Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 września 2023 napisz DONOS@

Śmieci o 1/3 droższe w gminie Łomża

Główne zdjęcie
Herb Gminy Łomża

Mieszkańcy Gminy Łomża od 1 kwietnia 2020 roku więcej zapłacą za śmieci. Rada Gminy podczas czwartkowej sesji przyjęła uchwałę wprowadzająca podwyżki opłat o około 1/3. Nim radni przegłosowali uchwałę, zmienili stawki opłat zaproponowane przez wójta. Obniżyli te dotyczące najmniejszych gospodarstw rekompensując wzrostem dla gospodarstw większych. - Radni gminy uznali, że będzie to bardziej sprawiedliwy podział kosztów gospodarki odpadami komunalnymi w naszej gminie – mówi wójt Piotr Kłys.

W Gminie Łomża stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi zależna jest od wielkości gospodarstwa domowego, przy czym wyróżnione są cztery grupy: gospodarstwa jednoosobowe, 2 lub 3-osobowe, 4 i 5-osobowe oraz większe. Teraz ceny za śmieci segregowane wynoszą od 18 zł miesięcznie dla gospodarstw najmniejszych do 86 zł największych. Władze gminy przekonywały, że zbierane od mieszkańców środki nie starczają na pokrycie wyższych po ostatnim przetargu kosztów zagospodarowania odpadów komunalnych. Wójt proponował, aby gospodarstwa jednoosobowe płaciły po 29 zł miesięcznie, 2-3 osobowe po 59 zł miesięcznie, 4-5 osobowe 85 zł miesięcznie, a jeszcze większe po 94 zł miesięcznie. Propozycja ta wywołała żywą dyskusję radnych. Szczególnie podnoszona był wysoki poziom podwyżki opłat dla najmniejszych gospodarstw. Radny Ryszard Chiliński z Siemienia zaproponował, aby podwyżkę rozliczyć sprawiedliwiej – ograniczając wzrost opłaty dla gospodarstw najmniejszych i w podobnym stopniu obciążyć nimi gospodarstwa większe. Po nowych wyliczeniach zaproponowano, aby opłat od gospodarstw domowych 1-osobowych wynosiła 25 zł. Gospodarstwa składające się z nie mniej niż 2 osób i nie więcej niż 3 osób mają płacić po 57 zł. Nowa stawka opłat dla rodzin 4–5 osobowych wynosić będzie 92 zł, a dla jeszcze większych - 6 osób i więcej - 94 zł. Tak zmodyfikowane stawki opłat za śmieci radni gminy Łomża przyjęli jednogłośnie. To oznacza, że od kwietnia dotychczasowe stawki opłat za śmieci wzrosną o ponad 1/3. W mniejszym stopniu wzrost dotyczy tylko gospodarstw największych, ale w tym wypadku ustalona kwota jest niemal równa najwyższej, dopuszczalnej w kraju stawki opłaty „za gospodarstwo”.  

Radni gminy Łomża wprowadzili także ulgę dla rodzin, które będą w przydomowych kompostownikach we własnym zakresie zagospodarowywać bioodpady. W ten sposób będzie można zaoszczędzić od złotówki do 3 zł miesięcznie. Jeśli mieszkańcy gminy Łomża nie będą segregować odpadów, co w tej chwili na mocy ustawy jest obowiązkowe dla wszystkich Polaków, będą płacić wysokie kary, których stawki przekraczają trzykrotności opłaty podstawowej. 

Chcą, aby rząd coś zrobił 
Radni gminy przyjęli także stanowisko do Ministra Klimatu, w sprawie podjęcia działań powstrzymujących coraz większy wzrost kosztów gospodarki odpadami komunalnymi. Podkreślają w nim, że wzrost opłat za śmieci spowodowany jest „przede wszystkim czynnikami niezależnymi od decyzji podejmowanych w naszej gminie”. 
Oceniają, że „konstrukcja przepisów prawnych ustawy o odpadach, ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, jak również wojewódzkiego planu gospodarki odpadami, sprzyja zarządcom instalacji komunalnych, do swobodnego ustalania wysokich cen za przyjęcie odpadów zmieszanych, bez ryzyka utraty udziału w rynku oraz do zmowy cenowej, w celu uzyskania akceptacji samorządów na kolejne podwyżki.(...) Drugą i nie mniej ważną kwestią wpływającą na wzrost kosztów gospodarowania, jaką można zaobserwować w całym kraju, jest brak konkurencji wśród podmiotów odbierających odpady.” 
Radni gminy Łomża przekonują, że obowiązujące w kraju przepisy prawne, w celu ochrony mieszkańców przed takimi działaniami nie są skuteczne. Proponują, aby rząd rozważył prawną możliwość przywrócenia zlecań z gmin na te usługi, bez przetargów, swoim jednostkom organizacyjnym. 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę