Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 10 czerwca 2023 napisz DONOS@

Płytki wielkoformatowe - gdzie warto je wykorzystać?

Płytki wielkoformatowe należą obecnie do grupy najchętniej wybieranych materiałów wykończeniowych ścian oraz podłóg. Cenione są przede wszystkim za nowoczesny i efektowny wygląd, a także (wcale mnie mniej) za łatwość w utrzymaniu ich w czystości.

  1. Rozmiary płytek wielkoformatowych
  2. Gdzie sprawdzą się płytki wielkoformatowe?

Rozmiary płytek wielkoformatowych

Płytki wielkoformatowe mają wiele zastosowań, przykładowo gresy w rozmiarze 120x240 o grubości 6mm możesz stosować jako okładziny ścienne lub podlogowe. Możesz także przygotować z nich wszelkie zabudowy lub wykonać blaty i wyspy kuchenne. Obecnie najpopularniejsze modele płytek wielkoformatowych to:

  • płytki 120x60,
  • płytki 120x120,
  • płytki 60x120,
  • oraz płytki wielkoformatowe 120x240.

Widać więc wyraźnie, że klienci zainteresowani są przede wszystkim płytkami naprawdę sporych rozmiarów. Warto jednak pamietać, że wielkość to nie jedyny ważny wymiar. Liczy się również grubość płytek. Ta może wynosić od 3 mm. Przy czym najpopularniejsze grubości to obecnie 6-12 mm. Najcieńsze płytki sprawdzają się na ścianach wewnętrznych, niektóre można układać na istniejących już okładzinach ceramicznych lub kamiennych, co znaczeni skraca czas pracy. Materiał płytek jest bardzo różnorodny, choć dominuje marmur, glazura, terakota i gres.

Gdzie sprawdzą się płytki wielkoformatowe?

Płytki wielkoformatowe mają bardzo różne zastosowania, choć nie oznacza to, że są one rozwiązaniem uniwersalnym. Nie warto ich stosować na przykład w szczególnie małych przestrzeniach. Jeśli na ścianie mają zostać położone 1,5 lub 2 płytki, lepiej sięgnąć po nieco mniejszy format płytek. Duże płytki warto stosować w pomieszczeniach przestronnych. Płytki wielkoformatowe sprawdzają się natomiast bardzo na przykład na kuchennej podłodze. Kafle gresowe nadają przestrzeni ciekawy wygląd, a przy tym są grube, odporne i trwałe. Wybierając płytki na podłogę w kuchni warto jednak dodatkowo pamiętać o powierzchni antypoślizgowej. Podobnie zresztą jest w przypadku płytek na schody, podesty czy układanych na podłodze w łazience. Lepiej zrezygnować z polerowanego gresu - łatwo go zaplamić, a przy tym jest dość śliski. Ten materiał sprawdzi się znacznie lepiej na niektórych ścianach. Na podłodze można położyć natomiast wielkoformatowe płytki rektyfikowane. Ogromnym ich plusem jest to, że można je ułożyć w sposób, który daje wrażenie jednolitej tafli bez szczelin które możemy ułożyć niemal bez szczelin. Do bardziej stylowych aranżacji można sięgnąć po wielkoformatowe płytki imitujące marmur, drewno, a nawet tkaninę.

tekst płatny

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę