Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 19 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Smog w blokowiskach

Główne zdjęcie
Wyniki jakości powietrza w ul. Prusa 23 w Łomży o godz. 8.45 w poniedziałek 30 grudnia 2019 r.

Zamontowane przed świętami Bożego Narodzenia czujniki powietrza na kilku blokach Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej niestety udowadniają, że problem zanieczyszczenia powietrza dotyczy nie tylko Śląska, Krakowa czy Warszawy, ale także Łomży. Nawet dziś rano czujniki te wskazywał średni, albo zły stan powietrza w mieście. Problem dotyczy przede wszystkim stężeń pyłów zawieszonych PM2,5, które zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia jest najbardziej szkodliwy dla zdrowia człowieka spośród innych zanieczyszczeń atmosferycznych.

Wyniki jakości powietrza w Łomży o godz. 8.45 w poniedziałek 30 grudnia 2019 r.
Wyniki jakości powietrza w Łomży o godz. 8.45 w poniedziałek 30 grudnia 2019 r.

Do tej pory jakość powietrza mierzona była przez stację Wojewódzkiego Inspektorat Ochrony Środowiska, która znajduje się w pobliżu Komendy Miejskiej PSP przy ul. Sikorskiego. Na podstawie tych wyników stwierdzano, że Łomża ma najgorsza jakość powietrza w całym województwie podlaskim. Od kilku lat rokrocznie dla Łomży Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Białymstoku ogłasza ALERT POZIOMU I w związku z ryzykiem przekroczenia w tym roku w Łomży poziomu dopuszczalnego pyłu zawieszonego PM2,5. 

Ze względu na usytuowanie stacji pomiarowej w pobliżu osiedla domków jednorodzinny wielu usiłowało podważać te wyniki, twierdząc, że na osiedlach blokowisk, gdzie mieszka zdecydowana większość mieszkańców, powietrze jest czystsze. Niestety okazuje się, że tak wcale nie jest. Zamontowane przez ŁSM czujniki jakości powietrza SMOG Control, które mierzą jego zanieczyszczenie pyłami zawieszonymi pokazują, że także wśród bloków powietrze w Łomży nie jest czyste. Paradoksalnie na prezentującej wyniki pomiarów mapie stacja WIOŚ częściej świeci na zielono, a stacje wśród bloków na żółto lub czerwono wskazując, że powietrze jest średniej lub złej jakości. Wynika to przede wszystkim z faktu, że stacja WIOŚ nie prezentuje on-line zanieczyszczeń powietrza pyłami PM2,5. To przekroczenie dopuszczalnych norm tego zanieczyszczenia powodowało, że dziś rano stacja zamontowana na Górce Zawadzkiej na bloku przy ul. Prusa 23, tuż przy Parku Jana Pawła II, wskazywała złą jakość powietrza i „zalecała” mieszkańcom pozostanie w domach. 

Dane pomiarowe dotyczące jakości powietrza w Łomży prezentowane są na mapie www.smogcontrol.eu 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę