Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 05 czerwca 2023 napisz DONOS@

Młodzież w tyglu idei - religijność czy sekularyzacja?

- Żyjemy w epoce rozkwitu wiary, wielu dróg i ścieżek, polifonicznego Boga i desakralizacji świata – otwierała nowe obszary w myśleniu o sprawach duchowych mgr Jolanta Święszkowska, filozof z Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Jej zdaniem, ludzie XXI w. uczestniczą w ofensywie religijnej: do głosu dochodzą medytacja i joga, świeccy trenerzy nauczają dbałości o ciało i sensu życia, co jeść i jak myśleć, ruchy ekologiczne... - Greta Thunberg, 16-letnia aktywistka klimatyczna, jest jak dziecięce bóstwo, odsłania prawdę o Ziemi, której grozi katastrofa. Naukowcy i rektorzy uczelni w seminarium rozważali na temat „Kościół - Uniwersytet - Młodzież”

- Pani Jolanta nie jest identyfikowana z ruchem kościelnym w naszym mieście – żartobliwie i serio przybliżył postać filozofki ks. Jacek Czaplicki. Paradoksalnie, przemawiająca po raz pierwszy w życiu w murach seminarium myślicielka inspirujące, erudycyjne i niebanalne wystąpienie oparła w dużej części na myśli duchownych katolickich. Zaczęła od wiersza Tadeusza Różewicza „Bóg jest modny”, żeby pokazać, jak Bóg i postacie biblijne zadomowiły się w popkulturze, jak mieszają się wątki religijne kanoniczne – uznane i głoszone przez Kościół z niekanonicznymi. - Ateizm czerpie z symboliki religijnej – przypominała wielkich jak Leszek Kołakowski, uzmysławiając, że o wierze rozmowa wymaga dotarcia do źródeł niewiary. Dostrzegła masowe, globalne procesy prywatyzacji doświadczenia kulturalnego i religijnego, objawiające się taką masą ruchów i poglądów, że badacze często w ogóle nie mają do nich dostępu. Czesław Miłosz jeszcze w latach amerykańskich usłyszał od któregoś z kolegów uniwersyteckich, że Polska to kraj wierzących ateistów, gdy przyszły laureat literackiego Nobla z 1980 wyjaśnił, skąd przybył. W umysłach słuchaczy, głównie kleryków WSD, smutno brzmiała informacja o badaniu Fundacji Templetona z końca 2019, że na ponad 100 krajów Polska jest na ostatnim miejscu, gdzie młodzi modlą się codziennie: tylko 14 %. Eseistyczne, mądre i wyważone rozważania różnych aspektów wiary w czasie za świata Jacka Dukaja, współczesnego Lema, to ważny głos mgr. Święszkowskiej nt. „Młodzi w tyglu idei. Religijność czy sekularyzacja”.
Ks. dr Jacek Czaplicki, diecezjalny duszpasterz akademicki, we wprowadzeniu stawiał pytanie, czy Kościół traci młodzież, czy młodzież traci Kościół...? Nie ma na to prostej odpowiedzi, gdyż składa się na nią wiele czynników: dominacja obrazu Internetu nad słowem książki, a rozrywki nad nauką. - Młodym nie chce się chcieć – komentowała mgr Święszkowska, kierownik biura rektora PWSIiP. - Młodych trudno zaangażować w przestrzeni, gdzie dominują idee, jak stowarzyszenia czy partie, natomiast chętnie garną się do wspólnego działania w akcjach charytatywnych. Młodzi moralność konstytuują na działaniu. Coraz mniej zastanawiają się nad motywami ideowymi, ale czynią dobro.          
Ks. dr Jarosław Kotowski, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży, analizował temat: „Młodzież w oczach Kościoła, Kościół w oczach młodzieży”. Rozważania oparł na 4 spojrzeniach: trzech z perspektywy gramatycznej liczby mnogiej i jednego z pojedynczej. Zauważył, że w relacji między instytucją a młodymi często pojawia się myślenie jak o osobach obcych: „oni”. Pełniejsza ocena duchownych i ruchów kościelnych oraz wzajemne poznanie rodzą się z dialogu: „wy”. Bliska współpraca, zrozumienie i wsparcie nawiązują się we wspólnocie: „my”. A co na to odpowiesz Ty...
Rektor Wyższej Szkoły Agrobiznesu dr hab. Roman Engler - mimo że od lat powtarza, iż WSA jest pierwszą uczelnią świecką w Łomży – jawił się jako zwolennik działania prężnego Duszpasterstwa Akademickiego i reaktywacji mszy akademickiej w kościele seminaryjnym przy pl. Jana Pawła II.
Sympozjum Duszpasterstwa Akademickiego zainicjował Wydział Duszpasterstwa Ogólnego Kurii z z Diecezjalnym Duszpasterstwem Akademickim, do czego przyłączyły się PWSIiP, WSA, Uczelnia Jańskiego, Wyższe Seminarium Duchowne w Łomży. Data dobrana: 22. lutego to Światowy Dzień Pracownika Naukowego w Kościele katolickim. Sala wykładowa WSD świeciła pustkami, mimo że zaproszeni byli do udziału pracownicy naukowi, studenci, księża, nauczyciele, katecheci ci, którym bliska jest - jak określono w zaproszeniu - troska o twórczą obecność młodych w Kościele. Biskup łomżyński Janusz Stepnowski apelował o pomysły, jak młodzież oderwać od komputera i zachęcić do aktywności prospołecznej i prokościelnej: - Zadaniem dorosłych jest chęć działania rozbudzić... 

Mirosław R. Derewońko 

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę