Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 24 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Wzywają do protestu... także w Łomży

„Dziś Sędziowie – jutro Ty!” - pod tym hasłem dziś w całej Polsce, także w Łomży organizowane są protesty przeciwko – jak podano – wypowiedzianej przez PiS otwartej wojnie niezależnemu sądownictwu! Jednym z organizatorów wzywających „wszystkich do protestu” jest Iustitia.

Miejsca w których mają odbywać się protesty w ramach akcji: Dziś sędziowie - jutro Ty
Miejsca w których mają odbywać się protesty w ramach akcji: Dziś sędziowie - jutro Ty

Dziś Sędziowie – jutro Ty! 18 grudnia 2019r. protesty w całej Polsce
Obywatelki i obywatele!
PIS wypowiada otwartą wojnę niezależnemu sądownictwu!
Planuje represje wobec sędziów i prokuratorów włącznie z wydaleniem z zawodu!
Otwarcie nakazuje zaniechanie stosowania prawa europejskiego!
To koniec trójpodziału władzy oraz krok w kierunku wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej!
Wzywamy wszystkich do protestu!
18 grudnia wyjdźmy na ulice w całej Polsce - solidarni z sędziami! Dziś Sędziowie - jutro Ty!
18.12.2019 (środa) , godz. 18.00 pod sądami w całym kraju.

W Łomży taki protest miałby odbyc sie przed budynkiem Sądu Okręgowego przy ul. Dwornej 16.

Iustitia to niezależne, apolityczne i samorządne stowarzyszenie polskich sędziów, które działa od ponad 25 lat. Obecnie jest największa organizacją sędziowską w kraju skupiając ponad 3 500 sędziów. Apel m.in. tej organizacji wzywający do protestów ma związek ze złożonym w Sejmie przez grupę posłów PiS projektem ustawy „dyscyplinującej sędziów”. W ocenie Zarządu SSP „Iustitia” rzeczywistym celem tego projektu jest jednak ostateczne podporządkowanie wymiaru sprawiedliwości władzy politycznej. 

Oto Stanowisko Zarządu SSP „Iustitia” w związku z projektem ustawy - o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw

W nocy z 12 na 13 grudnia 2019 roku do Sejmu wpłynął projekt tak zwanej ustawy dyscyplinującej sędziów. Rzeczywistym celem tego projektu jest jednak ostateczne podporządkowanie wymiaru sprawiedliwości władzy politycznej. Proponowana regulacja pozbawia sędziów niezawisłości bowiem pod groźbą wydalenia z zawodu zakazuje im wykonywania orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 19 listopada 2019 roku. Stanowi to naruszenie przez Polskę zobowiązań wobec Unii Europejskiej, przekreślając wynikającą z Traktatu Europejskiego i Konstytucji RP zasadę pierwszeństwa prawa unijnego przed normami prawa krajowego. Wprowadza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za wydawanie orzeczeń sprzecznych z oczekiwaniami władzy politycznej. Projekt ten łamie także Konstytucję Rzeczpospolitej Polskiej zakazując sędziom rozproszonej kontroli konstytucyjności ustaw. Ogranicza wolność słowa i prywatność sędziów oraz wprowadza mechanizm inwigilacji, zobowiązując ich do ujawnienia członkostwa w zrzeszeniach, w tym w stowarzyszeniach, funkcji pełnionej w organie fundacji, a nadto do podania informacji o prowadzeniu portalu, strony internetowej lub aktywności na internetowych portalach, jeśli dotyczą spraw publicznych. Wreszcie proponowana regulacja likwiduje samorządność sędziowską przekazując wszystkie decyzje dotyczące sądów i sędziów w ręce powołanych przez Ministra Sprawiedliwości prezesów a także zakazując podejmowania sędziom uchwał krytykujących działania innych władz.

Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia stanowczo sprzeciwia się uchwalaniu przepisów sprzecznych z Konstytucją i umowami międzynarodowymi, godzących w niezależność sądów i niezawisłość sędziowską oraz przyznających władzy politycznej prawo do kontrolowania orzeczeń sądów. Sytuacja taka nie miała miejsca nawet w czasach PRL i jest nie do zaakceptowania w XXI wieku, w sercu Unii Europejskiej.

Polscy sędziowie zwracają się do obywateli, organizacji pozarządowych, środowisk prawniczych oraz do organów Unii Europejskiej i Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o wsparcie i obronę przed represjami ze strony władzy politycznej z powodu przestrzegania norm prawa europejskiego i wykonywania wyroku Trybunału Sprawiedliwości z 19 listopada 2019 r.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę