Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 10 maja 2021 napisz DONOS@

Niedziela Św. Rocha w Skansenie

St. Modzelewski
St. Modzelewski
Garncarz
Garncarz
Zespół Pieśni i Tańca "Buńczuk"
Zespół Pieśni i Tańca "Buńczuk"
Święty Roch (16.VIII) – czczony jako patron od zarazy. W tym dniu dawniej składano kościołowi ofiary w naturze, przynosząc za ołtarz zboże, płótno, len oraz żywe kwiaty. W parafiach środkowej Puszczy występował ciekawy zwyczaj zabezpieczania bydła od pomoru i zarazy. Rano po nabożeństwie szła procesja na wygon za wieś, gdzie spędzano bydło i konie z całej wsi. Następnie rozpalano ognisko z jałowca i przez buchający dym gospodarze przepędzali owce, bydło a na końcu konie. Jednocześnie ksiądz kropił je święconą wodą.
Od kilku lat z zaangażowaniem pracownicy i kierownictwo Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie organizuje obchody „Niedzieli Św. Rocha”.
W tym roku była to niedziela 14 sierpnia. Spotkanie nawiązuje do tradycji ludowych odpustów na Św. Rocha. Skansen otworzył swoje bramy dla gości w godzinach od 10oo do 18oo. Zwiedzających było wielu nawet po zakończeniu występów.
Odbyły się pokazy i kiermasze twórczości ludowej. Można było poobserwować pracę kowala, hafciarki, wycinankarki, bursztyniarza, plecionkarza i garncarza. Dawniej te tradycyjne zawody były niezbędne w codziennym życiu ludności kurpiowskiej, w chwili obecnej są one już nieco zapomniane a w ich miejsce wchodzą nowoczesne zawody i przemysł. Jest już coraz mniej ludzi, którzy zajmują się tymi rzemiosłami, a jest to przecież dorobek kulturalny i kultura naszych przodków, z której poniekąd my sami się wywodzimy. Kultura Kurpi to także muzyka i Kapela Kurpiowska, której członkowie niestrudzenie umilali czas swoimi występami, a przysmaki kuchni regionalnej kusiły smakoszy. Tłumy młodzieży wzięły udział w grach i zabawach zręcznościowych pod kierownictwem Pani Teresy Pardo.
Gościem specjalnym „Niedzieli św. Rocha” był Tatarski Zespół Tatarski Zespół Pieśni i Tańca z Białegostoku. Zespół „Buńczuk” poprzez prezentację pięknego tańca i śpiewu przybliżył kulturę Tatarów mieszkających w Polsce.
Tatarzy to jedna z mniejszości narodowych w naszym kraju, która dość licznie osiedliła się w województwie podlaskim. My Polacy mamy własną kulturę narodową oraz ludową, którą pielęgnujemy i podtrzymujemy. Jednak wśród nas mieszkają ludzie innych narodowości choć są mniejszością. Jako Polacy nie ograniczajmy się tylko do własnej kultury i tradycji, obok nas żyją inni, którzy mają swą własną odrębną kulturę narodową, przecież INNI TO TAKŻE MY.
Gratuluję pomysłodawcom i organizatorom „Niedzieli św. Rocha” w Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie a szczególne wyrazy uznania kieruje dla Pani kierownik Urszuli Kuczyńskiej, która potrafiła stworzyć tak wspaniałą atmosferę spotkania. tekst i fot. KOS


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę