Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 20 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Zła jakość powietrza w Łomży

Główne zdjęcie
Wyniki pomiarów jakości powietrza w Łomży w piątek o godzinie 8. rano

Mimo rekordowo ciepłego grudnia w wielu częściach Łomży powietrze aż śmierdzi spalinami potwierdzając zanieczyszczenie. Teraz dobitnie okazuje się, że problem nie dotyczy tylko osiedli domków jednorodzinnych, w który mieszkańcy palą w piecach. Od środy jakość powietrza w mieście mierzona jest także wśród blokowisk. Łomżyńska Spółdzielnia Mieszkaniowa zainstalowała czujniki jakości powietrza SMOG Control. One on-line prezentują stężenie pyłów zawieszony i przekroczenie norm. Jak się okazuje dziś rano dopuszczalne normy zanieczyszczenia pyłami PM2.5 były przekroczone na osiedlu „Jantar” i przy Starym Rynku.

Do tej pory jakość powietrza mierzona była przez stację Wojewódzkiego Inspektorat Ochrony Środowiska, która znajduje się w pobliżu Komendy Miejskiej PSP przy ul. Sikorskiego. Na podstawie tych wyników stwierdzano, że Łomża ma najgorsza jakość powietrza w całym województwie podlaskim. Ze względu na jej usytuowanie w pobliżu osiedla domków jednorodzinny wielu usiłowało podważać te wyniki, twierdząc, że na osiedlach blokowisk, gdzie mieszka zdecydowana większość mieszkańców powietrze jest czystsze. 
Niestety okazuje się, że tak wcale nie jest. Zamontowane przez ŁSM czujniki jakości powietrza SMOG Control, które mierzą jego zanieczyszczenie pyłami zawieszonymi o godzinach 6.30 i 8.00 rano pokazywały przekroczenie dopuszczalnych norm zwłaszcza pyłami PM2.5 na osiedlu Jantar, w pobliżu skrzyżowania alei Legionów z aleja Piłsudskiego, przy ul. Senatorskiej w pobliżu Starego Rynku. Na Górce Zawadzkiej, tuż przy Parku Jana Pawła II powietrze było średniej jakości, a jedynie stacja WIOŚ przy straży pożarnej, „paliła się na zielono”, czyli wskazywała na dobrą jakość powietrza.
Krzysztof Cieśliński, wiceprezes ŁSM podkreśla, że czujniki jakości powietrza zamontowano na wysokości około 2 metrów, aby wskazywały jakim powietrzem oddychają mieszkańcy. 
- Zaskoczenie wynikami jest ogromne. Zwłaszcza na Słowackiego 3 (os. Jantar – dop. red.) to jest sytuacja niepokojąca – mówi wiceprezes Cieśliński wskazując, że wczoraj przez cały dzień jakość powietrza w tym miejscu była zła. - Dotyczy to zwłaszcza pyłów PM2.5, ale my jako spółdzielnia pyłów nie produkujemy.
Wiceprezes prezes zastanawia się czy zanieczyszczenie powietrza ma związek ze znajdującymi się przy alei Legionów domkami jednorodzinnymi czy z dużym ruchem samochodów na Legionów. 
Także w rejonie starówki jakość powietrza wczoraj przez cały dzień była złej, albo średniej jakości. Dziś rano czujniki wskazywały tu przekroczenie dopuszczalnych norm pyłów zawieszonych PM2.5, wskazując na złą jakość powietrza. 
Na osiedlu Górka Zawadzkiej, czujnik powietrza zamontowano na bloku przy ul. Prusa 23 tuż przy Parku Jana Pawła II. Dziś rano wskazywał on średnią jakość powietrza. 
Czwarty czujnik znajduje się na Osiedlu Konstytucji 3 Maja, na bloku przy ul. Kołłątaja 4.
- Staraliśmy się, aby czujniki były porozrzucane po całych zasobach, aby ludzie mieli świadomość, czym oddychają – mówi Krzysztof Cieśliński.

Dane pomiarowe są zbierane w czasie rzeczywistym, 48 razy na dobę przesyłane do systemu oraz prezentowane na mapie lokalizacji czujników www.smogcontrol.eu Wyniki pomiarów będzie można będzie śledzić także za pośrednictwem strony internetowej Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Łomży.

Foto: Wyniki pomiarów jakości powietrza w Łomży w piątek o godzinie 8. rano
Foto: Stacja pomiarowa zamontowana na bloku przy ul. Słowackiego 3 daje najgorsze wyniki pomiarów powietrza w Łomży
Foto: Stacja pomiarowa zamontowana na bloku przy ul. Słowackiego 3 daje najgorsze wyniki pomiarów powietrza w Łomży
Foto:
Foto:
Foto: Prezentowane on-line pomiary stacji WIOŚ nie prezentują danych dotyczących zanieczyszczenia powietrza pyłami PM2.5.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę