Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 27 stycznia 2023 napisz DONOS@

Mieszkańcy czekali 10 lat, zbudowali w 50 dni

Mieszkańcy wsi Osobne, Wierzbowo i Chomentowo na nową nawierzchnię dziurawej i wąskiej drogi czekali przez całe lata. Teraz z domów do Śniadowa mogą dojechać po „równej jak stół” nowej asfaltówce. Blisko 3 kilometry drogi przebudowano w rekordowym czasie. Prace rozpoczęto w październiku, a zakończono wraz z końcem listopada. Dziś na oficjalnym otarciu nowej drogi był m.in. minister edukacji Dariusz Piontkowski. - Tylko 20% środków na remont drogi wyłożył Powiat Łomżyński z gminą Śniadowo, a reszta to środki z Funduszu Dróg Samorządowych – mówił starosta łomżyński Lech Szabłowski dziękując ministrowi i rządowi za nowy instrument finansowy.

Droga Śniadowo - Chomentowo - Wierzbowo – Osobne prowadzi dalej przez Szczepankowo do Chojn i Nowogrodu. To, jak mówił starosta Lech Szabłowski, najbardziej obciążona ruchem droga powiatowa w rejonie. Latem, zwłaszcza w weekendy często wykorzystywana jest przez kierowców jadących z Warszawy na Mazury, którzy jadąc tędy usiłowali ominąć korki w Łomży i Piątnicy. Niestety stan drogi na tym odcinku był wyjątkowo słaby. 
- Ta droga szczególnie cieszy mieszkańców, i tych, którzy z niej korzystają, ale ja także odczuwam satysfakcję. 7 lat temu, jako starosta miałem przyjemność otwierać dalszy odcinek tej drogi, także o długości ok. 3 km – mówił starosta Lech Szabłowski.
Remont tego odcinka drogi przez wiele lat był zbyt kosztowny, aby samorząd mógł podjąć się tego zadania. Zmieniło się to dopiero, gdy rząd uruchomił nowy program Fundusz Dróg Samorządowych. W efekcie tylko dla województwa podlaskiego zamiast 40, 50 czy 60 milionów złotych na wsparcie remontu dróg lokalnych, w tym roku było aż 400 milionów. Przebudowa drogi powiatowej nr 1946B na odcinku Osobne – Wierzbowo – Chomentowo – Śniadowo została dofinansowana z FDS w wysokości 80% kosztów zadania. Całkowita wartość zadania wyniosła nieco ponad 3 mln zł, a środki pochodzące z Funduszu przekroczyły 2 mln 400 tys. zł.
- Jest za co dziękować i jest czym się chwalić – mówił ministrowi starosta Szabłowski wskazując, że to jedna z 12 dróg, na które Powiat pozyskał dofinansowanie z FDS. 
Wójt Gminy Śniadowo, Rafał Pstrągowski, nawiązując do zbliżających się świat mówił, że ta droga to doskonały prezent dla mieszkańców gminy Śniadowo.
- Nie dało by się tego zrobić gdyby nie FDS – podkreślał przypominając, że dokumentację na remont drogi opracowano w 2009 roku, a pierwszy odcinek, o którym mówił starosta, wyremontowano w 2012 roku. - FDS to panie ministrze doskonałe narzędzie dla samorządów, które same nie byłyby w stanie remontów dróg przeprowadzić.  
Minister Dariusz Piontkowski podzielał poglądy samorządowców, że Fundusz Dróg Samorządowych jest potrzebny.
- 80% dofinansowania to jest sytuacja wyjątkowa, ale rozumiem, że dzięki temu Powiat Łomżyński może wykonywać więcej zadań – mówił minister Piontkowski chwaląc, że nowa droga jest „równa jak stół”. - Mam nadzieję, że nie będzie tu teraz przekroczeń przepisów, ale mieszkańcy będą mogli komfortowo dojeżdżać do swoich domów – dodawał.    
Na otwarciu drogi był obecny także wicemarszałek województwa podlaskiego Marek Olbryś. On wskazywał na to jak ważne dla układu komunikacyjnego są drogi powiatowe.
- W województwie podlaskim dróg wojewódzkich jest 1700 km, a dróg powiatowych ponad 7 tysięcy kilometrów – mówił ciesząc się, że teraz także one zmieniają swe nawierzchnie. 
Nową drogę poświecił ks. Dariusz Wizner, proboszcz parafii w Szczepankowie. 
- Jest z czego się cieszyć – mówił wyrażając w imieniu mieszkańców „wdzięczność za kawałek dobrej drogi”. 
Drogę ze Śniadowa do Osobnego przebudowała łomżyńska firma BIK Projekt. Okres realizacji był wyjątkowo krótki. Rozpoczęcie zadania nastąpiło 10 października 2019 r., zakończenie 29 listopada 2019 r. Nowa nawierzchnia jezdni ma 5 i pół metra szerokości, grubość dwóch wart asfaltu to łącznie 12 cm, jest przystosowana do obciążeń ruchu średniego. Jak podkreślał Krzysztof Święcki, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Łomży, wykonawca dał na nią gwarancję na 84 miesiące. 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę