Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 11 kwietnia 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radionadzieja.pl

Rolnicy płacą na poczet mlecznych kar!

Kilkudziesięciu podlaskich rolników płaci już zaliczki na poczet ewentualnych kar, które będą musieli zapłacić, gdy Polska przekroczy limit produkcji mleka. Mleczarze juz przekroczyli swoje indywidualne limity. Na razie za każdy litr sprzedawanego mleka mleczarnia potrąca im 20 groszy. Jeżeli okaże się, że w Polsce wyprodukowano więcej mleka niż pozwoliła nam Unia Europejska, kara, którą zapłacą rolnicy, wyniesie 1 zł i 20 groszy za każdy litr mleka ponad limit. Jak podkreśla Tomasz Gietek, przewodniczący Izby Rolniczej woj. Podlaskiego, z dnia na dzień rolników takich będzie coraz więcej, bo w mleczarstwie rok obrachunkowy liczy się do kwietnia. Oznacza to, że jesteśmy dopiero w połowie roku.

Zdaniem Gietka, sytuację poprawiłoby uruchomienie tzw. rezerwy mlecznej i zwiększenie limitów produkcyjnych poszczególnych rolników. Niestety, nie jest to takie proste - mówi Tomasz Gietek. Możliwe to będzie w 2006 roku, gdy w Polsce będzie wzrastało spozycie mleka. Tymczasem zgodnie z danymi GUS wskaźnik ten spada.
Dodajmy, że dziś cena jednego litra produkowanego w kraju mleka waha się do około 80 groszy do 1 zł i ok. 10 gr. Potrącenie 20 groszy z tej kwoty sprawia, że produkcja mleka staje się nieopłacalna, a wypłacenie ewentualnych kar doprowadziłoby wielu mleczarzy do bankructwa.

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę