Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 06 czerwca 2023 napisz DONOS@

3 pomysły na aktywne i egzotyczne wakacje

Kolejny rok i kolejny urlop na plaży z noclegiem w hotelu z All Inclusive? A może by tak… Zrobić coś niestandardowego? Wybrać się na podróż, która będzie prawdziwą przygodą? Czymś, co zapadnie w pamięci na długie lata, a nie tylko na kilka tygodni? Przedstawiamy trzy doskonałe pomysły na wyjazd dla osób ciekawych otaczającego świata i spragnionych wrażeń.

Odkryj stepy i pustynie Mongolii

Żadna lista egzotycznych i „wyszukanych” pomysłów na wyprawę nie może się obyć bez Mongolii, czyli jednego z najrzadziej zaludnionych państw świata. Wyobrażenia o Mongolii są różne i każde z nich z ma w sobie trochę prawdy – z jednej strony około 40% ludności po dziś dzień prowadzi koczowniczy tryb życia, a z drugiej strony możemy odwiedzić Ułan Bator, którego centrum nie odróżnia się od europejskich miast. Wyprawa do Mongolii to okazja na podróż różnymi środkami transportu – będziesz przemierzać pustynie, góry, piaszczyste wydmy oraz bezkresne stepy na wielbłądach, konno oraz niekiedy samochodem. To doskonała okazja na poznanie nowej kultury i spojrzenie na życie z całkowicie innej perspektywy – spotkanie z prawdziwymi nomadami i szamanami nie może pozostać obojętne nawet dla osób, którym wydaje się, że wiedzieli już wszystko. Mongolia to nie tylko długie przechadzki po bezkresnych stepach i podróże po pustyni przy asyście usianego gwiazdami nieba. Po dniach atrakcji znajdziemy ukojenie w krystalicznie czystych wodach miejscowych jezior lub w gorących źródłach. Mongolia znajduje się na liście państw, które charakteryzują się najmniej skażoną przyrodą, dlatego podróż jest doskonałą okazją na cofnięcie się w czasie i odwiedzenie miejsc, które wyglądały niemal tak samo kilkaset lat temu. Rdzenni mieszkańcy Mongolii udowadniają, że można wieść szczęśliwe życie, bez żądzy posiadania coraz to nowszych przedmiotów i zwracania dużej uwagi na dobra materialne. Mongolia to zatem cenna lekcja i niezapomniana przygoda w jednym.

b52683838db442fb784ad26e71fc9108.jpg

Odwiedź majestatyczne Himalaje

Kiedy wyjeżdżamy na wakacje do większości miejsc, jesteśmy narażeni na szerokie rzesze turystów, którzy podjęli dokładnie taką samą decyzję. Odpocząć i pozwiedzać w takich warunkach można, ale czy na pewno odnajdziemy oczekiwany spokój? To już znacznie trudniejsze. Miejscem, które mogą go nam zaoferować są góry – w szczególności wysokie góry, np. te w Himalajach. Najwyższe szczyty na świecie kuszą wielu, jednak tylko najodważniejsi śmiałkowie decydują się na taką podróż. Wędrówka po malowniczych szlakach górskich w Himalajach pozwala na obcowanie z naturą, wyciszenie myśli i na spojrzenie na świat z nowej perspektywy. Podróż bez wątpienia wymaga wysiłku, jednak po powrocie do Polski poczujemy się nawet lepiej niż po tygodniu spędzonym na leżeniu na plaży. Jednym z najlepszych sposobów na poznanie prawdziwego smaku Himalajów jest wędrówka szlakiem w górę od doliny Khumbu. Na stosunkowo niewielkim obszarze obejmującym kilkadziesiąt kilometrów znajduje się kilka tzw. ośmiotysięczników, czyli najwyższych gór świata, z Mount Everestem na czele. Zanim dotrzemy do przystanku końcowego, mamy możliwość ujrzenia również innych interesujących szczytów – Ama Dablam przez wielu uważane za najpiękniejszą górę świata oraz Lhotse. Podczas wędrówki po Himalajach tradycyjnie mijamy miejscowych mieszkańców, którzy prowadzą swoje codzienne życie wokół rzesz turystów.

Irańskie kontrasty – poczuj się jak król Persji

Podróż do bajecznego Iranu, który przejął spuściznę po legendarnej Persji to okazja do zanurzenia się w magii tego miejsca oraz lepszego poznania miejsca, które przysłużyło się rozwojowi całej ludzkości. Iran to bez wątpienia państwo pełne kontrastów – niesamowite bogactwo miesza się miejscami z ludźmi prowadzącymi styl życia, który jest dla nas ciężki do przedstawienia w swojej wyobraźni. Podczas podróży warto odwiedzić miasto Isfahan, które wyróżnia się mozaikowymi meczetami, majestatycznymi pałacami oraz innymi zabytkami architektury. Porażające wrażenie na odwiedzających robi również Jazd, w którym możemy poznać dawną irańską religię - Zaoastryzm. W mieście do dziś zachowały się zabytki pamiętające wydarzenia sprzed siedmiu tysięcy lat. Wycieczka do Iranu nie może się obejść bez odwiedzenia ruin dawnych stolic Persji – Persepolis i Pasargady. Miasta Iranu to również słynne bazary, na których panuje niepowtarzalny klimat niespotykany w żadnym innym miejscu. Jedną z atrakcji, którą uwielbiają turyści z całego świata, jest przejażdżka na wielbłądzie po pustyni oraz odwiedzenie prawdziwych oaz znanych tylko z filmów, książek lub opowieści. Irańczycy są bardzo przyjaźnie nastawieni do osób przybywających z innych krajów, dlatego pobyt w kraju pozostawia pozytywne wspomnienia.

416edee86cc5beb33b647e2052f4e20f.jpg

Z kim wybrać się na podróż życia?

Egzotyczne wakacje to najlepszy sposób na urlop i aktywne spędzenie wolnego czasu. Bezkresne stepy w Mongolii, bajeczne zabytki Iranu lub wspinaczka w Himalajach jawią się znacznie lepszą perspektywą niż codzienne wylegiwanie się na plaży. Elektryzujące przygody znacznie szybciej naładują nasze akumulatory i przywrócą motywację do pracy i radzenia sobie ze swoimi obowiązkami. Aby wyjazdy były możliwe do zrealizowania, warto przejrzeć ofertę, którą proponuje Sunsara – organizacja wypraw to ich specjalność.

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę