spadł jednak z listy - jak twierdzi w rozesłanym przez siebie oświadczeniu, przyczyną była publikacja prasowa na jego temat. Przedstawiony w niej został jako młody karierowicz, instrumentalnie traktujący swoich kolegów.
Na skreślenie swojego szefa z listy zareagowali koledzy z FMS. Zarząd wojewódzki podjął uchwałę wzywającą członków FMS Podlasie do niewspierania w tych wyborach żadnego kandydata SLD do Parlamentu Europejskiego. "Zarząd SLD nie wziął bowiem pod uwagę, że FMS w okręgu wyborczym nr 3, czyli na Podlasiu oraz Warmii i Mazurach, zrzesza ponad 1000 osób, czyli porównywalnie do liczby członków SLD na Podlasiu" - piszą młodzi działacze w swoim oświadczeniu.
- Na tej liście nie ma kandydata, który reprezentowałby młodych - tłumaczy Karol Ferenc, wiceprzewodniczący podlaskiego FMS. - Stwierdziliśmy więc, że staniemy z boku.
więcej: Gazeta Wyborcza - Młodzieżówka SLD przeciwko własnej partii

Gazeta Wyborcza - Wielkanoc na miarę Europy
Przedunijne podwyżki zrobiły swoje. Za tegoroczną Wielkanoc zapłacimy niestety więcej. Droższe jest mięso i wędliny, cukier, jaja, gotowe ciasta, nowalijki i kto wie, co jeszcze...
Choć do Unii wejdziemy za ponad dwa tygodnie, już teraz płacimy po europejsku za wiele produktów, bez których wielkanocny stół nie może się obejść. Dla przeciętnych Kowalskich jego zastawienie będzie więc niemałym obciążeniem finansowym. Statystyczna czteroosobowa rodzina zapłaci za Wielkanoc ok. 200 zł - o ok. 20-30 proc. więcej niż w minionym roku.
Wszystko zależy oczywiście od "rozmachu", z jakim podejdziemy do zakupów, i od czasu - kto ma go więcej, może pobuszować po sklepach w poszukiwaniu najtańszych artykułów i promocji. A świąteczna gorączka zakupów przypadnie - zdaniem białostockich handlowców - na ostatnią chwilę, a więc na dziś i ewentualnie jutro.
Trzeba więc dobrze zastanowić się nad wydatkami, by po świętach nie okazało się, że zabraknie nam pieniędzy na powszednie życie. Ceny towarów oferowane przez sklepy różnią się znacznie - od kilkudziesięciu groszy do kilku złotych.
więcej: Gazeta Wyborcza - Wielkanoc na miarę Europy

Kurier Poranny - Jawny protest
W proteście przeciwko podziałom na lewicy prof. Małgorzata Kowalska zrezygnowała z kandydowania do parlamentu europejskiego.
Mirosław Hanusz, szef podlaskiej Unii Pracy odczytał na wstępie konferencji prasowej apel do partii i środowisk lewicowych o stworzenie wspólnej listy kandydatów do parlamentu europejskiego.
- Tylko w ten sposób można osiągnąć liczącą się reprezentację szeroko rozumianej lewicy - mówił. - Stworzenie szerokiego frontu środowisk lewicowych jest wstępnym warunkiem odrodzenia się lewicy w Polsce i odnowy sceny politycznej.
Prof. Małgorzata Kowalska, dotychczasowa kandydatka koalicji SLD-UP do europarlamentu, wyjaśniała, że nową formację powinny tworzyć również środowiska, które dotychczas pozostawały na uboczu polityki jak Partia Zielonych i organizacje pozarządowe. Według niej, powstanie Socjaldemokracji nie stanowi "nowej jakości" na lewicy.
Kowalska przyznała, że apel podlaskiej UP jest "naiwny" i ma charakter protestu przeciwko podziałom na lewicy.
więcej: Kurier Poranny - Jawny protest

Gazeta Współczesna - Nie było zgody
Jedwabne. Wojewoda podlaski uchylił uchwałę Rady Miasta i Gminy w sprawie rozwiązania Zespołu Szkół. Władze gminy zapowiadają powtórzenie procedury.
- Zgodnie z przepisami Ustawy o systemie oświaty, przy rozwiązywaniu zespołu samorąd wcześniej powinien uzyskać zgodę kuratora oświaty. W Jedwabnem najpierw rada podjęła uchwałę, a potem uzyskała pozytywną opinię kuratora, a nie zgodę. Jest to uchybienie skutkujące unieważnieniem uchwały - poinformował Krzysztof Kurowski z Wydziału Prawnego i Nadzoru Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego.
W skład Zespołu Szkół w Jedwabnem wchodzą szkoła podstawowa i gimnazjum. Planowany przez samorząd podział spotkał się ze sprzeciwem części nauczycieli i rady rodziców. Konsekwencją braku zgody były kłopoty z uzyskaniem przez burmistrza akceptacji projektu przez podlaskiego kuratora oświaty. Kuratorium odmówiło zgody, gdyż m.in. władze gminy nie zasięgnęły opinii w tej sprawie statutowych organów szkoły. Z kolei gmina argumentowała, że zasięgnięcie tej opinii nie jest możliwe, gdyż przeciwnicy podziału zablokowali radę pedagogiczną i radziców, uniemożliwiając przeprowadzenie głosowania.9 marca br., już po przyjęciu przez radę gminy uchwały w sprawie rozwiązania zespołu z dniem 31 sierpnia, do Urzędu Gminy wpłynęła pozytywna opinia kuratorium. Uzyskano ją po interwencji władz gminy w Ministerstwie Edukacji Narodowej.
więcej: Gazeta Współczesna -Nie było zgody

Gazeta Współczesna - Pomoc na ćwierć gwizdka
Region. Rolnicy wypełniają już wnioski o dopłaty obszarowe, które od 15 kwietnia zacznie przyjmować Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W powiecie łomżyńskim pomagają im tylko pracownicy Ośrodka Doradztwa Rolniczego i w niektórych gminach osoby, oddelegowane przez wójtów.
W całym województwie, z inicjatywy Związku Gmin Wiejskich, z myślą o pomocy rolnikom przy wypełnianiu wniosków, od 1 marca miał ruszyć program „Doradca rolny w gminie”. Urzędy pracy wytypowały odpowiednie grupy osób bezrobotnych i skierowały je na przeszkolenie, zakończone egzaminem. Jednak nie we wszystkich powiatach osoby te pracują już w gminnych punktach pomocy.
– Jesteśmy na razie tylko we dwóch, ja i kolega, który pracuje w gminie na robotach publicznych – mówi Alfred Szymański, pracownik Ośrodka Doradztwa Rolniczego, który pomaga rolnikom z gminy Piątnica. – Z wojewódzkiego programu mają jeszcze być cztery osoby, ale czy ten program ruszy?
– Nic nie wiem na ten temat – mówi wójt Piątnicy Edward Łada. – Obawiam się, że czekają nas poważne problemy.
więcej: Gazeta Współczesna - Pomoc na ćwierć gwizdka

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę